يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,19 May 2019
 
 
در گفت‌وگو با یک پزشک عنوان شد؛
مردم از مصرف خودسرانه داروهای اعصاب اجتناب کنند
 
یک متخصص اعصاب و روان گفت: داروهای اعصاب نباید بطور خودسرانه مصرف شوند. علی‌الخصوص داروهای خواب آور مثل آلپرازولام‌، کلونازپام، لورازپام، دیازپام، زولپیدم این داروها فقط با تجویز متخصص اعصاب و روان قابل استفاده است.
 
به گزارش فانا، مسعود نامجو، متخصص اعصاب و روان به باور غلط در بین مردم در رابطه با استفاده از داروهای اعصاب برای سلامتی بدن مضر است اشاره کرد و گفت: متاسفانه در بسیاری از مردم چنین جمله کلیشه ای رواج یافته است که داروی اعصاب اعتیادآور و به شدت برای سلامتی بدن ضرر دارد و بدون اینکه بخواهند در مورد صحت و سقم این داروها تحقیق کنند یا نظر یک متخصص اعصاب و روان را بدانند اقدام به شایعه پردازی می‌کنند که بسیار باور غلط و منسوخ شده ای است چرا که این باور به چهل سال پیش بر می‌گردد که عوارض زیادی داشته است.

وی ادامه داد: استانداردهایی که برای تولید یک داروی اعصاب و روان وارد بازار می‌شود بسیار حساب شده و سختگیرانه از سوی سازمان مرتبط با مجوز دادن برای یک داروی اعصاب و روان است و اینگونه نیست که یک دارو چه ایرانی و چه خارجی بخواهد بدون آزمایش‌های سختگیرانه و استانداردهای لازم وارد عرصه تولید شوند و از این بابت بیماران اعصاب و روان خیالشان راحت باشد.

این متخصص اعصاب و روان تصریح کرد: هر دارویی که در کنار اثرات درمانی، دارای عوارض احتمالی نیز هست و هیچ داروی موثری وجود ندارد که فاقد عارضه احتمالی باشد. شما وقتی یک دارو برای معده دردتان می‌خورید عارضه دارد اما در جواب سوالتان باید بگویم که مردم خیالشان از بابت اینکه این داروها خطرناک است راحت باشد چرا که قبلا مورد آزمایش حیوانی قرار گرفته اند.

وی خرید داروی اعصاب و روان بدون تجویز متخصص را بسیار خطرناک و اشتباه دانست و اظهار کرد: هر نوع خرید داروی اعصاب و روان باید با نسخه متخصص اعصاب و روان باشد به عنوان مثال فردی از عدم خواب کافی و راحت رنج می‎برد به او در نهایت پیشنهاد می‌شود که از داروخانه قرص آلپرازولام بخرد تاخوابش درست شود اما من به عنوان متخصص اعصاب و روان تاکید می‌کنم که درست است که داروی آلپرازولام خیلی زود فرد را آرام می‌کند اما نقش موقت و یک تسکین دهنده است و فرد با علائم گیجی، خواب آلودگی، وابستگی و اعتیاد و تشدید بیماری زمینه ای مواجه می‌سازد و همین اقدام باعث شده تا که مردم تصور ‌کنند داروهای اعصاب و روان اعتیاد آور و موقتی و پرعارضه است.

نامجو خاطرنشان کرد: بطور کلی داروهای اعصاب نباید بطور خودسرانه مصرف شوند. علی‌الخصوص داروهای خواب آور مثل آلپرازولام‌، کلونازپام، لورازپام، دیازپام، زولپیدم این داروها فقط با تجویز متخصص اعصاب و روان قابل استفاده است.
 
کد مطلب : ۱۶۵۶۶
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری راه دانا
 

ارسال
 
گروه های خبری :