سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
 
 
بیانیه بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور
 
بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور در دانشگاه جندی شاپور اهواز با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.
 
به گزارش فانا، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
 
اکنون که به پایان راه بیست و یکمین دوره سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور رسیده‌ایم، بر خود لازم می‌دانیم ضمن حفظ استقلال این سمینار و اتحاد بین تمامی دانشجویان داروسازی کشور و همچنین صراحت در بیان نظرات و مواضع خود به عنوان نمایندگان به حق این قشر از جامعه سلامت میهن عزیزمان، نکاتی چند پیرامون مهمترین مباحث داروسازی کشور، اعم از علمی و صنفی را اعلام نماییم.
 
۱)  یکی از مهمترین معضلات اخیر جامعه داروسازی کشور را می‌توان افزایش بی‌رویه پذیرش دانشجو و همچنین پدید آمدن دانشکده‌های نوظهور دانست؛ حال جای سؤال دارد که آیا مسئولان آموزش داروسازی کشور و همچنین وزارت محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی و موکلین مجلس شورای اسلامی این معضل را فرصتی جهت پیشبرد اهداف منفعت‌طلبانه خود می‌دانند، یا در جهت رفع آن اقداماتی انجام خواهند داد؟
 
۲)  به یاد داریم که چندی پیش دانشجویان داروسازی سراسر کشور نامه‌ای خطاب به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  در خصوص رفع محدودیت‌های تأسیس داروخانه با بیان پیش نیازهای لازم، همچون افزایش تعداد داروسازان بیمارستانی، گسترش سامانه HIX، جذب بیشتر نیروهای انسانی جهت نظارت بر عملکرد داروخانه‌ها و تعریف صحیح ضرایب خدمات داروسازان طبق کتاب مرجع خدمات سلامت یا CPT ارسال کرده‌اند ؛ حال انتظار می‌رود وزیر محترم در خصوص پیشنهادات مندرج در نامه ارسال شده نظرات خود را به صورت شفاف بیان نموده و دستورات لازم را جهت اجرایی شدن خواسته‌های به حق دانشجویان مبذول فرماید.
 
۳) حضور رؤسای دانشکده‌های داروسازی و همچنین معاونین غذا و داروی غیر داروساز با توجه به وجود داروسازان توانمند در عرصه مدیریت، امری است نامعقول که آن را یک ضعف اساسی دانسته و خواستاریم هر چه سریعتر نسبت به عزل این مدیران غیر متخصص و توقف این رویه نادرست در این رشته اقدام گردد.
 
۴) داروخانه‌های آموزشی که از گذشته تا کنون با هدف پرورش نیروهای داروساز کارآمد به وجود آمده بودند، اینک بعضاً شاهد انتقال آنان به بخش خصوصی هستیم که این امر علاوه بر کاهش خدمات آموزشی این داروخانه‌ها موجب افزایش بی‌رویه جمعیت دانشجویان در هر نوبت شیفت آموزشی دانشگاه‌ها شده است، لذا ما خواستار آنیم که ضمن حفظ این داروخانه‌ها به عنوان مکان آموزشی نسبت به بازگرداندن داروخانه‌های واگذار شده و یا جایگزین کردن مکانی جدید جهت این امر اقدام شود.
 
۵) با وجود تنوع زیاد در رشته‌های دوره تخصص داروسازی شاهد آن هستیم که استقبال از ادامه تحصیل در بین فارغ‌التحصیلان دوره عمومی کاهش یافته است که از دلایل آن می‌توان به عدم وجود بستر شغلی مناسب پس از اتمام دوره و همچنین نبود تسهیلات لازم جهت تأسیس داروخانه و فراهم نبودن زمینه جذب ایشان به عنوان نیروی هیئت علمی در دانشگاه‌ها اشاره کرد.
 
۶)با توجه به اینکه از اصلی ترین مشکلات جامعه داروسازی وجود قوانین کهنه و عدم کارآیی لازم مطابق با زمان است ، بازنگری در این قوانین همچون قانون به ارث رسیدن داروخانه ها و ایجاد قوانین جدید در خصوص تاسیس و مسایل مربوط به این صنف الزامی می‌باشد.
 
۷) پس از اتفاقات پیش آمده در آخرین انتخابات «انجمن داروسازان» و همچنین طبق بند ه ماده ۱۳ اساسنامه، آن انجمن نه تنها نماینده گروه های مختلف داروسازی نیست بلکه انجمن داروخانه داران برازنده نام آن میباشد، ما دانشجویان داروسازی سراسر کشور اعلام می‌داریم که این انجمن نماینده و دلسوز قشر دانشجویان داروسازی نبوده ، نیست و تا زمان اصلاح روند موجود نخواهد بود.
 
در آخر خاطرنشان می‌گردد ما دانشجویان داروسازی کشور تا تحقق آرمان‌های خود از پا نخواهیم نشست و با همبستگی ، راه گذشتگان خود را ادامه خواهیم داد.
 
والسلام  علی من اتبع الهدی      
دانشجویان داروسازی سراسر کشور
 
کد مطلب : ۱۲۹۴۸
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :