پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ,17 January 2019
 
 
بهمنی در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
آمادگی شتاب‌دهنده زیست بنیان برای مشارکت با محققان
جزئیات جلسه با ستاری/حمایت مالی معاونت علمی ریاست جمهوری از این شتاب دهنده
 
مدیرعامل شرکت زیست تخمیر از برگزاری جلسه با معاون علمی فناوری ریاست جمهوری درباره شتاب دهنده این شرکت خبر داد و گفت: شتاب دهنده زیست بنیان هم‌اکنون آمادگی دارد از طریق مشارکت با محققان علاقه‌مند و با حمایت‌های مالی مناسب معاون علمی فناوری ریاست جمهوری دانش فنی داروهای جدید را به مرحله ظهور برساند.
 
سحر بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه شرکت شتاب دهنده زیست بنیان دومین شرکت شتاب دهنده بیولوژیک کشور بعد از سیناژن و نخستین شرکت شتاب دهنده فراورده‌های دارویی شیمیایی در ایران است، افزود: این شتاب دهنده با اولویت‌بندی فراورده‌های جدید تاسیس شده و از حدود 1.5 سال پیش مذاکرات برای فعالیت آن انجام شده است.

وی افزود: در حال انجام کارهای لازم برای رسمی کردن فرایندهای کاری این شتاب دهنده هستیم. آزمایشگاه‌هایی را تجهیز کرده و آمادگی داریم اگر محققان برای ایجاد داروی جدیدی جهت برای فرمولاسیون و یا اینکه دانش فنی خاصی در این زمینه دارند با مشارکت آنها این پروژه‌ها را پیش ببریم و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری هم پشتیبانی خوبی را از این پروژه‌ها انجام خواهد داد.
 
وی ادامه داد: ما چون اولین شتاب‌دهنده در این حوزه هستیم، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوریو به شدت مشتاق است تا پروژه‌ها را خودشان پیگیری کرده و پیش ببرند. حتی کمک‌های مالی مناسبی هم از این پروژه‌ها انجام خواهد شد از جمله تامین منابع مالی موردنیاز برای فضای کاری، پرسنل، مواد و تجهیزات. اگر افرادی علاقه هستند و در عین حال نمی‌خواهند وارد روندهای سخت جذب سرمایه‌گذاری، تاسیس شرکت و ... شوند، از مسیر شتاب دهنده زیست بنیان می‌توانند کار خود را پیش ببرند.
 
مدیرعامل شرکت زیست تخمیر خاطرنشان کرد: این تجربه در دنیا بارها و بارها مورد استفاده قرار گرفته و موفق عمل کرده است. همین الان هم بسیاری از استارت‌آپ‌ها در سراسر دنیا داروهای موردنیاز کشورها را تامین می‌کنند و در کشور ما جای خالی این استارت‌آپ‌ها به شدت احساس می‌شود. ما پس از طی بروکراسی‌های زیاد توانستیم شتاب دهنده زیست بنیان را برای انجام این کارها در نظر بگیریم و به عنوان راهکاری برای محققان آماده شود.
 
بهمنی تاکید کرد: بنابراین این شتاب دهنده برای عرضه داروهای جدید محققان که یا مسیر دشواری دارند و یا می‌خواهند پروژه سریعتر به نتیجه برسد، آمادگی همکاری دارد. ما زیرساخت‌ها را ما فراهم می‌کنیم و با مشارکت خود محققان این پروژه‌ها قابلیت اجرا پیدا می‌کنند.
 
وی اضافه کرد: کار شتاب دهنده به این صورت است که این پروژه‌ها پس از به تولید رسیدن، طی روزی به نام روز دمو به صنایع بزرگ فروخته می‌شوند. در واقع شتاب دهنده وارد مرحله تولید انبوه و صنعتی نمی‌شود بلکه دانش فنی را به مرحله ظهور می‌رساند و تبدیل به محصول می‌کند و از فروش دانش فنی محققان منتفع می‌شوند. البته امکان دیگر این است که محقق لایسنس محصول را نزد خود حفظ کند و یا اینکه بطورکلی آن را بفروشد.
 
گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
 
کد مطلب : ۱۳۰۲۸
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :