پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ,17 January 2019
 
 
استاد بیوتکنولوژی صنعتی دانشگاه تربیت‌مدرس عنوان کرد
تلاش ایران برای بومی‌سازی باکتری‌های لازم جهت تولید پروبیوتیک
 
استاد بیوتکنولوژی صنعتی دانشگاه تربیت‌مدرس با اشاره به تلاش ایران برای بومی‌سازی باکتری‌های لازم جهت تولید پروبیوتیک، گفت: تحقیقات وسیعی در دانشگاه‌های سراسر کشور جهت موفقیت ایران در این زمینه انجام گرفته است.
 
به گزارش فانا، سیدعباس شجاع‌الساداتی در نشست خبری انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند، اظهار داشت: مبحث پروبیوتیک در ایران کمتر از 10 سال است که به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و ضمن اینکه انجمنی در این مورد پایه‌گذاری شده تحقیقات وسیعی در دانشگاه‌های کشور در حال انجام و موفقیت‌هایی در این راستا حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر محصولاتی از پروبیوتیک در کشور وجود دارد،‌گفت: ظرفیت تولید محصولات پروبیوتیک برای صادرات به خارج از کشور داریم و با توجه به اینکه امسال از حمایت از تولید ملی مدنظر قرار گرفته موضوع پروبیوتیک‌ها نیز و حمایت از آن می‌تواند نتایج مؤثری به همراه داشته باشد.

استاد بیوتکنولوژی صنعتی دانشگاه تربیت‌مدرس با بیان اینکه برگزاری  همایش بین‌المللی پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند می‌تواند غذا را برای تبادل فکر و اندیشه میان دانشمندان و صاحبنظران این حوزه فراهم کند،‌گفت: بر همین اساس در این همایش از دانشمندان دعوت شده و  30 میهمان خارجی نیز برای شرکت در این کنگره حضور  خواهند داشت.

شجاع‌الساداتی با اشاره به اینکه 50 سخنران در جهت ارتقاء کیفیت مسئله پروبیوتیک‌ها و توجه صنعت به این بخش سخنرانی خواهد داشت ، گفت: پایه اصلی این پروبیوتیک‌ها اسیدلاکتیک بوده و در واقع جنس آن باکتری است.

وی عنوان کرد:‌پروبیوتیک دو جنبه تولید و مصرف داشته که در واقع محصولاتی همچون ماست پروبیوتیک یک محصول به شمار می‌رود که محصول اصلی را شرکت مربوطه به آن اضافه می‌کند بنابر این قدم اول در مبحث پروبیوتیک‌ها تولید باکتری اصلی است.

استاد بیوتکنولوژی صنعتی دانشگاه تربیت‌مدرس در مورد اینکه تولید این باکتری‌های لازم برای پروبیوتیک چگونه حاصل می‌شود گفت:‌به طور مثال باکتری را از ماست بومی جدا و در شرایط خاص تولید و تکثیر می‌کنند و پس از انبوه‌سازی خشک و به اشکال مختلفی عرضه می‌شوند که در حال حاضر بسیاری از این باکتری‌ها از خارج از کشور وارد می‌شود که تلاش می‌کنیم این باکتری‌ها را بومی‌سازی کنیم.

شجاع‌الساداتی خاطرنشان کرد: امیدواریم تأییدیه‌های جهانی در این زمینه برای کشور ما حاصل شود در واقع همایش بین‌المللی پروبیوتیک‌ها و غذاهای فراسودمند نیز تمرکز آن در تولید پروبیوتیک است.
 
کد مطلب : ۱۳۵۶۶
يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :