دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,20 May 2019
 
 
فارن پالیسی:
تمرکز کانال مالی اروپا روی تجارت بشردوستانه باشد
 
پایگاه خبری فارن پالیسی در گزارشی تاکید کرد اگر اتحادیه اروپا تمرکز سازوکار مالی ویژه تجارت با ایران (spv) را روی تجارت بشردوستانه قرار دهد دولت ترامپ قادر به توقف کار آن نخواهد بود.
 
به گزارش فانا و به نقل از فارن پالیسی ، در این گزارش نوشته 'اسفندیار باتمانقلیچ' و 'الکس هلمن' آمده است: تقریبا هفت ماه از خروج آمریکا از برجام گذشته است . ایران صبوری زیادی نشان داده است و منتظر ایجاد سازوکار ویژه اروپا (spv) است که هدف از آن کمک به ایران برای از بین بردن تاثیر تحریم های ثانوی آمریکا از طریق امکانپذیر ساختن تجارت با ایران است.

سازوکار 'اس پی وی' با ارائه خدمات 'جبرانی' این کار را انجام می دهد و قادر است که پرداخت ها را هماهنگ کند به طوری که پول صادرکنندگان کالا به ایران توسط واردکنندگان اروپایی کالا از ایران پرداخت شود و به این ترتیب نیاز به تبادلات فرامرزی از میان برداشته می شود.

سازوکار اس پی وی بسادگی پرداخت ها را هماهنگ می کند بطوری که امکان پرداخت پول صادرکنندگان از اعتبارات خارج ایران وجود دارد و پول واردکنندگان را می توان از اعتبارات داخل ایران پرداخت کرد.

شیوه جبرانی راه حلی است که شرکتها به مدت سالها بطور رسمی از آن استفاده کرده اند و این مکانیزم پیشنهادی عملی است. اما زمان برای سر پا کردن و راه اندازی 'اس پی وی' در حال اتمام است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بتازگی هشدار داد که دوره صبر و تحمل مردم ما محدود است.

سازوکار اس .پی.وی اروپا می تواند در مدت کوتاهی راه اندازی شود. فرانسه و آلمان احتمالا بطور رسمی این نهاد را در ماه ژانویه برقرار خواهند کرد. اما منتقدان بسیاری اعتقاد دارند که اس.پی.وی تاثیر کمی بر اقتصاد ایران خواهد داشت که یکی از دلایلش این است که بعید است این مکانیزم برای تسهیل خرید نفت ایران توسط اروپا استفاده شود.

هنگامی که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر قصد این اتحادیه برای ایجاد اس.پی.وی را اعلام کرد ، بطور خاص از هدف تسهیل پرداختهای مرتبط با صادرات نفت ایران نام برد. اما مقامات اروپایی بطور خصوصی گفتند که بعید است این امر روی دهد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ظاهرا بتازگی به این مساله اذعان کرد زمانی که گفت هدف از اس.پی.وی تسهیل 'خرید کالاهای ضروری' است. با این حال ، اینکه اس.پی.وی احتمالا تجارت اقلام ضروری - و نه نفت - را تسهیل خواهد کرد، نشانه شکست نیست.

هرچند اروپا باید برای ایجاد 'اس پی وی' های متعدد برنامه ریزی کند و همچنان برای خرید نفت ایران تلاش کند، اما در حالی که اروپا درصدد اعمال حاکمیت اقتصادی و نجات توافق هسته ای است ، ایجاد یک اس.پی.وی بشردوستانه (انسانی) گام اول ایده آل به شمار می رود.

نخست ، علیرغم تمرکز بر امیال ناکام مانده شرکتهای انرژی مانند توتال و غولهای صنعتی مانند زیمنس ، این شرکتهای فعال در بخش مواد غذایی و دارویی هستند که طولانی ترین حضور و مهمترین حضور در ایران را دارند.

شرکت هایی مانند نستله ، نوو نوردیسک ، سانوفی و یونی لور ، که غذاهای بسته بندی شده ، محصولات نظافتی و دارو می فروشند، در بطن مهمترین اکوسیستم تجاری در ایران قرار دارند که شامل بخش خصوصی ایران نیز می شود.

ایجاد یک 'اس پی وی' انساندوستانه به تثبیت حضور چنین شرکتهایی در بازار ایران کمک خواهد کرد. با وجود استثناهای اعمال شده برای تجارت مواد غذایی و دارویی و بسیاری کالاهای مصرفی ، تجارت ایران در این زمینه ها نیز محدود شده است زیرا تعداد محدودی از بانکهای اروپایی مایل به دریافت مالی از واردکنندگان ایرانی هستند. اس پی وی به افزایش حجم تجارت کمک خواهد کرد زیرا نیاز به تراکنشهای مالی مستقیم بین ایران و اروپا را کاهش می دهد.

دوم ، محدودسازی و ایجاد مانع در مسیر نوع تجارتی که اس.پی.وی تسهیل می کند ، در واقع ممکن است به تسریع در توسعه این نهاد کمک کند. تمرکز انسانی این احتمال را کاهش میدهد که وزارت خزانه داری آمریکا بطور فعال درصدد مداخله در کار این مکانیزم جدید باشد.
این مساله کمک می کند که بتوان اس.پی.وی انساندوستانه را به فراتر از خدمات جبرانی که هم اکنون پیش بینی شده است گسترش داد. رهبران تجاری پیشنهاد کرده اند که اس پی وی می تواند بر اساس مدل یک میانجی تجاری بین المللی موسوم به 'خانه تجاری' عمل کند. معروف ترین خانه های تجاری انواع ژاپنی از قبلی 'ایتوچو' و 'ماروبنی' هستند که همانند 'بازوی دیپلماتیک دولت' عمل می کنند و از اوایل دهه 1980 صادرات ژاپن را تسهیل کردند. در چنین مدلی ، اس پی وی به عنوان یک میانجی بین صادر کنندگان و واردکنندگان عمل خواهد کرد.
 
کد مطلب : ۱۶۶۱۲
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :