دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,20 May 2019
 
 
دبیر کنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی مطرح کرد
کمبود برخی از کیت‌های آزمایشگاهی در کشور
انتقاد از تأخیر در پرداخت ارز دولتی
 
دبیرکنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی با اشاره به اینکه تأخیر در پرداخت ارز دولتی آزمایشگاه‌ها را با مشکل در تأمین کیت مواجه می‌کند، گفت: اداره کل تجهیزات پزشکی باید فرایند اختصاص ارز دولتی را بهتر انجام دهد.
 
به گزارش فانا، علی صادقی تبار در ارتباط با برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی و دوازدهمین کنگره ملی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی و تشخیص پزشکی اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته آزمایشگاهی سال آینده به مدت 4 روز در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود که مقارن با روز آزمایشگاهیان در کشور است.وی افزود: محورهایی همچون علوم پایه، علوم بالینی، ارتباط علوم پایه و بالینی در حوزه ‌آزمایشگاه، تجهیزات و کیت‌های آزمایشگاهی، مسائل مدیریتی، حقوق و اخلاق پزشکی از جمله موضوعات مورد بحث در این کنگره بوده و جدیدترین دستاوردهای علمی نیز در حوزه آزمایشگاه در این کنگره ارائه خواهد شد و در واقع بزرگترین همایش جامعه آزمایشگاهیان کشور و خاورمیانه را خواهیم داشت. همچنین جدیدترین اخبار روز در حوزه آزمایشگاه در این کنگره بیان می‌شود.

دبیراجرایی کنگره ارتقاء کیفیت هدف از برگزاری هفدهمین کنگره بین‌المللی و دوازدهمین کنگره ملی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی را انتقال دانش جدید، مباحث استانداردسازی آزمایشگاه‌ها و ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی برشمرد و گفت: در کشور ما تلاش شده است جدیدترین و پیشرفته‌ترین خدمات آزمایشگاهی به مردم ارائه شود و موفقیت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده است. 

صادقی تبار در مورد تأثیر نوسانات ارز و تحریم‌ها در حوزه آزمایشگاه گفت: خوشبختانه دولت با اختصاص ارز 4200 تومانی به کیت‌های آزمایشگاهی تا حدودی به رفع مشکلات در این زمینه کمک کرد ولی این حمایت‌ها به دلیل اینکه دیر به دست شرکت‌ها رسیده و گاهی با بروکراسی اداری سختی مواجه است با مشکل مواجه می‌شوند.

وی گفت: همچنین برخی از این خدمات جامع نبوده و تست‌های مولکولی و ژنتیکی ارز دولتی به آن اختصاص نیافته است و شرکت‌ها باید آن را با ارز آزاد یا مبادله‌ای تهیه کنند و این مسأله سبب گران شدن خدمات آزمایشگاه می‌شود. همچنین به دلیل تحریم‌های پیش آمده امکان تنوع در تست‌ها و استفاده از تکنولوژی‌های جدید وجود ندارد و تأخیر در پرداخت ارز دولتی نیز گاهی آزمایشگاه‌ها را با مشکل در تأمین کیت مواجه می‌کند.

دبیراجرایی هفدهمین کنگره ارتقاء کیفیت تأکید کرد: برخی از کیت‌ها همچون تست‌های انعقادی بعلت کمبود در همه آزمایشگاه‌ها موجود نبوده و گاهی بیمار باید تعداد زیادی آزمایشگاه را برای انجام این آزمایش بررسی کند. پیشنهاد ما به اداره کل تجهیزات پزشکی و اداره سازمان غذا و دارو این بوده که فرایند اختصاص ارز دولتی و حمایت از شرکت‌ها را بهتر انجام دهند و با همکاری انجمن‌ها برای شرکت‌های مورد تأیید تسهیلات فراهم شود.
 
کد مطلب : ۱۶۶۰۱
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :