پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ ,9 April 2020
دارو
توضیحات مهم درباره آغاز کارآزمایی بالینی داروی Favipiravir
شورای هماهنگی تهیه و ساخت داروی Favipiravir در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: با توجه به اینکه برخی تحقیقات، اثرگذاری داروی Favipiravir را روی ویروس کرونا تائید کرده است، با تلاش محققان این ...
تزریق پلاسما به 34 بیمار مبتلا به COVID-19
سرپرست پروژه تحقیقاتی پلاسمادرمانی بیماران کرونا گفت: تاکنون پلاسمای اهدا شده از سوی شفایافتگان بیماری کرونا به 34 بیمار مبتلا به این بیماری تزریق شده است.
ایران؛ آماده تولید آنتی‌بادی علیه کروناویروس
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان مدوک زیست دارو از اعلام آمادگی این شرکت برای تولید ایمونوگلوبولین اختصاصی علیه COVID 19 با همکاری سازمان انتقال خون و بخش خصوصی خبر داد.
تزریق پلاسما به 13 بیمار کرونا و بهبودی تعدادی از آنها
رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران و سرپرست پروژه تحقیقاتی پلاسمادرمانی بیماران کرونا گفت: تاکنون پلاسمای ۲۴ بیمار بهبود یافته از بیماری کرونا گرفته شده و به ۱۳ بیمار تزریق شده و نتایج اولیه این شیوه درمانی تاکنون مثبت بوده اما برای نتایج دقیق‌تر و کامل‌تر باید چند هفته دیگر صبر کرد.
جزئیاتی جدید از پروژه پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به COVID-19
نریمان صدری مدیرعامل شرکت درمان آرا در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فانا جزئیات بیشتری از پروژه پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به کروناویروس جدید (COVID-19) را تشریح کرد که متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: سوال: شروع پروژه پلاسمادرمانى بيماران مبتلا به COVID-19 از چه زمانى بوده ...
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
تقویت بازار سیاه دارو با تجویز غیرمنطقی داروی فاویپیراویر
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۲
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه هنوز نتایج قطعی اثر داروی فاویپیراویر برای درمان کرونا ثابت نشده است، گفت: تجویز آن توسط برخی پزشکان باعث مراجعه بیمار به بازار سیاه می‌‌شود.
 
تولید یک داوری خوراکی برای درمان کرونا
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۲
 
محققان دانشگاه کارولینای شمالی داروی جدیدی موسوم به EIDD-۲۸۰۱ تولید کردند که در آزمایشات اولیه روی موش‌ها آسیب‌های ریوی ناشی از بیماری Covid-۱۹ را کاهش داده است.
 
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۷
 
به گزارش فانا، بخشنامه سازمان غذا و دارو درباره توقف تولید قرص و آمپول تزریقی رانیتیدین:  
 
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۳
 
به گزارش فانا، سازمان غذا و دارو گزارش ارزی دارو در سال ٩٨ را به شرح زیر اعلام کرد: 🔹واردات دارو نهایی، ۷۸۵ میلیون دلار 🔹واردات مواد اولیه، ۷۶۶ میلیون دلار 🔹واردات ملزومات بسته‌بندی، ۶۶ میلیون دلار 🔹واردات ملزومات دارویی، ۹ میلیون دلار مجموع: ۱.۶ میلیارد دلار  
 
استفاده از داروی خاص برای مسئولان کشور صحت دارد؟
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۴
 
بیمارستان مسیح دانشوری یکی از مهم‌ترین مراکز بیمارستانی پایتخت در خط مقدم مبارزه با کرونا است. روزانه بیماران تازه‌ای در این بیمارستان به‌دلیل ابتلا به کرونا بستری و کار بسیاری از آنها به بخش مراقبت‌های ویژه می‌رسد.
 
بررسی, ویژه فاویپراویر قاچاق در بازار
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۰
 
امکان ندارد فاویپراویر از داخل کشور به بیرون نشت کرده باشد. ولی باز هم در حال بررسی مسأله به طور دقیق هستیم.
 
خبر خوش محققان ایرانی درباره درمان کرونا
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۵
 
رئیس انجمن خون و سرطان ایران از تاثیر تزریق پلاسمای خون بیماران کرونایی بهبودیافته بر دیگر مبتلایان به این بیماری خبر داد.
 
پهپادها در پاکستان برای بیماران دارو می‌برند
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۱
 
اداره بهداشت ایالتی در شمال غرب پاکستان با هدف کمک به اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی درپی شیوع ویروس کرونا، ابتکار خدمات رسانی به افراد مبتلا به دیگر بیماری‌ها را از طریق به کارگیری پهپاد برای رساندن دارو معرفی کرد.
 
بحران کرونا و کمبود دارو، اروپا را غافلگیر کرده است
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۴
 
در حالی که دنیا در انتظار واکسنی برای ویروس کرونا (کووید 19) است، اروپا، قاره‌ای که بیش از همه جهان تحت تأثیر این ویروس همه‌گیر قرار گرفته و از آن رنج می برد، از کمبود جدی داروها و تجهیزات پزشکی مورد استفاده برای کاهش علائم کووید 19 غافلگیر شده و به شدت نگران است.
 
رانیتیدین را کنار بگذارید؛ چه شد که این دارو ریکال شد؟
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۱
 
نتایج جدیدترین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که داروی رانیتیدین حاوی یک ماده خطرناک و سرطان‌زا است.
 
مفید بودن تریاک برای درمان کرونا صحت ندارد
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۸
 
مردانی گفت: درباره مفید بودن تریاک برای درمان کرونا باید گفت که این گونه ادعا‌ها از جنس همان تبلیغات مربوط به الکل است.
 
رژیم صهیونیستی به صورت محرمانه از ژاپن داروی ضدکرونا وارد کرد
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۷
 
رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند، این رژیم دارویی را از ژاپن به صورت محرمانه وارد کرده تا روی بیماران مبتلا به کرونا آزمایش کند.
 
یک واکسن جدید کروناویروس وارد فاز آزمایش انسانی می‌شود
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۲
 
یک شرکت آمریکایی که از سوی "بنیاد بیل و ملیندا گیتس" حمایت می‌شود، قصد دارد یک واکسن جدید کروناویروس را به فاز آزمایش انسانی وارد کند.
 
هند با تهدید ترامپ داروی مالاریا به آمریکا صادر کرد
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۷
 
تهدید دیروز هند توسط دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به اقدام متقابل در صورت عدم صادرات داروی مالاریا "هیدروکسی کلروکین" به آن کشور کرد، دهلی نو را به تسلیم واداشت و با صادارت این دارو به واشنگتن موافقت کرد.
 
دعوت از فعالان تجاری جهان برای کمک به عبور از بحران کرونا
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۰
 
یک موسسه مالی فعال در زمینه سلامت جهانی از دولتمردان و شرکت‌های بین‌المللی خواسته است تا با تامین مالی ۸ میلیارد دلاری برای حمایت از تولید دارو و واکسن کووید – ۱۹، کمک کنند تا جهان از بحران کرونا عبور کند.
 
آزمایش سه داروی کرونایی بر روی انسان در روسیه آغاز شد
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۱
 
آزمایش سه دارو که مراحل آزمایش را طی کرده اند برای مداوای بیماران کرونایی بر روی انسان در روسیه آغاز شد.
 
چین جلو تحقیقات بی‌رویه برای درمان کرونا را می‌گیرد
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۵
 
با شیوع ویروس کرونا در چین، شمار زیادی از دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقی کار یافتن دارو یا واکسن این بیماری را آغاز کردند اما اکنون وزارت علوم چین اعلام کرده است جلو برخی از تحقیقات بیهوده و هزینه بر تولید واکسن یا داروی کرونا را می‌گیرد.
 
همکاری شرکت مطرح انگلیسی‌ با چینی‌ها برای ساخت واکسن "کرونا"
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۸
 
بنابر گزارش‌ها شرکت انگلیسی "گلکسواسمیت کلاین" (GlaxoSmithKline) که سابقه درخشانی در توسعه داروها و واکسن‌ها داشته است اخیرا با شرکت چینی زیست فناوری "شامان" (Xiamen) برای ساخت واکسن بیماری کووید-۱۹ همکاری کرده است.
 
داروخانه‌ها: ماسک و ژل موجود است
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۶
 
«ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده موجود است»؛ جمله‌ای که این روزها روی شیشه داروخانه‌ها جاخوش کرده و جای «ماسک و ژل نداریم، لطفا سوال نفرمایید» چند هفته پیش را گرفته است.
 
شناسایی ژنی در خفاش‌ها که به ساخت داروی کرونا کمک می‌کند
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۵
 
دانشمندان سه کشور چین، سنگاپور و آمریکا در یک پروژه مشترک که توسط دانشگاه «چینگ هوا» پکن مدیریت می‌شود ادعا کردند موفق به شناسایی ژنی در خفاش‌ها شده‌اند که می‌تواند برای ساخت داروی ضد کرونا موثر باشد.