دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ,24 June 2019
 
 
موارد اعتراض سازمان غذا و دارو به دادگاه لاهه چه بود؟
 
مدیرکل دفتر حقوقی، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو، مواردی که توسط این سازمان در پی تحریم های امریکا به دادگاه لاهه شکایت کرده بود را تشریح کرد.
 
به گزارش فانا، دکتر شهریار اسلامی تبار با اشاره به رای دادگاه لاهه اظهار کرد: یکی از مهمترین ارکان عهدنامه مودت در حوزه بهداشت و درمان بوده و مباحثی مانند خرید دارو و تجهیزات پزشکی در آن لحاظ شده بود.

وی افزود: امریکا بر خلاف  عهدنامه مودت ۱۹۵۵, با وضع تحریم‌ها، محدودیت هایی را در زمینه حمل و نقل، بیمه و در زمینه بانکی اعمال کرده که امکان خرید دارو و تجهیزات را با مشکل مواجه کرده است.

مدیرکل دفتر حقوقی، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو با اشاره به  شکایت ایران به دادگاه لاهه عنوان کرد: سازمان غذا و دارو در 11 بند موارد نقض این عهدنامه را بیان کرده است.

وی خاطرنشان کرد: عدم دسترسی بیماران خاص و صعب العلاج همچون تالاسمی، هموفیلی و... به داروهای مورد نیاز و تبعات آن برای بیماران، مشکلات تهیه تجهیزات پزشکی مانند کیسه‌های خونگیری، لوله‌های آزمایشگاهی، ست های پلاکت، کیت های انعقادی و ممانعت کمپانی ها از فروش این تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز به ایران، خونریزی و فوت پسر بچه 12ساله مبتلا به هموفیلی به دلیل عدم دسترسی به داروی مورد نیاز در سال 2012، عدم قبول سفارشات ایران توسط شرکت های بین الملی، چند ملیتی و مشکل انتقال پول و تبادلات مالی، ایجاد مشکلاتی برای خرید شیرخشک و غذاهای ویژه کودکانی که بیماری متابولیک دارند، عملی نشدن کمک بلاعوض پروژه جایکا به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون ین به دلیل وضع تحریم ها، گران شدن داروها و مواد اولیه دارویی و کاهش دسترسی و ایجاد مشکلات برای بیماران کم بضاعت از جمله بندهایی بوده است که وزارت بهداشت در این شکایت به آن اشاره کرده بود.

اسلامی تبار تصریح کرد: طبق گزارش موسسه بین الملی صلح، عدالت و حقوق بشر در سال 2013، تحریم باعث عدم دسترسی بیماران سرطانی، آسم، ام اس، پارکینسون و دیستروفی های عضلانی و ...  به دارو و افت کیفیت زندگی و حتی افزایش مرگ و میر آن‌ها شده است.

به گفته وی این شکایت با همکاری مرکز حقوق بین الملل ریاست جمهوری و حقوقی وزارت خارجه، طرح و خوشبختانه امروز دستور توقف این تحریم ها از سوی دادگاه لاهه صادر شد که نشانگر مظلومیت کشور ما و بیماران در دسترسی به دارو و تجهیزات و مسوولیت دولت ایالات متحده در هر گونه تبعات و پیامدهای ناشی از این اقدامات غیر انسانی است.
 
کد مطلب : ۱۵۸۶۹
پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۱
۰
 
مرجع : ایفدا نیوز
 

ارسال
 
گروه های خبری :