سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ,23 October 2018
 
 
سپهری در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
تبعات منفی تولید قراردادی برون‌مرزی و واردات دارو از این طریق
این شیوه حتی اجحاف به واردات داروی برند است
 
مدیرعامل شرکت نانوالوند نسبت به تبعات منفی تولید قراردادی برون مرزی و واردات دارو به کشور از این طریق هشدار داد.
 
نیما سپهری در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه هم‌اکنون با معضلی به اسم واردات دارو در قالب تولید قراردادی خارج از کشور روبرو هستیم، عنوان کرد: محصولاتی که از این طریق وارد کشور می‌شوند از سهمیه تولید داخل در بازار استفاده می‌کنند. ما موافق حضور داروهای برند در بازار داخلی هستیم اما واردات دارو از طریق تولید قراردادی برون مرزی تبعات منفی زیادی دارد. 
 
وی گفت: در حال حاضر یک سری شرکت‌های ژنریک‌ساز با کیفیت پایین تر با تعدادی از شرکت‌های داخلی قرارداد بسته‌اند و از این طریق محصولات خود را در قالب تولید قراردادی خارج از کشور وارد کشور می‌کنند و از سهمیه داروهای تولید داخل در بازار استفاده می‌کنند. متاسفانه برخی از این داروها حتی در کشورهای خودشان هم مصرف نمی‌شود. داروهایی داریم که در یک کشور اروپایی درجه 2 به عنوان تولید قراردادی برون مرزی تولید شده و سپس وارد بازار ایران می‌شود در حالی که این دارو در همان کشور اجازه مصرف ندارد. 
 
وی اظهار کرد: در آمارنامه دارو نیز بعضا این داروها به عنوان داروی تولید داخل درج شده‌اند. نکته مهم پایین بودن کیفیت بودن این داروها است و اینکه سهم داروهای تولیدی را در بازار داخلی می‌گیرند.
 
مدیرعامل شرکت نانوالوند در پاسخ به این سوال فانا که آیا برای ادعاهای خود مثالی نیز دارید؟ توضیح داد: به عنوان مثال در مورد داروی لنالیدوماید  هم نانوالوند و هم شرکت سبحان انکولوژی در حال تولید هستند، اما یک شرکت در حال مذاکره برای تولید قراردادی برون مرزی این دارو است. در مورد داروی پمترکسد هم وضعیت به همین صورت است. مثال دیگر داروی کپسیتابین است که علاوه بر نانوالوند، شرکت‌های باران و اسوه هم تولیدکننده هستند. در این زمینه هم یک شرکت از طریق تولید قراردادی برون مرزی در حال واردات از هند است. داروی اُگزالیپلاتین که نانوالوند و سبحان انکولوژی تولیدکننده آن هستند، چنین وضعیتی دارد. داروی بورتزومیب هم که نانوالوند از سال ۹۴ و سبحان انکولوژی از امسال تولیدکننده آن هستند با چنین وضعیتی مواجه شده و اخیرا به یک شرکت مجوز واردات تحت نام تولید قراردادی برون مرزی داده شده است.
 
سپهری در پاسخ به این سوال فانا که چرا سازمان غذا و دارو روی این موضوع نظارت ندارد؟ عنوان کرد: گفته می‌شود رویکرد سازمان حمایت از تولید داخل است اما واحدهای مختلف سازمان به صورت جزیره‌های جدا از هم کار می‌کنند و شفاف‌سازی مناسبی هم وجود ندارد. بعضا از یک ضابطه تفسیرهای مختلفی می‌شود. ما و چندین شرکت تولیدکننده داروهای شیمیایی پیشرفته این موضوع را به سازمان منتقل کرده‌ایم و مطمئن هستیم که براساس ضوابط و قوانین خود، اقدام خواهند کرد.
 
وی تاکید کرد: تولید قراردادی برون مرزی عملا چیزی جز واردات نیست. البته باید تاکید کنم که این موضوع با بحث تولید تحت لیسانس کاملا فرق دارد و ما از تولید تحت لیسانس به ویژه اگر موجب انتقال دانش فنی شود، کاملا حمایت می‌کنیم. 
 
مدیرعامل شرکت نانوالوند گفت: کاملا اشتباه است، اگر کسی باور کند ما در کشور دانش تولید یک فراورده هایتک را داشته باشیم اما خط تولید آن‌را نداشته باشیم و تولید آن را در یک کشور دیگر انجام داده و محصول وارد کشور کنیم. این کار چیزی جز بازی با کلمات نیست. غیرمنطقی است که در یک جا گفته شود این داروها تولید داخل هستند و از حمایت‌های تولید داخل استفاده کنند و در یک جای دیگر به عنوان داروی وارداتی خود را معرفی کنند. این اجحاف در حق تولیدکننده داخلی و حتی خود برند اصلی دارو است.
 
او درباره اینکه ممکن است این استدلال مطرح شود که تولید یک داروی به خصوص در خارج از کشور با هزینه کمتری نسبت به تولید در داخل انجام می‌شود، بنابراین تولید قراردادی برون مرزی می‌تواند توجیه داشته باشد، گفت: اصلا چنین چیزی صحت ندارد چون در آن صورت پیش از این حداقل باید شاهد قیمت‌گذاری پایین‌تر این‌گونه فراورده‌ها نسبت به محصولات تولیدی در داخل کشور می‌بودیم.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۱۱۸۲۸
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۰
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :