پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ,17 January 2019
 
 
بهمنی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
ضرورت افزایش تعرفه واردات پروبیوتیک‌ها به 40 درصد
 
مدیرعامل شرکت زیست تخمیر گفت: در حال حاضر میزان تعرفه واردات محصولات پروبیوتیک حدود 15 درصد است که این رقم باید به 40 درصد افزایش یابد.
 
سحر بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا اظهار کرد: کارخانه زیست تخمیر دارای چند بخش است. بخشی تولید ماده اولیه و بخشی دیگر نیز محصولات نهایی را تولید می‌کند. کار کردن با پروبیوتیک‌ها سختی‌های خاص خود را دارد. ما 10 سال است که تنها تولیدکننده پروبیوتیک هستیم و هیچ تولیدکننده دیگری وجود ندارد.
 
او با بیان مشکلات تولید در این حوزه افزود: کار با پروبیوتیک‌ها سخت است زیرا آنها موجود زنده هستند. ضمن اینکه حاشیه سود تولید این محصولات زیاد نیست. این در حالی است که شرکت‌هایی که در حوزه بیولوژیک کار می‌کنند، حاشیه سود محصولات بالاتری دارند. ما Up Stream Process داریم در حالی که آنهاDown Stream Process هم دارند. ما به ازای آنکه Down Stream Process نداریم، باید قیمت تمام محصولات را پایین نگه داریم. به همین علت نزدیک به 3 سال است که افزایش قیمت برای محصولات نداشته‌ایم.

وی افزود: قدم سخت دیگر برای ما، شناساندن مناسب محصول در بازار بوده این درحالی است که شرکت‌ها تمایل چندانی برای معرفی شاخه‌های جدید به پزشکان نشان نمی‌دهند که شاید باعث شود حاشیه سود زیادی هم برای آنها نماند.

بهمنی خاطرنشان کرد: مشکل بزرگ دیگر آن است که به علت زنده بودن پروبیوتیک‌ها، آنها خطوط تولیدی خود را میکروبی می‌کنند. حداقل تعدادی از باکتری‌هایی هوازی و بی‌هوازی در خطوط تولید وجود دارد که بیشتر از آن نمی‌توان در خطوط باشند و چون باید یک خط کامل را برای پروبیوتیک‌ها اختصاص دهند، در نتیجه شرکت‌ها پروبیوتیک تولید نمی‌کنند. ما نیز 10 سال است که تمامی فرمولاسیون‌ها برای قطره و ساشه برای نوزاد و کپسول برای بزرگسال، سالمند و کپسول خوراکی برای بانوان و واژینال را در اختیار داریم.
 
مدیرعامل شرکت زیست تخمیر تصریح کرد: ما سال‌ها است که خطوط فرمنتیشن بزرگی در این زمینه داریم و همه این موضوع را می‌دانند.
 
بهمنی با بیان اینکه رقبای این شرکت واردکننده هستند، افزود: ما نمی‌گوییم واردات نباشد اما واردات هر نوع فرآورده‌ای که تولید داخلی آن وجود دارد، باید با درصد تعرفه‌های مناسب انجام شود. در این باره جلساتی را با سازمان بازرگانی و اداره‌های صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم اما این تعرفه‌ها گام به گام اعمال می‌شود.
 
او با اشاره به تشخیص گمرک نیز بیان کرد: تشخیص پروبیوتیک‌ها برای گمرک سخت است اما کاری که ما انجام داده‌ایم آن است که طی این سال‌ها ردیف تعرفه جدیدی را برای پروبیوتیک معرفی کرده‌ایم. این کار توسط شرکت ما با گمرک و سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام گرفت. یک ردیف تعرفه برای پروبیوتیک باز شد و به آن تعرفه داده شد که هم‌اکنون میزان آن 15 درصد است اما باید تا 40 درصد افزایش پیدا کند.
 
بهمنی تصریح کرد: برای شناخت پروبیوتیک‌ها باید گمرک‌ها آزمایش‌هایی را انجام دهند و محصول به اداره آزمایشات برود. در این باره استاندارد پروبیوتیک‌ها را خودمان در اداره استاندارد نوشتیم. در اداره استاندارد ذکر شده است که شرکت زیست تخمیر در نوشتن این استانداردها همکاری داشته است. به‌هرحال این موضوع کاری است که باید انجام شود، یعنی هم باید در مبادی کشور به خوبی شناسایی شود و هم اینکه پس از شناسایی ردیف تعرفه مناسب برای آن لحاظ شود. باید میزان فعلی تعرفه اصلاح شود.
 
گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
 
کد مطلب : ۱۳۲۱۰
يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :