پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
 
 
سازوکار جدید سازمان غذا و دارو برای تامین و توزیع داروی بیماران خاص
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو از ساز و کار جدید این سازمان برای تامین به موقع داروی بیماران خاص خبر داد و گفت: در تلاشیم تا توزیع کنترل شده داروهای خاص را به سمت انتخاب بیمار بریم؛ به این معنی که سهمیه هر بیمار به داروخانه‌ای تعلق بگیرد که بیمار آن را معرفی کرده است.
 
به گزارش فانا، دکتر کیانوش جهانپور در خصوص نحوه توزیع دارو توسط شرکت‌های پخش دارو در داروخانه‌ها گفت: در حوزه توزیع دارو ممکن است برخی از داروها جزو توزیع‌های کنترل شده باشند و در برخی از موارد هم ممکن است که شرکت‌های پخش با برخی از داروخانه‌هایی که مشکلات مالی در پرداخت دارند، آنها را به سمت خرید نقدی و یا پرداخت با بازه زمانی کوتاه سوق بدهند و سازمان غذا و دارو نیز در صدد شناسایی و اصلاح این موارد است.

جهانپور ادامه داد: بیشتر گلایه داروخانه‌ها از فروش نقدی شرکت‌ها است؛ چراکه برخی از شرکت های پخش، فروش دارو به برخی از داروخانه ها را به صورت بازه های زمانی کوتاه مدت و یا نقدی در نظر گرفته اند که این موضوع منجر به فشار به داروخانه ها و عدم توانایی آنها در خرید دارو می شود و این موضوع قابل قبول نیست و از طریق سازمان غذا و دارو در حال پیگیری است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: بخشی از این مشکلات به دلیل وجود مشکلات مالی و مطالبات معوق و برخی هم به دلیل نوسانات قیمت ارز بوده است. با توجه به اینکه ثبات نسبی قیمت دارو ایجاد شده است، قاعدتا دیگر بحث نوسانات مطرح نیست و بحث مطالبات معوق نیز در حال پیگیری است و امیدواریم به زودی بخش‌های عمده‌ای از آن پرداخت شود.

وی تاکید کرد: اگر این اتفاق بیافتد مشکل فروش‌های نقدی و یا پرداخت در بازه کوتاه مدت مرتفع خواهد شد و سازمان غذا و دارو شرکت‌های پخش را به سمت فروش با در نظر گرفتن بازپرداخت با بازه زمانی مشخص و منطقی سوق می‌دهند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه به ساز و کار جدید این سازمان در تامین به موقع داروی بیماران خاص اشاره کرد و افزود: به دلیل اینکه توزیع داروی بیماران خاص به صورت کنترل شده خواهد بود، در تلاشیم تا این توزیع کنترل شده را به سمت انتخاب بیمار بریم؛ به این معنی که سهمیه هر بیمار به داروخانه‌ای تعلق بگیرد که بیمار آن را معرفی کرده است.

جهانپور تصریح کرد: به زودی سهمیه برخی از داروهای بیماران خاص به داروخانه هایی تعلق می گیرد که توسط بیمار انتخاب می شود و شرکت ها نیز در این زمینه موظف هستند تا دارو را به داروخانه ای ارسال کنند که بیمار آن را انتخاب کرده است.

بنابر اعلام وبدا، وی اضافه کرد: این موضوع برای بیمارانی اتفاق می‌افتد که به صورت دائم از داروهای خاص استفاده می کنند و روش های اعلام آن نیز اعلام خواهد شد. همچنین معاونت غذا و داروی استان مربوطه، این بیماران و داروخانه‌های نزدیک آنها را شناسایی می کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در بخشی دیگر در خصوص خبری مبنی بر توزیع نامناسب واکسن آنفلوانزا توسط انستیتو پاستور عنوان کرد: توزیع واکسن آنفلوانزا توسط انستیتو پاستور انجام نمی شود؛ چراکه پنج شرکت مجوز واردات این واکسن را دارند و شرکت های پخش نیز این واکسن ها را در داروخانه ها و برخی از مراکز بهداشتی درمانی توزیع می‌کنند و این موضوع ارتباطی با انستیتو پاستور ندارد و انتستیتو پاستور در این زمینه هیچ گونه ورودی ندارد؛ چراکه تولید کننده و توزیع کنننده واکسن آنفلوآنزا نیست.
 
کد مطلب : ۱۵۸۵۰
پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :