سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
 
 
سعیدی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
پیشرفت چشمگیر ایران در زمینه تولید و اجرای پانسمان‌های بیولوژیک
کاهش طول دوره درمان و هزینه‌های درمانی با این نوع پانسمان
 
یک فعال حوزه سلول‌های بنیادی و مهندسي بافت با اشاره به اینکه هم‌اکنون محصولات اين حوزه جزو پروژه هاي نخست شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه سوختگی است، گفت: فعالیت این شرکت‌ها و حمایت‌های صورت گرفته باعث شده طی سال‌های اخیر موفق به تولید و فروش پانسمان‌های بیولوژیک در کشور و جایگزینی این نوع پانسمان‌ها با پانسمان‌های دیگر شویم.
 
دکتر پوریا سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با بیان اینکه پانسمان‌های بیولوژیک در شرکت‌های دانش بنیان داخلی از نظر کیفیت براساس استانداردهای GMP حتی اتحادیه اروپا تولید می‌شوند، افزود: همچنین قیمت این نوع پانسمان‌ها بعلت اثربخشي بالاتر نسبت به پانسمان‌های سنتتیک نیز کاملا رقابتي است.

وی توضیح داد: مجموعه شرکت‌های دانش بنیان داخلی موفق شدند با استفاده از پرده آمنيون پانسمان‌های بیولوژیکی داراي سلول را تولید کنند که این پانسمان‌ها توانسته اند طول دوره درمان برای بیماران سوختگی حتی با گريد ۲ و ۳ که درصد عفونی شدن زخم‌های آنها بسیار بالاست به یک سوم کاهش یابد و هزینه درمان این بیماران هم بین ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به سایر پانسمان‌ها کمتر شود.

این فعال حوزه سلول‌های بنیادی توضیح داد: خوشبختانه روز به روز بر تعداد شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه و تنوع محصولات تولیدی آنها افزوده می‌شود و افق روشنی برای کشور در این حوزه وجود دارد و کشور نیز روز به روز به سمت جایگزینی پانسمان‌های بیولوژیک با سایر پانسمان‌ها پیش می‌رود.

سعیدی با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو اداره بیولوژیک سازمان براساس استانداردهای روز دنیا اطلاعات و نتایج مطالعات بالینی محصولات تولیدی را از شرکت‌ها می‌گیرد تا شرکت‌ها بتوانند کیفیت و اثربخشی محصولات خود را اثبات کنند، عنوان کرد: در مورد پانسمان‌های بیولوژیک بالغ بر هزار مورد گزارش ارائه شده که نشان می‌دهد درصد موفقیت این نوع پانسمان در بیماران دچار سوختگی بسیار بالا بوده است و درصد عدم موفقیت بسیار محدود. این در حالیست که در مورد میزان موفقیت سایر پانسمان‌ها آماری در دست نیست.

وی خاطرنشان کرد: اگر طول دوره درمان برای بیماران دچار سوختگی با پانسمان‌های غیربیولوژیک یک یا دو ماه باشد این دوره با استفاده از پانسمان‌های بیولوژیک به ۱۴ روز کاهش می‌یابد و در نتیجه هزینه درمان بیمار هم بین ۴۰ تا ۵۰ درصد کمتر می‌شود.

او ابراز امیدواری کرد با توجه به نوپا بودن حوزه سلول‌های بنیادی در ایران سازمان هاي مرتبط تسهیلات بیشتری را برای شرکت‌های دانش بنیان در زمینه صدور مجوز عرضه به بازار و پرداخت مطالبات  آنها در نظر داشته باشند‌.

سعیدی تاکید کرد: درمان سوختگی در ایران با استفاده از سلول‌های بنیادی و مهندسي بافت همگام با دنیا در حال پیشرفت است و در سال آینده شاهد عرضه محصولات جدیدتری برای انواع زخم‌ها خواهیم بود.

گفتگو از امین به آبادی
 
کد مطلب : ۱۲۹۴۷
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :