جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ ,19 April 2019
 
 
سخنگوی وزارت بهداشت:
علت فوت ۲ کودک اهوازی مسمومیت دارویی نبود
سکته مغزی پزشک کودکان اهوازی در اثر استرس/ تعداد مسمومان با «الکل» به ۹۵۹ نفر رسید
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان گفت: علت مرگ این دو کودک مسمومیت غیردارویی بوده است اما در اثر شایعه‌پراکنی‌ها و اخبار غلط، پزشک این کودکان از شدت استرس دچار سکته مغزی و فلج نصف بدن شد.
 
به گزارش فانا، ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت درباره‌ ماجرای مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان گفت: خواهشم از خبرنگاران حوزه سلامت این است که پیش از انتشار خبر، ابتدا صحت و سقم آن را  بررسی کنند. در وهله اول به دلیل فوت دو کودک اهوازی به خانواده‌ آنها و مردم خوزستان تسلیت عرض می‌کنیم. متاسفانه در ابتدا اعلام شد که این دو کودک به دلیل مصرف دو داروی تقلبی دچار مسمومیت و فوت شده‌اند اما طبق بررسی‌های انجام شده نه آن داروها برایشان تجویز شده بود و نه آنها را مصرف کرده بودند. سپس عده‌ای اعلام کردند که نسخه اشتباه بوده است.

وی ادامه داد: به هر حال پزشکی قانونی موضوع را بررسی و اعلام کرد که هیچ مسمومیت دارویی وجود نداشته و علت فوت دو کودک مسمومیت دارویی نبوده است. در این زمینه از مقام مسئولی که سهوا در این زمینه اظهارنظری اشتباه کردند که در حیطه وظایفشان نبوده گلایه داریم. متاسفانه آنقدر گفتند که فوت دو کودک به دلیل مصرف دارو و تشخیص اشتباه بوده که پزشک متخصص کودکانی که آنها به او مراجعه کرده بودند از ترس و استرس دچار سکته مغزی شدید شد و نصف بدنش فلج شده است و در حال حاضر در آی سی یو است.

وی افزود:‌ برخی گمان می‌کنند می‌توانند با انتشار این خبرها خدمت کنند. طبق بررسی‌ها علت فوت مسمومیت بوده اما مسمومیت دارویی نبوده است. در این زمینه گروهی از بهترین متخصصین را اعزام کرده‌ایم و آزمایش‌های لازم را در اهواز ، تهران، و شیراز انجام داده‌ایم. نتایج اولیه مسمومیت غیر دارویی سهوی را نشان داده‌ و به محض این که مستنداتش آماده شود آنها را اعلام می‌کنیم.

۱۹ درصد از منابع طرح تحول نظام سلامت صرف دستمزد پزشکان شده است

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ی سهم حقوق کارکنان وزارت بهداشت از بودجه این وزارتخانه گفت: ما مکررا اعلام کرده‌ایم که ۱۹ درصد از منابع طرح تحول نظام سلامت صرف دستمزد پزشکان شده است. آنچه که دیروز دکتر هاشمی درباره‌ی آن صحبت کردند مربوط به بودجه‌ی دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت بود که متفاوت از بودجه طرح تحول است. باید توجه کرد که چنین آمار و ارقامی قابل کتمان نبوده و در دسترس است و هر کسی می‌تواند قانون بودجه سال ۹۷ را ببیند.

حریرچی افزود: بودجه جاری کل دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۹۷ ، ۱۷ هزار و ۸۵۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده است که از این میزان ۱۲ هزا رو ۹۷۷ میلیاردش مربوط به پرداخت حقوق و مزایای مستمر بوده که حدود ۷۳ درصد می‌شود. البته آمار دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن از کل بودجه نظام سلامت شامل منابع دولتی، خصوصی و خیریه و نهادهای عمومی غیر دولتی است و در سال‌های مختلف ۶۳ الی ۶۸ درصدش صرف دستمزد می‌شود. حال این که برخی از کانال‌ها اعلام می‌کنند  که آمارها متناقض است، درست نیست، بلکه این آمار دقیق، علمی و مستند است.

امسال سبد دارویی کشور ۹ درصد افزایش یافت

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره‌ی میزان موجودی واکسن آنفلوآنزا گفت: واکسن سه گانه و چهارگانه آنفلوآنزا امسال وارد شده و از بابت آن مشکلی نداریم . البته اکنون وقت تزریق این واکسن نیست بلکه آن را ۱۵ روز قبل از شروع فصل سرما باید تزریق کرد.در عین حال امسال بیش از سال قبل واکسن آنفلوآنزا به کشور وارد و توزیع شد.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره‌ی افزایش قیمت دارو گفت: طبق مصوبه قانونی، امسال سبد دارویی کشور به طور متوسط ۹ درصد افزایش یافت که این عدد برای داروهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال داروهایی داشتیم که قیمت اصلی‌شان پایین بود اما هزینه‌های بسته بندی و جانبی بالایی داشتند که مشمول یارانه نیست. در نتیجه افزایش قیمتشان بیشتر شد، اما در برخی داروها ، اعلام کرده بودیم که با ۱۵ درصد کمتر از قیمت ارزی داروهایشان را ارائه دهند و در برخی از داروهای گران قیمت کاهش قیمت و یا افزایش دو تا سه درصدی داشتیم البته متوسط افزایش قیمت در سبد دارویی ۹ درصد بود. حال برخی از کانال‌ها این موضوع را به عنوان کشفی بزرگ مطرح می‌کنند اما همه‌ این موارد در سایت سازمان غذا و دارو اعلام شده و مشخص است.

وضعیت مطلوب بیمارستان‌ها در حوزه دفع زباله

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره‌ وضعیت پسماندهای بیمارستانی در کشور گفت: ۹۳.۸ درصد بیمارستان‌ها از این نظر مورد تاییدند و مشکلی ندارند و دستگاه بی‌خطر ساز زباله دارند. تعداد معدودی از بیمارستان‌ها هم مشکلاتی دارند که در حال رفع است و می‌توان گفت که در حوزه‌ دفع زباله‌های بیمارستانی به وضعیت مطلوبی رسیده‌ایم؛ هر چند که برخی رسانه‌ها در این زمینه شایعه پراکنی می‌کنند. به عنوان مثال در سال گذشته در جایی انگشتی پیدا شد و بعد معلوم شد در آن منطقه نه بیمارستانی وجود داشته و نه آن فرد در بیمارستان فوت کرده است بلکه یک سری مسائل حاشیه‌ای مطرح بود که دادستانی درباره‌ی آن توضیح داد.

حریرچی درباره‌ موضوع فروش دارو خارج از داروخانه‌ها گفت: فروش دارو خارج از داروخانه‌ها مسئولیت مستقیمش با ما نیست اما هم با شبکه‌های ماهواره‌ای و هم با کسانی که به صورت اینترنتی و تلفنی دارو می‌دهند برخورد می‌کنیم. از طرفی با کمک نیروی انتظامی و دستگاه‌های نظارتی باافرادی که در جلوی داروخانه‌ها اقدام به فروش دارو کنند برخورد می‌شود. باید توجه کرد که ما حدود ده هزار داروخانه در سطح کشور داریم اما نهایتا ۱۰ تا ۲۰ داروخانه این پدیده را شاهد بودند. گرچه یک مورد آن هم اضافه است اما از رسانه‌هاخصوصا رسانه ملی خواهش می‌کنم که موارد خلاف جزیی را که ربطی هم به داروخانه ندارد به این شکل بزرگ نمایی نکند.

قیمت دارو و تجهیزات پزشکی بیش از قیمت مصوب گران نشده است

وی ادامه داد: این در حالی است که ما در سال گذشته اعلام کردیم که سبد دارویی ۹ درصد و هزینه‌های بهداشتی و درمانی به طور متوسط ۵ درصد افزایش یابد و تاکنون یک درصد هم از قیمت مصوب بالاتر نرفته‌ایم. از این کار شرکت‌های دارویی داروخانه‌ها، وارد کنندگان و ارائه کنندگان خدمت باید تشکر و خدمتشان منعکس شود نه اینکه یک خطای جزیی را اعلام کنیم.در حال حاضر همه چیز گران شده اما قیمت دارو و تجهیزات پزشکی افزایش  قیمتی به جز آنچه مصوب شده بود نداشته است.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره کاهش سهمیه برخی داروخانه‌ها گفت: هیچ داروخانه‌ای سهمیه‌اش کم نشده حتی ما داروهای اصلی و مورد نیاز را در چند ماه اخیر بیش از چند ماه مشابه آن در سال گذشته توزیع کرده‌ایم به طوری که بیش از ۹۹ درصد داروهای کشور در ۷ ماه گذشته بیش از ۷ ماهه سال قبل توزیع شده‌اند اما به هر حال جوی در کشور وجود دارد که فکر می‌کنند دارو کم است.

وی ادامه داد: درباره شیرخشک هم همین وضعیت وجود دارد . ما به اندازه مصرف دو ماه را توزیع کردیم اما طی دو روز تمام شد، این در حالی است که در حال حاضر شیرخشک‌های خاص و رژیمی را درب منزل تحویل می‌دهیم. برخی از این شیرخشک‌ها قیمت یک قوطی‌اش یک میلیون تومان است اما آن را با ۵ هزار تومان به مصرف کننده می‌رسانیم اما با توجه به این نرخ برابری ارز چاره‌ای جز نسخه کردن آن نداریم چرا که اگر خارج نسخه هم بخواهیم آن را ارائه دهیم قاچاق معکوس رخ می‌دهد یعنی فردی می‌تواند یک وانت شیرخشک را در کشور با قیمت ۱۰ هزار تومان تهیه کند به مرز ببرد و آن را با قیمت ۱۰۰ هزار تومان بفروشید بنابراین مجبوریم روش‌های کنترلی به کار ببریم.

مردم نگران نباشند، کمبود دارو نداریم

وی افزود: درباره دارو هم باید ۸  ماه ذخیره دارویی داشته باشیم حال اگر یک دارویی میزان ذخیره‌اش به ۴ ماه برسد آن را فقط در داروخانه‌های خاص توزیع می‌کنیم. حال ممکن است داروخانه‌های معمولی بگویند سهمیه ما را کم کرده‌اند اما چنین چیزی صحت ندارد؛ البته کمبود دارویی صفر نیست و هیچ کشوری هم نمی‌تواند بگوید که من هیچ کمبود دارویی ندارم اما طی ۶ ماه گذشته در آبان ماه کمترین کمبود دارویی را داشته‌ایم. مردم نباید نگران باشند و به آن‌ها اطمینان می‌دهیم علی‌رغم اینکه دشمن بر خلاف گفته‌هایش داروها را هم تحریم کرده و به نوعی تحریم دردناک ایجاد کرده است اما نگران نباشند. در عین حال از ستاد مبارزه با قاچاق نیروی انسانی درخواست کرده‌ایم که مواردی که بیش از جو واقعی کمبود دارو جو روانی در این زمینه ایجاد می‌کنند، با آن‌ها برخورد کند.

حریرچی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای دارو می‌خرند تا آن را ذخیره کنند و عده‌ای هم با این کار می‌خواهند سوء استفاده کنند. به هر حال بابت این مشکلات و برخی کمبودها و کنترل‌های ضروری از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

۹۹ درصد مردم احتیاجی به تجویز نسخه‌ای «مکمل» ندارند

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره تجویز مکمل از سوی برخی پزشکان گفت: از پزشکان گلایه داریم که مکمل را در نسخه تجویز می‌کنند چرا که بارها اعلام کرده‌ایم به جز ویتامین دی، ۹۹ درصد مردم ما احتیاج به تجویز نسخه‌ای مکمل ندارند که البته ویتامین دی را هم به صورت رایگان به افرادی که نیاز دارند ارائه می‌دهیم. کسی از ما انتظار ندارد که در این شرایط ارزی، ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مکمل‌هایی اختصاص دهیم که مردم به مصرف‌شان نیاز ندارند.

حریرچی تاکید کرد: رسانه‌ها باید توجه کنند که برخی موضوعات از نظر خبری جذاب هستند و مکرر هم تکرار می‌شوند و براساس این تکرار جوی ایجاد می‌شود که بر اساس آن انگار دستگاه‌های دولتی و نظارتی نمی‌خواهند کاری انجام دهند. این در حالی است که چنین موضوعی درست نیست. بنابراین در همه موارد مکانیزم‌های خودکنترلی وجود دارد و دستگاه‌های نظارتی هم درباره موضوعات اقدام می‌کنند. به عنوان مثال در زمینه آبیاری مزارع با آب فاضلاب دستگاه‌های نظارتی، نظارت‌شان را اعمال می‌کنند. باید توجه کرد که در کشوری که میلیون‌ها زمین زیر کشت دارد، میزان مزارعی که با آب آلوده به فاضلاب آبیاری می‌شوند بسیار کم است. به عنوان مثال در کل استان تهران در سال گذشته ۷۶ هکتار زمین، مشکوک به آبیاری با آب آلوده به فاضلاب بوده است.

وی تاکید کرد: در حوزه محصولات کشاورزی باید بیشتر به دنبال افزایش دسترسی مردم به آن‌ها باشیم. گفته می‌شود تا یک چهارم محصولات کشاورزی کشور تلف می‌شوند. باید به این موضوعات توجه کرد. در حوزه کشاورزی در صورت مشاهده تخلف ابتدا کشاورز را توجیه می‌کنیم و اگر روشش را تغییر نداد او را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم. در سال گذشته ۴۵ مورد معرفی به مراجع قضایی در این حوزه داشته‌ایم.

دارو را بالاتر از قیمت روی جلد نخرید /تخلفات را به سامانه ۱۹۰ گزارش کنید

وی در پاسخ به سوالی درباره فروش برخی محصولات  دارویی و بهداشتی با قیمتی بیش از قیمت مندرج بر روی آن‌ها گفت: متاسفانه روالی وجود داشته مبنی بر اینکه اگر دارویی با قیمت جدید آمد داروهای قبلی هم با قیمت جدید بفروشند. در این زمینه ممنوعیت خیلی سختی وجود ندارد اما اگر مردم دارویی را با قیمتی بالاتر از قیمت مندرج بر روی آن مشاهده کردند می‌توانند به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت شکایت کنند.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره ایجاد مراکز طب سنتی برای مراجعه افراد گفت: در حال حاضر در ۱۶ استان کشور سلامتکده‌های طب سنتی ایجاد شده و در حال گسترش هستند. باید توجه کرد که در این حوزه دخالت‌های غیر مجازی نیز وجود دارد و برخی از مردم به کسانی مراجعه می‌کنند که مجوز طبابت ندارند. ما در این زمینه در صورت مشاهده چنین تخلفاتی با اشد مجازات با آن‌ها برخورد می‌کنیم. حتی دادگاه‌های ویژه روحانیت با تعداد معدودی از افرادی که به صورت ملبس به اقدام به این کارها کرده‌اند برخورد کرده در عین حال مردم هم باید از مراجعه به چنین افرادی خودداری کنند.

تعداد مسمومان با «الکل» به ۹۵۹ نفر رسید

 ایرج حریرچی درباره آمار رسیدگی‌های پزشکی به زائران اربعین گفت: باید توجه کرد که زائران اربعین در دو قسمت خدمات درمانی را دریافت می‌کنند. یکی در داخل و دیگری در خارج از کشور؛ بر این اساس ارائه خدمات درمانی در داخل کشور تا لب مرز را وزارت بهداشت انجام می‌دهد و ارائه خدمت در کشور عراق از سوی هلال احمر و گروه‌های داوطلب اتفاق می‌افتد.

وی افزود: برای مراسم اربعین ۱۷ هزار نفر نیرو بسیج شده‌اند که ۲۰۰۰ نفر در حوزه درمانی، ۶۵۰ نفر مربوط به حوزه بیماری‌ها، ۲۶۰ نفر مربوط به حوزه بهداشت بوده و ۳۰۰۰ نفر هم در مرزها مستقر شده‌اند. بر همین اساس میزان ارائه خدمات تا شب گذشته در داخل کشور به ۵۲ هزار و ۳۰۸ بیمار انجام شده که ۳۱ هزار نفرشان مرد و ۲۱ هزار نفر هم زن بوده‌اند. در عین حال ۲۴۷۳ بیمار غیر ترافیکی و ۶۱۷ نفر ناشی از حوادث ترافیکی به مراکز درمانی اعزام شده‌اند و تعدادی هم بیمار تنفسی و قلبی داشته‌ایم. ۴۹ هزار نفر نیز در محل درمان شده‌اند.

حریرچی با اشاره به برخی حاشیه‌های ایجاد شده در خصوص اعزام نیرو برای پوشش مراسم اربعین و پرداخت پول به آنها گفت: با توجه به کثرت داوطلبان، ریالی برای اعزام پزشکان و پرستاران به مراسم اربعین هزینه نشده است. بلکه این افراد به صورت داوطلبانه رفته‌اند و فقط برای رفت و آمدشان اقداماتی انجام شده است.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره جایگزینی تست HPV با تست پاپ اسمیر گفت: کمیته کشوری که درباره این موضوع تصمیم می‌گیرد شامل ۱۵ نفر از اساتید کشور است و بر اساس مبانی علمی تصمیم کشوری می‌گیرند. باید توجه کرد که متاسفانه پاپ اسمیری که تا کنون در کشور انجام شده غیر از پاپ اسمیرهای استانداردی است که در دنیا اتفاق می‌افتند و در این زمینه پروتکلی در کمیته کشوری تصویب شده تا بر اساس آن افراد در سنین ۳۰ تا ۴۹ سال اگر به سطح یک یا دو مراجعه کنند انجام نمونه برداری توسط افراد دارای صلاحیت برایشان انجام می‌شود و به آزمایشگاه‌های عضو شبکه HPV ارسال شده و پذیرش و ثبت می‌شود. در نهایت نتیجه به آزمایشگاه اولیه ارسال و در صورتیکه نرمال باشد طبق پروتکل تصویب شده تا ۱۰ سال بعد اقدامی نیاز نیست. در عین حال با بیمه هم مکاتبه شده تا بتوان این خدمت را تحت پوشش قرار داد. بنابراین کمیته کشوری HPV را به عنوان یک روش مورد قبول علمی پذیرفته و آن را تصویب کرده است.

به گفته حریرچی،  در سال ۹۵، ۳.۵۸ درصد از درآمد ناخالص ملی ایرانیان در حوزه بیمارستانی هزینه شده است.

وی در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه به طور متوسط بیمارستان‌های کشور ۴۱ تا ۴۲ درصد هزینه‌های ناخالص کشور را به خود اختصاص می‌دهند، ادامه داد: بر این اساس در سال ۹۵، ۵۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بیمارستان‌های کشور هزینه شده، یعنی ۳.۵۸ درصد از درآمد ناخالص ملی ایرانیان در حوزه بیمارستانی هزینه شده است که در کشورهای دیگر نیز آمار نسبتا مشابهی در این زمینه وجود دارد. باید توجه کرد که در اکثر کشورها طی ۴۰ سال گذشته هزینه‌های بیمارستانی رو به افزایش بوده و اکثرا برای کاهش آن برنامه ریزی کرده‌اند.

وی افزود: در کشور ما نیز یک بیست و هشتم درآمد کل ایرانیان صرف هزینه در ۹۸۱ بیمارستان دولتی، خصوصی، خیریه و عمومی غیر دولتی با ۱۲۶ هزار و ۶۰۴ تخت موجود در آنها می‌شود. بر این اساس از هر ۲۸ تومانی که هر ایرانی هزینه می‌کند یک تومانش به بیمارستان منتقل می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد هزینه‌های بیمارستانی در کشور ما بالاست و باید آنها را کنترل کنیم. برای موفقیت در این حوزه علاوه بر برنامه ریزی به همکاری پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و ... و توجیه افکار عمومی نیاز داریم.

۴۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی خالی است

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی نظام سلامت استفاده مناسب از امکانات موجود و ارتقای بهره وری است، گفت: این در حالیست که علی رغم کمبود شدید تخت بیمارستانی به طور متوسط ۴۰ درصد تخت‌های بیمارستانی خصوصی ما در سال‌های گذشته خالی بوده‌اند. یعنی ۶۷۰۰ تخت خالی در مقایسه با کل ۱۶ هزار و ۷۵۰ تخت در بیمارستان‌های خصوصی کشور و ۱۲۶ هزار و ۶۵۰ تخت بیمارستانی در کل کشور؛ برای استفاده بهینه از امکانات بخش خصوصی در حوزه سرپایی هم این مشکل را داریم به طوریکه از ۵۰ درصد ظرفیت‌های بخش خصوصی در این حوزه استفاده نمی‌شود و ۶۵ درصد هم استفاده ضعیف و محدود اتفاق می‌افتد.

در ایران چند پزشک عمومی و متخصص کار می‌کنند؟

حریرچی با بیان اینکه در کشور ما ۵۱ هزار و ۱۷۴ پزشک عمومی و ۳۹ هزار و ۱۲۷ پزشک متخصص کار می‌کنند، گفت: به ازای هر ۱۰ هزار نفر ایرانی ۶۵ پزشک عمومی و ۴۸ متخصص داریم. همچنین به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ایرانی ۱.۶ تخت بیمارستانی داریم. بنابراین علی رغم پیشرفت‌هایی که در قالب طرح تحول در نظام سلامت اتفاق افتاده، اما هنوز این نسبت‌ها پایین است.

وی با بیان اینکه علل مختلفی برای عدم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی وجود دارد، گفت: یکی از این دلایل این است که پزشکان بعد از گذراندن طرح خودشان محل خدمت‌شان را انتخاب می‌کنند و عمدتا هم برای ارائه خدمت به شهرهای بزرگ می‌روند. بطوریکه در ۴۰ درصد برخی رشته‌های تخصصی متخصصین در تهران هستند و ۶۰ درصد هم در تهران و سایر شهرها وجود دارند. این موضوع باعث می‌شود که دسترسی به متخصصین در مناطق کمتر برخوردار با مشکل مواجه شود. از طرفی ضعف در کار تیمی یکی دیگر از علل عدم استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی است. باید توجه کرد که در کشورهای غربی مطب انفرادی زمانی تاسیس می‌شود که بتواند صبح و عصر خدمت ارائه کند در غیر این صورت مطب‌های اشتراکی تاسیس می‌کنند.

۸۰ درصد مردم توانایی دریافت خدمات بخش خصوصی را ندارند

حریرچی تاکید کرد: با اینکه فعالین بخش خصوصی همواره بر پایین بودن تعرفه‌ها در کشور تاکید می‌کنند اما برآوردها نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مردم استطاعت دریافت خدمت در بخش خصوصی را ندارند، ۱۵ تا ۱۷ درصدشان با کمک بیمه‌های تکمیلی می‌توانند این خدمات را دریافت کنند و فقط سه الی چهار درصد مردم می‌توانند به راحتی و با تعرفه‌های فعلی به بخش خصوصی مراجعه کنند. البته تاکید می‌کنم در شرایط تحریم باید از تمام امکانات در حداکثر ممکن و با تعرفه مورد استطاعت مردم استفاده کنیم.

تعداد مصدومان با الکل به ۹۵۹ نفر رسید/۲۷ نفر نابینا شدند

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره آخرین آمار مصدومان الکل گفت: از 1.5 ماه اخیر که موجی درباره مسمومیت با الکل ایجاد شد و بسیار هم غیر عادی است تا دیروز ۹۵۹ نفر مسموم مراجعه کننده با الکل داشته‌ایم که ۴۰۲ نفر در البرز، ۳۲۶ نفر در هرمزگان، ۷۶ نفر در خراسان شمالی و ۶۱ نفر در تهران بوده‌اند. همچنین متاسفانه ۸۴ نفر از آنها فوت کرده‌اند و ۳۰۵ نفر هم مورد دیالیز قرار گرفته و ۲۷ نفر هم نابینا یا کم بینا شده‌اند.

وی با بیان اینکه عمدتا مسمومیت این افراد با الکل متیلیک بوده و بخشی از آنها هم الکل دست ساز مصرف کرده‌اند، گفت: در این زمینه برخی دستگیری‌ها انجام شده است. در عین حال مردم باید بدانند که حتی الکل‌هایی که در بسته بندی‌های خارجی و پلمب شده هستند به راحتی امکان تقلب در آنها وجود دارد.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره راه اندازی مراکز ترک الکل در کشور، گفت: فعلا ۱۵۰ مرکز مبارزه با مواد مخدر را در زمینه ترک الکل آموزش داده‌ایم و آنها به صورت پایلوت خدماتشان را انجام می‌دهند، البته اگر لازم باشد آنها را توسعه نیز می‌دهیم.

قرص برنج پادزهر ندارد

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره میزان مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: در پنج ماهه نخست امسال هر روز دو نفر فوتی ناشی از مصرف قرص برنج داشته‌ایم. باید توجه کرد که خرید و فروش این قرص ممنوع است اما همچنان به صورت قاچاق عرضه می‌شود. باید توجه کرد که قرص برنج جزء مواردی نیست که بتوان مسمومیت ناشی از آن را با شستشوی معده درمان کرد و در هیچ کجای دنیا پادزهری ندارد و یکی از عوامل اصلی مسمومیت و خودکشی است. البته در اسفند ماه سال گذشته نامه‌ای به قوه قضائیه نوشتیم و درخواست کردیم که فروشندگان این قرص در فوت افراد شریک جرم باشند که این اتفاق می‌تواند به نوعی پیشگیرانه باشد.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره ایجاد تسهیلات برای پزشکان از سوی برخی شرکت‌های دارویی یا تجهیزات پزشکی گفت: متاسفانه مواردی از سفرهای خارجی با تامین هزینه از سوی شرکت‌های خارجی و بعضا داخلی گزارش می‌شود. اگر محرز شود که این موضوع باعث ایجاد رابطه مالی میان پزشک و شرکت شده و در تجویز نسخه‌ها اثرگذار بوده غیرقانونی و غیراخلاقی است. البته از آنجایی که اثبات این رابطه مالی سخت است در بسیاری از کشورها هر گونه استفاده از این امکانات برای شرکت‌ها و پزشکان ممنوع شده است. بنابراین اگر در این زمینه موردی کشف شود و ایجاد رابطه مالی محرز شود از نظر وزارت بهداشت و محاکم قضایی و نظام پزشکی کاملا قابل برخورد است.
 
کد مطلب : ۱۶۱۷۹
چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :