دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ,24 June 2019
 
 
تبعات ناشی از شکست مالی طرح سلامت دامن گیر دانشجویان نخبه شد
بحران در خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی شهید بهشتی
 
دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: دانشگاه به دلیل بدهی‌های مالی دستور تخلیه خوابگاه‌ها را به دانشجویان داده است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد احسان یاری جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو سابق شورای صنفی دانشجویان این دانشگاه با اشاره به مشکلات اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشکلات مالی زیادی دارد و با بیش از 550 میلیارد تومان بدهی به اذعان خود مسئولین دانشگاه، بدهکارترین دانشگاه علوم پزشکی در کشور محسوب می‌­شود.

وی افزود: تصمیم امسال مسئولین دانشگاه مبنی بر کاهش هزینه ها دامن‌گیر معاونت دانشجویی و فرهنگی نیز شده است و در حال حاضر دانشگاه برای کاهش هزینه ها اقدام به تخلیه دانشجویان از 2 خوابگاه استیجاری خود (خوابگاه های ولیعصر (عج) و سرشار) کرده است. همچنین معاونت دانشجویی تصمیم بر تخلیه خوابگاه شهید مسلم زاده به عنوان تنها خوابگاه متأهلی دانشگاه گرفته و با وعده وام ودیعه مسکن 50 میلیون تومانی به زوج های ساکن این خوابگاه، به دنبال تخلیه خوابگاه مذکور هستند که با توجه به رویکرد دانشگاه مبنی بر کاهش هزینه ها، وجود ضمانت اجرایی برای تحقق این وعده نیز دور از ذهن به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: دانشگاه با اقدام بر تخلیه خوابگاه‌های استیجاری مبلغی را صرفه جویی می‌­کند که نه تنها صرف دانشجویان نخواهد شد، بلکه درصد بسیار کمی (حتی کمتر % 2 ) از بدهی دانشگاه را پوشش خواهد داد.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که دانشگاه برای جبران بدهی گزاف خود که عمدتا به علت هزینه های طرح تحول سلامت در بخش درمان به وجود آمده است، به سراغ آسیب پذیرترین گروه دانشجویان یعنی دانشجویان ساکن خوابگاه و دانشجویان متأهل رفته است.

یاری تاکید کرد:‌ برای جبران بدهی ناشی از اجرای غیرکارشناسی طرح تحول سلامت باید طرح هایی مانند پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع را به صورت علمی و کامل اجرا کرد و همچنین روش پرداخت کارانه ای به کادر درمان باید جای خود را به روش های  بهتری مطابق با مدل های موفق جهانی بدهد. باید از مسئولین دانشگاه پرسید که آیا شایسته است که تبعات ناشی از شکست مالی این طرح دامن گیر دانشجویان نخبه این دانشگاه شود؟

بسیج دانشجویی برای رفع مشکل به وجود آمده برای دانشجویان خوابگاهی از هفته های قبل رایزنی با مسئولین دانشگاه را آغاز کرده است و خواستار این موضوع است که بدهی های دانشگاه از روش های موثرتری تامین شود که ضرری متوجه دانشجویان به عنوان سرمایه های اصلی دانشگاه و نظام سلامت نشود.
 
کد مطلب : ۱۵۵۷۰
سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :