چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ,24 October 2018
 
 
هاشمی در گفت‌وگو با فانا تشریح کرد:
جزئیات جلسه امروز مسوولان و تشکل‌های دارویی
دانشگاه‌ها متهم ردیف اول!
 
عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش جزئیات نشست امروز بررسی وضعیت بازار دارویی کشور با حضور مقامات مسوول و فعالان زنجیره دارو در سازمان غذا و دارو را تشریح کرد.
 
سیدابراهیم هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه در جلسه امروز رئیس سازمان غذا و دارو و برخی از مدیران این سازمان، قائم مقام وزیر بهداشت، نماینده بانک مرکزی، نماینده فرابورس و نمایندگان تشکل‌های دارویی (صنعت، واردات، پخش و مواد اولیه) و هلدینگ‌های خصوصی و دولتی حضور داشتند، افزود: مهمترین موضوع مطرح شده در این جلسه بحث مطالبات شرکت‌های دارویی بود.

وی افزود: در جلسه امروز گزارش‌هایی درخصوص میزان مطالبات شرکت‌های دارویی مطرح شد و اعداد متفاوتی نیز ارائه شد اما تقریبا همه اطلاع داشتند که کدام عدد صحیح‌تر است. عددی که به عنوان مطالبات شرکت‌های دارویی از سوی انجمن پخش ارائه شده و فکر می‌کنیم عدد صحیحی نیز است، بیش از 3200 میلیارد تومان مطالبات از مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی و 1200 تا 1300 میلیارد تومان از دولت و مجموعا بین 4400 تا 4500 میلیارد تومان مطالبات است.

او با بیان اینکه میزان مطالبات شرکت‌های دارویی بسیار سنگین شده است، اظهار کرد: دولت قصد دارد بخش عمده این طلب را با دادن اوراق تهاتر و پرداخت کند. تنزیل این اوراق برای شرکت‌های دارویی (صنعت و واردات) بار مالی سنگینی را خواهد داشت و شرکت‌های دارویی نیز در شرایط مناسبی قرار ندارد. در جلسه امروز بیشتر صحبت شد که چگونه می‌توانیم در کنار هم کمک کنیم که از این منجلابی که در آن گرفتار شدیم، خارج شویم. همچنین پیشهاد شد که جمع کوچکتری تشکیل شده و در آن اطلاعات با پایه قوی‌تر ارائه شود.

عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش در پاسخ به این سوال خبرنگار فانا که آیا این جلسات بیشتر دورهمی هستند و به نظر می‌رسد خروجی چندانی نخواهند داشت، عنوان کرد: پول در اختیار سازمان غذا و دارو نیست و در اختیار حوزه‌های دیگری در وزارت بهداشت است. بحث اصلی این است که هماهنگی پیش بیاید تا پولی که به عنوان پول دارو به دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد حتما در نهایت به شرکت‌های دارویی برسد اما طبق اطلاعات ما اجرای این کار بسیار ضعیف انجام می‌شود. تلاش سازمان غذا و دارو این است که با دادن گزارش‌های متوالی و با الزام وزیر این فرایند را به سمت صحیح هدایت کند.

هاشمی افزود: طبق اطلاعات ما در گام نخست باید دوره پرداخت پول بیمه به دانشگاه‌ها با دوره پرداخت پول از دانشگاه‌ها به شرکت‌ها یکسان شود. در اکثر مراکز دولتی پرداخت دانشگاه‌ها به شرکت‌های توزیعی از دوره زمانی که از بیمه‌ها پول گرفته‌اند بسیار عقب‌تر است. به معنای ساده دانشگاه‌ها پول شرکت‌های دارویی را از بیمه گرفته‌اند اما به شرکت‌ها نمی‌دهند.

مدیرعامل شرکت سیناپخش ژن در پاسخ به این سوال که آیا ممکن نیست پول شرکت‌های دارویی بطور مستقیم به آنها پرداخت شود و دیگر به حساب دانشگاه‌ها واریز نشود، اظهار کرد: این کار شدنی است اما موانع قانونی دارد که باید برطرف شوند. در حال حاضر اختیار در دست هیات امناهای دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در جلسه امروز درباره آخرین وضعیت اجرای طرح تحول سلامت نیز صحبت شد یا خیر؟ گفت: بهتر است در این زمینه صحبت نکنم چرا که همه از وضعیت اجرای این طرح اطلاع دارند.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۱۱۷۵۷
يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :