سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
 
 
پرورش در یادداشتی مطرح کرد:
عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس ویژگی ثبات روند قیمت را ندارد
 
در پی اعتراض تعدادی از سهامداران شفادارو به کاهش ارزش سهام این شرکت تنها دو روز پس از عرضه اولیه سهام آن در بورس یک مشاور سرمایه‌گذاری توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.
 
به گزارش فانا، متن کامل یادداشت دکتر محسن پرورش مشاور سرمایه‌گذاری با عنوان "عرضه اولیه سهام (IPO)" که بطور اختصاصی در اختیار "فانا" قرار گرفته به شرح زیر است:

"عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس همان‌گونه اهداف و فوایدی را برای شرکت و سرمایه‌گذاران به همراه دارد، ویژگی‌هایی را نیز ندارد از جمله ثبات روند قیمت.

تصور اینکه سهام عرضه شده در هنگام IPO در کف قیمتی خود قرار دارد و پس از آن رشد خواهد کرد از اشتباهات رایج افراد غیرحرفه‌ای و ناآشنا است.

حتی بزرگانی مانند Apple و Twitter نیز در روزهای پس از عرضه اولیه دچار کاهش شدید قیمت سهم شدند.

اگر موارد استثنا را به کناری بگذاریم، عرضه اولیه دارای یک‌ الگوی رایج است شامل افزایش قیمت در روز نخست و سپس دوره‌ای از کاهش قیمت و ضعف سهم.

نکته دیگری که سرمایه‌گذاران عادی باید مورد نظر داشته باشند خطر بیشتر یک سهم تازه‌وارد به بورس نسبت به سهم شرکت‌های قدیمی‌تر است.

از شرکت جدید و عملکرد مالی آن و مدیریت سهامش در بورس و میزان عرضه و تقاضای بازار برای آن هیچ سابقه‌ای وجود ندارد که بتوان با اتکا بر آن به الگوها و پیش‌بینی‌هایی دست‌کم نسبی دست یافت.

به علاوه، خریدن سهم یک شرکت در عرضه اولیه همیشه با هیجان خبری همراه است.
یک سهم جدید و ناشناخته به همراه اخباری (گاهی مدیریت شده) که در رسانه‌ها می‌چرخد، فضایی از خوش‌بینی بیش از اندازه به وجود می‌آورد و در روزهای نخست یک حباب احساسی پیرامون آن شکل می‌دهد که با تخلیه آن قیمت سهم به مکان واقعی خود بازمی‌گردد.

نوسان و کاهش قیمت سهام شفا دارو الزاما معنی بدی ندارد بلکه یک الگوی رایج حرکت قیمتی سهم است.

از اینجا به بعد باید با مطالعه وضعیت مالی این شرکت و رفتار کاری‌اش آن را تحلیل و پیش‌بینی کرد.

یک توصیه پایه‌ای این است که ورود و خروج به سهام یک شرکت در عرضه اولیه را به سرمایه‌گذاران حقوقی مانند کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها بسپارید.

عرضه اولیه به مثابه آب‌های پرتلاطم و موج‌های بلند است که با قایقی کوچک نمی‌توان در آن دوام آورد؛ هم ظرفیت سودآوری بالا و سریع دارد و هم امکان کاهش و ضرر سنگین.

دو توصیه:

- اگر تخصصی در بورس ندارید، صبر کنید تا چند روز از عرضه اولیه یک سهم بگذرد و گرد و غبار هیجانی و تلاطم بازار بخوابد، سپس، در مورد امکان سودآوری آن سهم تصمیم بگیرید.

- در صورت خرید یک سهم در روز عرضه اولیه، پس از بدست آوردن یک سود منطقی، آن سهام را همان روز بفروشید و منفعت حاصل را برای خود حفظ کنید.

بیشتر سرمایه‌گذاران عادی با افزایش خوب قیمت یک سهم در روز عرضه اولیه، دچار تمایل شدید به سودآوری بیشتر می‌شوند و همین طمع‌ورزی، نقطه پایان محاسبات و عملکرد منطقی آنان می‌شود و در بازگشت قیمت سهم به پایین گیر می‌افتند."
 
کد مطلب : ۱۲۹۶۵
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :