يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ,18 August 2019
 
 
افزایش قیمت سرم متوقف - سرعت گرانی دارو بیشتر
ارز دولتی پاشنه آشیل رنج بیماران
 
نوسانات گرانی دارو و برخی ساماندهی قیمتهای دارو همچون بالا و پایین رفتن قیمت دلار ادامه دارد با این وجود با برخی اصلاحات قیمت فراورده‌های دارویی در حال برگشت به قیمت قبل هستند ولی در حوزه دارو قرار است بار دیگر قیمت این کالای استراتژیک افزایش یابد.
 
به گزارش فانا، چندی قبل قیمت ظرف سرم از محتویان آن گران‌تر شده بود و در این زمینه نیز دکتر غلامرضا اصغری - رئیس سازمان غذا و دارو درباره گرانی قیمت ظرف سرم نسبت به محتویات آن گلایه کرده بود، بطوریکه به دلیل افزایش قیمت بسته بندی، مواد پتروشیمی و هزینه بسته بندی دارو قیمت تمام شده ظرف سرم از محتوای آن بیشتر شده بود.

در این زمینه دکتر کیانوش جهانپور - سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره جزئیات جدید مشکل قیمت سرم به تسنیم عنوان کرد: خوشبختانه مشکل مواد و قوطی سرم با تخصیص ارز دولتی 4200 حل شد و قیمت این فرآورده دارویی ساماندهی می‌شود.

وی درباره مشکل افزایش قیمت هزینه بسته بندی دارو نیز بیان داشت: بسته بندی دارو ارز دولتی تخصیص نمی یابد بنابراین به احتمال زیاد حدود سه درصد قیمت دارو افزایش می‌یابد و این سه درصد را باید به افزایش قیمت 9.7 درصد اضافه کرد که چندی قبل به دلیل افزایش ارز دولتی از 3700 تومان به 4200 تومان افزایش یافته بود.

جهانپور با اشاره به اینکه البته این افزایش 9.7 درصد به همراه سه درصد برای بسته بندی یک افزایش میانگین برای 2800 قلم دارو و 14 هزار شکل دارویی است یعنی امکان دارد برخی از این داروها از بین 5 تا 30 درصد افزایش قیمت داشته باشند و یا برخی دیگر از داروها حتی کاهش قیمت داشته باشند که این کاهش قیمت را در برخی داروهای خارجی که تولید مشابه داخلی یافته است داشتیم.

وی درباره برخی افزایش قیمت‌های دارویی نیز توضیح داد: بیشتر این افزایش قیمت به دلیل روند پوشش بیمه ای داروها است یعنی بیمه‌ها همیشه و طبق عرف جهانی ارزانترین دارو را دربازار پوشش می دهند بنابراین اگر دارویی را 70 یا 90 درصد پوشش می‌دهند مربوط به کمترین قیمت داروی بازار است و حتی امکان دارد نسبت به سال قبل نیز بیمار پول فرانشیز کمتری پرداخت کند ولی بخواهد داروی خارجی و یا گرانتر را تهیه کند چون بیمه دیگر آن را پوشش نمی‌دهد باید هزینه چند برابری را پرداخت کند.
 
کد مطلب : ۱۶۲۲۳
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :