يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,19 May 2019
 
 
درج نشان ایرانی بر تجهیزات پزشکی خارجی صحت ندارد
هزینه‌های گزاف انجمن ارتوپدی برای تامین کنندگان ایمپلنت
 
مسائلی گفت: ورود مواد اولیه چینی به کشور و درج مارک ایرانی بر آن‌ها، مورد تایید وزارت بهداشت نیست.
 
به گزارش فانا، رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در واکنش به تشویش اذهان عمومی رییس انجمن جراحان ارتوپدی ایران مبنی بر تغییر مارک برخی تجهیزات پزشکی چینی، گفت: در کشور 20 شرکت تولیدکننده تجهیزات ارتوپدی در زمینه تامین و تولید ایمپلنت های ارتوپدی فعالیت دارند و تمام مواد اولیه این شرکت ها توسط وزارت بهداشت نظارت و تایید می شوند.مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت شایعه درج مارک ایرانی بر کالاها و تجهیزات پزشکی چینی را تکذیب کرد و گفت: اینکه گفته شده مواد اولیه چینی به کشور وارد شده و مارک ایرانی بر آنها درج می شود، مورد تایید وزارت بهداشت نیست. همچنین حق قانونی ما برای پیگیری های قانونی در مورد این خبرسازی ها محفوظ خواهد بود.

بالا بودن هزینه‌های جانبی؛ علت حضور نداشتن شرکت‌ها در نمایشگاه کنگره ارتوپدی

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه انجمن ارتوپدی از تامین کنندگان ایمپلنت های ارتوپدی در نمایشگاهی که در کنگره ارتوپدی برگزار خواهد شد، هزینه های بسیار سنگینی را اخذ کرده و هر غرفه حدود 100 تا 150 میلیون تومان هزینه در برداشته است، شام شب افتتاحیه نمایشگاه نیز با هزینه ای بالغ بر حدود 70 میلیون تهیه می شود، این هزینه ها منجر به افزایش قیمت تمام شده محصولات می شود و به دلیل نظارت های فعال وزارت بهداشت بر قیمت ها، طبعا شرکت های تامین کننده ایمپلنت های ارتوپدی نمی توانند مانند گذشته در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و هزینه های گزافی که در این زمینه تحمیل می شود را تامین کنند.

مسائلی ادامه داد: براین اساس، پیشنهاد می شود، انجمن ارتوپدی به جای در نظر گرفتن هزینه های گزاف برای شرکت های تامین کننده ایمپلنت های ارتوپدی و به جای حضور در هتل ها و ایجاد هزینه برای حوزه سلامت، کنگره های علمی خود را در یکی از مراکز آموزشی و دانشگاهی برگزار کنند، چراکه این مراکز محل مناسب تری برای انجام امور آموزشی و تحقیقاتی است و هزینه های اینچنینی برای حوزه سلامت قابل قبول نیست.

مسائلی با اشاره به تامین ملزومات بیمار در داخل بیمارستان، گفت: تهیه و تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی بیمار در داخل بیمارستان یکی از اقدامات بسیار مهمی است که در طرح تحول سلامت به انجام رسیده است. این اقدام در راستای فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بیمار جز درد و رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشد، انجام شد، چراکه قبل از طرح تحول سلامت، بیمار برای تهیه ملزومات به خارج از بیمارستان اعزام می شد و بدون اینکه اطلاعات فنی در مورد کالاها و تجهیزات داشته باشد، به خارج از مراکز درمانی رجوع می کرد و هزینه های را متقبل می شد، لذا بعداز طرح تحول سلامت، ارجاع بیمار برای تامین ملزومات ممنوع شد و هزینه های مربوطه بعد از اینکه به لحاظ قیمت و کیفیت توسط وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفت، در سامانه مربوطه منتشر شده است.

وی ادامه داد: بیمه ها نیز براساس قیمت تعیین شده کارشناسی، نسبت به خرید ملزومات پزشکی برای بیمار اقدام می کنند و هزینه ها توسط بیمه ها تامین می شود. بنابراین جای تاسف است که رییس انجمن جراحان ارتوپدی این اقدام ارزشمند که در راستای حمایت مالی و معنوی مردم برنامه ریزی شده است را نادیده گرفته و اینگونه قضاوت کرده است که باید بابت آن عذرخواهی کند.

تداوم تامین ملزومات و تجهیزات پزشکی برای مردم، نیازمندان و بیماران

وی در این خصوص افزود: علی رغم تنگناهای مالی دولت، تامین ملزومات و تجهیزات پزشکی برای مردم، نیازمندان و بیماران تداوم داشته و این اقدام ادامه خواهد داشت.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درخصوص تحریم ها و تامین تجهیزات پزشکی اظهار کرد: در این راستا برنامه ریزی های لازم انجام شده و دولت برای تامین تجهیزات، ملزومات ضروری پزشکی و دارو، 3 میلیارد و 500 میلیون دلار اختصاص داده است. در شش ماه گذشته نیز تلاش شده تا با برنامه ریزی و نیازسنجی دقیق، در راستای تامین و تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی اقدام شود. البته علی رغم سختی ها و تنگناهای مالی در کشور، تامین ارز این حوزه ها به صورت دقیق و جدی انجام شده و تامین کنندکان ایمپلنت های ارتوپدی مانند سایر تامین کنندگان عمل خواهند کرد و در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت.
 
کد مطلب : ۱۵۹۶۰
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :