جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ ,19 April 2019
 
 
سخنگوی سازمان ثبت احوال:
بیماری قلبی و عروقی 38درصد مرگ ایرانیان را رقم می زند
 
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: بیماری های قلبی و عروقی 38،2 درصد علت مرگ در ایران را شامل می شوند و مهمترین عامل مرگ و میر در کشور به شمار می روند.
 
به گزارش فانا، سیف الله ابوترابی افزود: بعد از بیماری قلبی و عروقی، سرطان ها با 11،5 درصد، بیماری های دستگاه تنفسی با 9،4 درصد و حوادث غیرعمدی با 6 درصد در رتبه های بعدی دلایل مرگ در کشور قرار دارند.

وی ادامه داد: از ابتدای فروردین تا پایان تیر امسال در مجموع 182هزار و 389 نفر در کشور فوت کردند که 102 هزار نفر آنها مرد و 79 هزار و 209 نفر آنها زن بودند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: در این چهار ماه نسبت جنسی حاصل از ثبت رویداد مرگ (تعداد مرد در برابر هر 100زن) 129بوده است.

وی اضافه کرد: میزان عمومی مرگ در چهارماهه نخست امسال 4،7 به ازای هرهزار نفر جمعیت ایرانی ساکن در کشور است و نسبت مرگ های ثبت شده برای ساکنان شهرهای کشور نیز 73،8درصد است.

ابوترابی اعلام کرد: نسبت ثبت مرگ ها در مهلت قانونی (10 روز پس از مرگ) به ثبت تا یکسال پس از وقوع 98،32 درصد بود.

وی در ادامه گفت: کاهش کم ثبت مرگ در کشور نیازمند تلاش و مشارکت عمومی همه نهادهایی است که بر اساس ماده 5 قانون ثبت احوال کشور، مکلف به مشارکت در فرآیند اعلام و ثبت وقایع حیاتی کشور شده اند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال خاطرنشان کرد: در اجرای این ظرفیت قانونی، شبکه اعلام وقایع حیاتی در کشور از سال 1385 و با مشارکت بیش از 35هزارثبت یار شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: ثبت یاران شامل دهیاران، بهورزان، متصدیان آرامستان ها، اعضای شوراهای اسلامی، شورایاران، مسئولان پایگاه های بسیج و مدیران مدارس هستند.

ابوترابی تاکید کرد: این مجموعه در ذیل شورای هماهنگی ثبت احوال استان ها و شهرستان ها به ریاست استانداران و فرمانداران فعال بوده و با برنامه ریزی و تلاش مستمر به انجام رسیده، در حال حاضر بیش از 98 درصد فوت های ثبت شده در فاصله کمتر از یک سال از رخداد، در مهلت قانونی 10 روزه به ثبت می رسند.
 
کد مطلب : ۱۶۱۵۸
چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :