چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ,24 October 2018
 
 
عرب در گفت‌وگو با فانا پاسخ داد:
بیوانفورماتیک در داروسازی چه کاربردهایی دارد؟
 
نائب رئیس انجمن علمی بیوانفورماتیک ایران گفت: بیوانفورماتیک یک علم بین رشته‌ای است که شامل کاربرد ریاضی، کامپیوتر و آمار برای حل مسائل زیستی به خصوص زیست مولکولی می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار فانا، شهریار عرب افزود: در حال حاضر کاربرد بیوانفورماتیک به حدی زیاد شده که اگر کسی بخواهد در حوزه‌های زیست شناسی، پزشکی و داروسازی کار کند ناچار به استفاده از این علم است.
 
خبرنگار فانا با شهریار عرب نائب رئیس انجمن علمی بیوانفورماتیک ایران گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:
 
ابتدا درباره بیوانفورماتیک و کاربردهای آن توضیح دهید.
 
بیوانفورماتیک یک علم بین رشته‌ای است و تعریف ساده آن کاربرد ریاضی، کامپیوتر و آمار برای حل مسائل زیستی به خصوص زیست مولکولی است. این علم در تمام حیطه‌های زیستی و علوم پزشکی کاربرد دارد. این علم هم‌اکنون به جزء لاینفک تحقیقات در حوزه‌های زیست شناسی، پزشکی و داروسازی تبدیل شده است و محققان این حوزه باید با ابزارهای این علم آشنا باشند و ناچار به استفاده از آنها هستند.
 
بیوانفورماتیک در زمینه طراحی و کشف محاسبات دارویی چه کاربردی دارد؟
 
برای ساخت یک داروی جدید اگر قرار باشد از طریق روش سنتی و صرفا بر پایه روش‌های آزمایشگاهی انجام شود، فرایندی بسیار زمانبر است. ابزار بیوانفورماتیک کمک می‌کند که به جای آزمایش همه ترکیبات احتمالی در آزمایشگاه، بخشی از ترکیبات را می‌توانیم در فضای مجازی و کامپیوتر و با استفاده از ابزارهای بیوانفورماتیک انجام دهیم. به عنوان مثال اگر بخواهیم برای یک پروتئین هدفی را تعیین کنیم و دارویی را طراحی کنیم، به جای اینکه همه داروهای موجود را روی آن تاثیر بدهیم، می‌توانیم به صورت مجازی یک غربالگری از آن ترکیبات انجام دهیم و یک فهرست کاندیدا بدست آوریم که می‌توانند تاثیرگذار باشند که این فهرست طبیعتا کوتاه‌تر خواهد بود و امکان تست کاندیداهای موجود در این فهرست در آزمایشگاه وجود دارد. بنابراین یکی از ابزارهای بیوانفورماتیکی برای محاسبات دارویی، غربالگری مجازی است که می‌تواند کمک موثری در این زمینه باشد.
 
نرم‌افزارهای محاسبات دارویی توسط متخصصان رشته بیوانفورماتیک طراحی می‌شوند؟
 
رشته بیوانفورماتیک در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تربیت مدرس و در مقطع دکتر در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی تدریس می‌شود. افرادی که تخصص بیوانفورماتیک دارند، کار اصلی آنها توسعه دادن نرم افزارها، ایجاد الگوریتم‌های جدید و ایجاد دیتابیس‌های جدید است تا به بقیه بیولوژیست‌ها در این حیطه کمک کنند. این ابزار که درست شود، حیطه دیگر کاربری این ابزارها است که کاربری آنها می‌تواند توسط متخصصان همه رشته‌ها باشد مانند متخصصان ژنتیک، بیولوژیست‌ها، داروسازان، بیوشیمی، بیوفیزیک و ...
 
به غیر از بحث غربالگری مجازی، کمک دیگر بیوانفورماتیک به حوزه داروسازی چیست؟
 
ابزارهایی هستند که به طراحی پپتید کمک می‌کنند. به خاطر عوارض جانبی که ممکن است یک دارو  داشته باشد، بعضا ترجیح می‌دهیم از ترکیبات دیگری استفاده کنیم که عوارض جانبی کمتری داشته باشد و یکی از این گزینه‌ها می‌تواند پپتیدها باشند. به جای داروهای خاص، پپتیدهایی که همان اثر را دارند، طراحی کنیم و ابزارهای بیوانفورماتیکی به ما کمک می‌کنند که پپتیدها را نیز طراحی کنیم.

گفت‌وگو از محمدامین به‌آبادی
 
کد مطلب : ۱۱۷۲۸
يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :