سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
 
 
سال آینده با کمبود دارو مواجه می شویم
 
دولت برای واردکنندگان دارو، نرخ ارز آزاد بدهد و ما به التفاوتش را روی بودجه وزارت بهداشت اضافه کند.
 
به گزارش فانا،دلار گران شده و می تواند چشم انداز بازارها را در سال آینده با تغییر مواجه کند. یکی از این بازارها، واردات دارو است. البته که دارو ارز مبادله ای دریافت می کند، اما ارز مبادله ای هم طی این مدت رشد داشته است. ناصر ریاحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره چشم انداز سال آینده دارو و مشکلات این بازار در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران، مسایلی را بیان کرد.

*سال آینده با افزایش قیمت دلار چه اتفاقی برای واردات دارو رخ می دهد؟

اصولا به دارو، ارز مبادله ای تعلق می گیرد. اما به هرحال  ارز مبادله ای هم طی این دوره به نسبت افزایش قیمت ارز آزاد، رشد داشته است. نکته مهم این است که چون بودجه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ثابت بسته شده است، با افزایش نرخ ارز، آنها اجازه افزایش قیمت نمی دهند. دولت می خواهد قیمت را ثابت نگه دارد که این ماجرا قطعا منجر به کمبود خواهد شد، چرا که در مواردی قیمت تمام شده برای واردکننده، بیش از قیمت فروش می شود. بنابراین در حال مذاکره هستیم، ولی تا الان نتیجه ای نگرفته ایم.

*سال آینده ارز مبادله ای برای دارو حذف می شود؟

امیدواریم که حذف شود. پیشنهاد ما این است که دولت برای واردکنندگان دارو، نرخ ارز آزاد بدهد و ما به  التفاوتش را روی بودجه وزارت بهداشت اضافه کند. به این ترتیب قیمت ها هم تعدیل می شود. از طرفی هم یک مشکل اصلی واردکنندگان دارو، نوع تخصیص ارز مبادله ای است. واردکنندگان، حق انتخاب ارز ندارند. مثلا دولت می گوید با لیر یا ارز چین دارو وارد کنید. این در حالی است که فروشنده های دارو به ایران هیچ کدام از این کشورها نیستند. در حال حاضر داروهایی که خاص و جدید هستند وارد می شود که ترکیه و چین و هند امکان تولید آن را ندارند. این داروها تنها در اروپا و امریکا تولید می شود. بنابراین واردکنندگان برای وارد کردن داروی مورد نظر باید ارز را تبدیل کنند. اما اگر ارز، آزاد و در اختیار واردکننده باشد، از منبعی خرید می کند که دیگر هزینه تبدیل و جابه جایی در میان نباشد.

*چشم انداز سال آینده برای بازار دارو را چطور ارزیابی می کنید؟

نکته مهم این است که طی دوسال گذشته، بازار دارو بزرگ نشده است. شرکت های واردکننده دارو، حدود 11 تا 12 هزار نفر نیرو دارند. قطعا در سال آینده دستمزد این افراد افزایش پیدا می کند و مسایل دیگری هم روی هزینه شرکت ها اضافه می شود. اما اگر بازار بزرگ نشود، با توجه به اینکه از لحاظ اقتصادی هم در فشار هستند، این نیروها تعدیل خواهند شد. به هرحال این موضوع، مشکل زا است، این نیروها آموزش دیده و سال ها در این بازار کار کرده اند، از نظر اخلاقی هم این موضوع با مشکل مواجه است. اما اگر ارز آزاد شود، به دلیل اختلاف مبادله ای و آزاد، حجم بازار ممکن است 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کند که کمکی به این بخش است. در این میان، هم واردکننده، هم توزیع کننده و تا حدودی هم تولید کننده شرایطشان بهتر می شود.
 
کد مطلب : ۱۲۹۶۶
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۹
۰
 
مرجع : سایت اتاق بازرگانی
 

ارسال
 
گروه های خبری :