پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ,17 January 2019
 
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد؛
ایران هیچگونه مراودات دارویی با آمریکا ندارد
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو، با اشاره به خروج آمریکا از برجام، گفت: ایران هیچگونه مراودات دارویی با آمریکا ندارد که بخواهد نگران باشد.
 
به گزارش فانا، دکتر کیانوش جهانپور، با تاکید بر اینکه ۹۶ درصد داروهای مصرفی در کشور تولید داخل است، گفت: از این میزان، ۵۰ درصد داروها یعنی از ماده اولیه تا بسته بندی نهایی، تولید داخل کشور است. اگرچه ممکن است ۵۰ درصد مواد موثره دارو نیز وارداتی باشد، اما فرمولاسیون و محصول نهایی در داخل کشور تولید شود. سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ایران هیچگونه مراودات دارویی با کشور امریکا نداشته و نخواهد داشت، افزود: اغلب منابع وارداتی دارویی ایران از کشورهای اروپایی خصوصا سوئیس و آلمان است. آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران بوده و هست.

جهانپور افزود: اگرچه به حوزه دارو باید نگاه انسانی داشت و نباید مسائل سیاسی را به آن مرتبط کرد، اما با توجه به بی اعتمادی و عدم اطمینان به امریکا، متاسفانه این کشور، مسائل سیاسی را در حوزه دارو وارد می کند.

وی ادامه داد: ممکن است در مواردی انحصار تولید دارویی در اختیار شرکت های امریکایی باشد که با سیاست های سلامت و تلاش وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اجازه نمی دهیم مسائل انسانی و جان و سلامت افراد را گروگان گیری کنند و از طریق نهادهای بین المللی و با دیپلماسی مناسب سلامت، راهکارهایی پیش بینی شده تا مشکلی در حوزه دارو ایجاد نشود.

جهانپور با بیان اینکه اغلب داروهای وارداتی در کشورها و شرکت های مختلف اروپایی با کیفیت و استاندارد مناسب و لازم در سطح بین المللی تولید می شود، افزود: در مواردی که برخی از داروها در داخل تولید نشوند و یا تولید دارو در داخل کافی نباشد، در کوتاه مدت از روزنه ها و مسیرهای متعددی که فراروی کشور است استفاده خواهیم کرد.

وی در پایان با اشاره به خروج امریکا از برجام، تاکید کرد: جای نگرانی در بازار دارویی کشور نیست و وضعیت دارویی کشور در حال حاضر مطلوب بوده و بازار دارویی آرام است.
 
کد مطلب : ۱۳۷۱۰
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری مهر
 

ارسال
 
گروه های خبری :