جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ ,19 April 2019
 
 
برندگان جایزه ۳ میلیون دلاری اسکارعلمی ۲۰۱۸ معرفی شدند
 
برای حمایت از دانشمندان و ادامه داشتن روند پژوهش‌های این افراد، کارآفرینان در رقابت با جوایز اسکار و نوبل، جایزه اسکار علمی را طراحی کرده اند.
 
برندگان جایزه سه میلیون دلاری (breakthroughprize)، اسکار علمی (Science Oscars) که با حمایت کارآفریان برتر دره سیلیکون، مارک زاکربرگ، سرگئی برین و یکی از کارآفرینان روس تبار راه اندازی شده است، درسال جاری میلادی معرفی شدند.جایزه‌ها در رشته‌های فیزیک، علوم زیستی و ریاضی به ۶ مرد و ۳ زن محقق تعلق گرفت. 6 جایزه یکصد هزاردلاری نیز به ۱۲ محقق برای پژوهش‌ درعلوم مختلف داده خواهد شد.


تفاوت جایزه اسکارعلمی با جایزه نوبل دراین است که نوبل معمولاً به دانشمندان مسن و به تلاش آن ها درطول زندگی حرفه‌ای این افراد داده می‌شود که به نوعی قدردانی از تلاش‌های آن‌ها درطول سالیان است، اما این جایزه به افرادی که به تازگی پژوهش‌های علمی انجام داده اند تعلق می‌گیرد و دامنه ای وسیع از علوم مختلف را دربرمی گیرد.

ازجمله برندگان امسال اسکارعلمی، فرانک بنت و آدریان کریینراست که به کشف یک فرآیند مربوط به DNA پرداخته اند که منجربه کشف درمانی برای اختلال نادر درکودکان به نام آمیوتروفی نخاعی می‌شود.

وینسنت لافورگو، ازمرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه جایزه را برای مطالعه درعلم ریاضی دریافت کرد.

دانشمند چینی، (Xiaowei Zhuang) نیز به دلیل طراحی ابزاری جدید برای بررسی تصاویر مولکولی با وضوح بالا جایزه را دریافت کرده است.

جایزه (Breakthrough Prize) عمری شش ساله دارد، اما جایگاه خود را بین دانشمندان درسراسر جهان پیدا کرده است. این جایزه با نوبل متفاوت است که فرد برنده افزون بر مدال طلا جایزه‌ای یک میلیون دلاری می‌گیرد و معمولاً جایزه به گروه‌های دو یا سه نفره از محققان یک تیم پژوهشی داده می‌شود.

کارشناسان هدف از اجرای ایده اسکار علمی را ایجاد انگیزه و شناساندن دانشمندان مانند ستاره‌های دنیای هنربه مردم برای شناساندن تلاش‌های آن‌ها برای درمان بیماری‌ها و سایر پژوهش‌های علمی اعلام کرده اند.

مراسم اعطای جایزه درماه نوامبرسال جاری درمرکز تحقیقات سازمان ناسا دردره سیلیکون برگزار خواهد شد.
 
کد مطلب : ۱۶۰۹۷
يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :