چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ,20 March 2019
 
 
رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله:
آمارهای مصرف بالای دارو در ایران جنبه علمی ندارد
 
رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله با اشاره به اینکه مصرف سرانه دارو به دلار در ایران در سال ۹۵ به میزان ۶۰ دلار بود، گفت: این میزان برای ایران منطقی است و کشوری پرمصرف در حوزه دارو نیستیم.
 
به گزارش فانا، عبدالمجید چراغعلی در چهارمین همایش داروسازی نظامی و شرایط اضطراری اظهار داشت: یکی از ارکان اصلی درمان در شرایط عادی و اضطراری دارو است و تصور بدون دارو بودن در هر دو شرایط شدنی نیست که این مساله برای نیروهای رزمی نیز حائز اهمیت است.

وی افزود: تجربه سال‌های گذشته نشان می‌‌دهد کم‌کاری در این قسمت‌های آسیب‌های زیادی به بخش درمانی نیروهای نظامی وارد می‌کند. لذا بر همین اساس هر ساله تصمیم‌ گرفته‌ایم همایش داروسازی نظامی و شرایط اضطراری را برگزار کنیم تا در این همایش تبادل تجربه انجام گیرد و در شرایط نیاز بتوانیم خدماتی را به صورت بهینه ارائه دهیم.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله با بیان اینکه البته امیدواریم هیچ وقت شرایط اضطراری در کشور نداشته باشیم ادامه داد: ایران بارها اعلام کرده که آغازگر جنگی نخواهد بود ولی شرایط کشور و بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله و موقعیت منطقه‌ای نشان می‌دهد که باید آمادگی داشته باشیم تا در شرایط اضطرار بتوانیم بهترین خدمات را در حوزه دارویی ارائه دهیم.

چراغعلی گفت: امسال حمایت از کالای ایرانی نام دارد؛ لذا شعار همایش نیز حمایت از داروی ایرانی لحاظ شده است. متاسفانه در بخش درمانی آنچنان که باید و شاید داروهای ایرانی در اولویت نیست و این بحث همیشه مطرح بوده که داروی ایرانی کیفیت دارد یا خیر؟ که همه این مباحث را در جلسه امروز به بحث می‌گذاریم.

وی عنوان کرد: درمورد بازار دارویی ایران حرف‌ها و شایعاتی وجود دارد که پایه علمی ندارد و متاسفانه برخی هر اطلاعی را ارائه می‌دهند و کسی نمی‌گوید آمار ‌آنها به چه چیزی استناد دارد که این موضوع باعث تصمیم‌گیری‌های غلط می‌شود.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله با بیان اینکه گفته می‌شود ایران بزرگترین مصرف‌کننده دارو در خاورمیانه و چهارمین مصرف‌کننده دارو در دنیا است جنبه علمی ندارد و در سال 95 ، 16 هزار میلیارد تومان ارز بازار دارویی ایران بود.

وی درمورد ارزبری بازار دارویی کشور گفت: در سال 95 این ارز بری 1.3 میلیارد دلار مربوط به  داروی آماده بود و 600 میلیون دلار نیز مواد اولیه به کشور وارد شد که نسبت به ارز بری که برای سایر اقلام در نظر گرفته بود عدد ناچیزی تلقی می‌شود.

چراغعلی به مصرف سرانه دارو به دلار در سال 95 اشاره کرد و گفت: در این سال مصرف سرانه دارو در ایران 60 دلار در حالی که در ترکیه 90 دلار، اسپانیا 450 دلار و در کشورهایی همچون الجزایر، مالزی و اردون کمتر از ایران بود که 60 دلار برای ایران مصرف سرانه دارو مطلوب و منطقی است و این نشان می‌دهد که ما در حوزه دارو پرمصرف نیستیم.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله ضمن انتقاد از گفته یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه ایران سه برابر چین مصرف دارو دارد تصریح کرد: این موضوع برای ما جای سوال دارد و واقعا چنین مسائلی چگونه مطرح می‌شود.

چراغعلی درمورد تولید دارو گفت: در این زمینه نیز گاهی آمارهای بسیار بالایی ارائه می‌شود که مبنای علمی ندارد ولی باید توجه داشت که حدود  70 درصد دارو در ایران تولید می‌شود که 60 درصد آن مالکیتش مرتبط با شرکت‌های دولتی است. در حالی که بیشتر واردات در اختیار بخش خصوصی است؛ این از اشتباهات استراتژیک نظام سلامت است و نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

وی گفت: همچنین با توجه به گسترش مراکز درمانی نیروهای مسلح ارائه خدمات دارویی با کاهش همراه بوده که این مساله به دلیل کاهش داروسازان در نیروهای مسلح است که امیدواریم شاهد افزایش آن باشیم.

چراغعلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 21 دانشکده داروسازی در کشور سالانه 1700 دانشجو می‌پذیرد که لازم بوده نیروهای مسلح افراد آموزش داده بیشتری را داشته باشد؛ البته برخی مخالف این مساله‌اند و اینکه آیا این دیدگاه درست است یا خیر در همایش امروز مورد بحث قرار می‌گیرد.
 
کد مطلب : ۱۳۷۵۸
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :