دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,20 May 2019
 
 
اتوبوس ایدز در اماکن پرتردد پایتخت مستقر می شود
 
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران اعلام کرد: اتوبوس ایدز به مناسبت روز جهانی ایدز از هشتم تا 14 آذرماه جاری در اماکن عمومی و پرتردد پایتخت مستقر خواهد شد.
 
به گزارش فانا، ولی الله شجاع پوریان توضیح داد: اتوبوس ایدز برای انجام تست سریع ابتلا به ایدز ویژه شهروندان با همکاری انجمن احیای ارزش ها و شهرداری های مناطق 6، 7 و 16 در اماکن عمومی و پرتردد از جمله میدان امام حسین (ع)، بوستان هنرمندان و ترمینال جنوب مستقر می شود.

ایدز(AIDS) نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی نقص ایمنی ایجاد می‌شود؛ روابط جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرنگ های آلوده و انتقال از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی راه های اصلی انتقال این بیماری هستند.

از سال 1988میلادی به منظور افزایش بودجه‌ و آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها، اول دسامبر (10آذرماه) هر سال روز جهانی ایدز نامیده شده است.

به گفته معاون اجتماعی شهردار تهران همچنین ویژه برنامه های روز جهانی ایدز با شعار «برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ آی وی می دهم» برای عموم شهروندان بویژه زنان، جوانان و دانشجویان اجرا می شود.

وی ضمن تشریح دیگر برنامه های آموزشی و فرهنگی سلامت محور در حوزه پیشگیری از ایدز و اجرای برنامه ای با عنوان موبایل کلینیک اظهارداشت: حداقل یک کارگاه آموزشی در طول هفته در هر محله (خانه سلامت، مدارس یا ...) با هدف آشنایی شهروندان با روش های ابتلا، انتقال و پیشگیری بیماری ایدز برگزار می شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از برپایی سینما سلامت به مناسبت هفته پیشگیری از ایدز خبرداد و گفت: فیلم «من هستم» همراه با نقد علمی و سینمایی با موضوع ایدز در سالن ایوان شمس (بزرگراه کردستان) به نمایش در می آید.
وی همچنین با اشاره به برنامه های آموزش و آگاه سازی شهروندان نسبت به بیماری ایدز در 6 ایستگاه منتخب مترو اظهارداشت: آموزش و مشاوره درخصوص بیماری ایدز و در صورت نیاز انجام تست HIV با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و شهرداری های مناطق 3، 6، 9، 11 و 12 در ایستگاه های مترو حقانی، استاد معین، حسن آباد، دروازه شمیران، انقلاب و تئاترشهر به شهروندان ارائه می شود.

نمایشگاه «روبان قرمز» در ایستگاه های مترو
شجاع پوریان در ادامه از برپایی نمایشگاه «روبان قرمز» خبر داد و گفت: نصب پوستر دیواری 20 طرح منتخب در ایستگاه های مترو به منظور اطلاع رسانی و حساس سازی شهروندان به پیشگیری از بیماری ایدز صورت گرفته است.

پویش ایدز در بوستان های منتخب شهر تهران
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با اشاره به راه اندازی پویش ایدز در بوستان های منتخب شهر تهران گفت: ایستگاه های مشاوره، آشنایی و پیشگیری از بیماری ایدز با حضور کارشناسان مجرب با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و مناطق 6، 9، 12، 16، 18 و 22 در بوستان های لاله، المهدی، هرندی، بعثت، الغدیر، چیتگر برپا می شود.

شجاع پوریان «دانشگاه، جوانان و خودمراقبتی» را از دیگر برنامه های آموزشی مناطق در هفته پیشگیری از ایدز عنوان و خاطرنشان کرد: آموزش و آگاه سازی در خصوص بیماری ایدز در پردیس دانشگاه های تربیت مدرس، خواجه نصیر، علوم و تحقیقات، فرهنگیان شهید شرافت، خوارزمی، دانشگاه تهران، دانشکده توانبخشی دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد تهران جنوب، دانشکده فنی دخترانه شریعتی، دانشگاه آزاد صفائیه و دانشگاه علامه طباطبایی صورت می گیرد.
 
کد مطلب : ۱۶۵۸۶
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :