سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
ضوابط جدید عرضه شیرخشک های رژیمی ابلاغ شد
 
مدیرکل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو از ابلاغ ضوابط جدید عرضه شیرخشک های رژیمی و غذاهای مشمول ارز دولتی خبر داد.
 
به گزارش فانا، مهناز خانوی روز شنبه با اشاره به ابلاغیه جدید سازمان غذا و دارو به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: بستر نرم‌افزاری ثبت اطلاعات مصرف کنندگان این فرآورده‌ها از طریق سامانه مدیریت داروخانه‌ها HIX به نشانی اینترنتی CM.FDA.GOV.IR طراحی و آماده بهره‌برداری است.

وی افزود: بر همین اساس از معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته‌ایم تا تمام داروخانه‌های تحت پوشش‌شان که عرضه کننده یا متقاضی عرضه فرآورده‌های غذایی مشمول ارز دولتی هستند،به ثبت اطلاعات مصرف کنندگان این فرآورده‌ها اقدام کنند.

خانوی گفت: بی‌تردید با پیاده‌سازی بستر ثبت اطلاعات در سامانه مدیریت داروخانه‌ها (HIX) در فاز اول اجرایی با رعایت مواردی، امکان انجام فرآیند توزیع و عرضه فرآورده توسط شرکت‌های توزیع کننده و تمام داروخانه‌ها وجود خواهد داشت.

وی درباره فرآیند انجام کار داروخانه‌ها در فاز نخست این برنامه گفت: تصویر مدرک شناسایی مصرف کننده باید بایگانی شود، چرا که در بازدید کارشناسان معاونت یا سازمان غذا و دارو تصویر مدرک شناسایی با اطلاعات ثبت شده مطابقت داده خواهد شد. همچنین لازم است اطلاعات مربوط به مصرف کننده و فرآورده مورد نیاز وی ثبت شود.

خانوی تصریح کرد: در صورتی که مصرف کننده، فرآورده را برای اولین بار مصرف می‌کند، به منظور کاهش میزان ضایعات فرآورده، حداکثر یک قوطی از فرآورده به متقاضی تحویل می‌شود و داروخانه می‌تواند در طول مدت یک ماه (تاریخ شروع، تاریخ اولین تحویل فرآورده در ماه است) حداکثر تا سقف 12 قوطی از فرآورده به مصرف کننده تحویل دهد.

وی درباره فاز دوم انجام این کار که در دست طراحی است نیز گفت: اتصال شرکت‌های تامین کننده و توزیع کننده به سامانه HIX و ثبت سفارش شیر خشک و غذاهای ویژه و ثبت موجودی اولیه در سامانه HIX توسط داروخانه از جمله اقداماتی است که در فاز دوم اجرای این برنامه عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: همچنین بعد از اتصال به سامانه های ثبت احوال، کدپستی و اصالت فرآورده داروخانه، باید اطلاعات تکمیلی مصرف‌کننده ثبت یا اطلاعات موجود را بعد از صدور اخطار توسط سیستم، اصطلاح کنند.
 
کد مطلب : ۱۶۶۶۰
يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :