پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
 
 
آمار نقل شده درباره میزان واردات تراریخته درست نیست
شروط سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز تراریخته
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به نقل قولی در برخی رسانه ها منسوب به رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر اینکه حدود 70درصد مواد غذایی وارداتی تراریخته است گفت: این آمار با وافعیت فاصله زیادی دارد، مگر اینکه تعریف تراریخته را عوض کرده و واژه ای دیگر را جایگزین کرده باشند، البته بسیار بعید می دانم آقای دکتر کلانتری چنین آماری را اعلام کرده باشند، اما اگر این آمار از سوی ایشان هم مطرح شده،درست نیست و اشتباه گزارش شده است، چنین مطالبی صرفا موجب اضطراب و دغدغه بیهوده در جامعه می شود.
 
به گزارش فانا، دکتر جهانپور درباره سیاست سازمان غذا و دارو در قبال تولید و واردات تراریخته ها، گفت: سیاست سازمان غذا و دارو به عنوان یکی از ارگان هایی که در حوزه ایمنی زیستی و بخصوص در حوزه سلامت و ایمنی غذا مسئولیت دارد، این است که در درجه اول به تراریخته به عنوان یک مقوله علمی و از جنس ایمنی و سلامت نگاه می کند، لذا تمام تلاش ها بر این است که این موضوع از حالت علمی و فنی خود خارج نشود و به یک مقوله جنجال برانگیز سیاسی و با پیامدها و جنبه های غیرقابل پیش بینی اجتماعی مواجه نشود . 
 
وی با بیان اینکه تراریخته یکی از مسائل جدید در حوزه غذا است ، گفت: این بحث سابقه دیرینه ای ندارد و شاید دو دهه است که در دنیا این محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر سیاست سازمان این است که فقط به محصولات تراریخته ای مجوز مصرف خوراکی و انسانی در کشور بدهد که در درجه اول آن محصول گواهی سلامت از کشور مبدا داشته باشد، همچنین آن محصول در کشور مبدا مصرف شده باشد و نیز همزمان توسط یکی از نهادهای غذایی بین المللی از جمله اداره ایمنی غذایی اروپا EFSA گواهی ایمنی و سلامت داشته باشد. 
 
دکتر جهانپور در ادامه تاکید کرد: سازمان غذا و دارو به محصولات تراریخته ای که این سه شرط را دارا باشند مجوز واردات می دهد. تا این لحظه تقریبا تنها فرآورده و محصول غذایی و کشاورزی که چنین شرایطی داشته، دانه های روغنی تراریخته و روغن استحصال شده از آنها است که سالیان سال است به کشور وارد می شود. 
 
وی افزود: هیچ محصول خوراکی تراریخته وارداتی به غیر از دانه های روغنی که شامل کلزا و سویا و ذرت می شود، به کشور وارد یا در کشور کشت و تولید نمی شود و بیهوده نباید اذهان عمومی را درگیر مسائلی که وجود خارجی ندارد کرد. 
 
وی در پاسخ به اینکه آیا برنج تراریخته ای که ادعا شده در داخل تولید شده صحت دارد، گفت ما از گذشته خبر نداریم اما امروز چیزی به نام برنج تراریخته در کشور تولید و کشت نمی شود، البته ممکن است کشت آزمایشگاهی انجام شده باشد اما ما کشت و تولید محصولات تراریخته را در کشور نداریم. 
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره برچسب گذاری محصولات تراریخته گفت: درج واژه تراریخته بر روی بسته بندی این محصولات از ابتدای مرداد سال جاری الزامی شده است و حتی از اول شهریور ماه محصولات و فرآورده های غذایی که از روغن تراریخته استفاده می کنند باید بر روی بسته بندی محصولات خود عبارت استفاده از روغن تراریخته را درج کنند در غیراینصورت تخلف محسوب می شود. 
 
وی با بیان اینکه از دید سازمان غذا و دارو از بین تراریخته ها فعلا دانه های روغنی مجاز و ایمن هستند، در پاسخ به اینکه چرا اکثر روغن های موجود در بازار تراریخته است و حق انتخاب از مردم سلب شده است، گفت: با توجه به اینکه از دانه های روغنی تراریخته، روغن بیشتری استحصال می شود لذا مقرون به صرفه تر هستند. البته درج عنوان تراریخته بر روی این محصولات صرفا برای احترام به افکار عمومی و اطلاع رسانی است نه به عنوان اینکه این روغن ها مشکل دارند. معتقدیم که مشتری حق انتخاب دارد و برای همین باید اطلاع داشته باشد روغنی که مصرف می کند تراریخته است یا خیر. 
 
جهانپور خاطرنشان کرد: در حوزه غذا سیاست وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بر کاهش مصرف روغن ، چه تراریخته و چه غیرتراریخته است لذا ما تشویق و تبلیغی مبنی بر مصرف روغن نداریم ولی اگر به هر دلیلی قرار است روغنی در رژیم غذایی مردم استفاده شود، آن دسته از روغن های موجود در بازار که مجوز سازمان غذا و دارو را دارند، سالم و ایمن هستند. 
 
وی در پاسخ به اینکه آیا آزمایشگاه های سازمان غذا و دارو مجهز به تجهیزات تشخیص محصولات تراریخته از غیرتراریخته هستند، گفت: در حال حاضر آزمایشگاه های مرجع و کنترل سازمان غذا و دارو قادر به تمیز تراریخته بودن یا نبودن محصولات تراریخته شناخته شده هستند ولی ممکن است محصولی ناشناخته در دنیا عرضه شده باشد که آزمایشگاه های سازمان آمادگی اولیه برای شناسایی آن را نداشته باشند. 
 
وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه ما برای واردات محصولات غذایی، گواهی های بین المللی و نیز گواهی کشور مبدا را که به تایید سفارت جمهوری اسلامی رسیده باشد را می خواهیم، قاعدتا محصولات تراریخته مجهول از مبادی رسمی، مجوز واردات به کشور را نمی توانند اخذ کنند مگر اینکه محصول یا فرآورده ای به صورت غیرمجاز و از مبادی غیررسمی وارد شود که باید برخوردهای امنیتی، انتظامی و قضایی با آن صورت گیرد و لازم است در این زمینه فرهنگسازی و اطلاع رسانی در جهت عدم مصرف کالاهای مجهول ، ناشناخته و قاچاق صورت گیرد. 
 
وی خاطرنشان کرد: فرآورده های غذایی که از گمرک و مبادی رسمی کشور وارد می شوند، قابل ترخیص نیستند مگر با مجوز سازمان غذا و دارو، ولی اگر محصول یا فرآورده ای از مبادی غیررسمی وارد شود قاعدتا تا انتهای زنجیره توزیع که به دست مصرف کننده می رسد ممکن است هیچ نظارتی بر روی آن نباشد و هر احتمالی در مورد آن کالای مجهول قابل تصور است، این است که توصیه می شود به هیچ وجه از فرآورده های قاچاق به طور اخص در حوزه فراورده های سلامت محور از جمله خوراکی و آشامیدنی استفاده نشود. 
 
وی با بیان اینکه احتمال می رود بیش از 10 درصد و کمتر از 20 درصد از فراورده های غذایی موجود در بازار جعلی، تقلبی و قاچاق باشند، گفت: فرآورده های خوراکی و آشامیدنی وارداتی اگر مجوز ترخیص از سازمان غذا و دارو داشته باشد برچسب اصالت دارند و توصیه می شود اصالت محصولات غذایی وارداتی را قبل از خرید و مصرف حتی اگر ظاهرا برچسب اصالت داشته باشند، از طریق سایت ttac.ir، یا سامانه پیامکی 20008822 و یا اپلیکشن ttac که قابل نصب بر روی تلفن های همراه هوشمند است، استعلام کنند و در صورتی که اصالت آنها تایید شد، آن را خریداری و مصرف کنند.
 
کد مطلب : ۱۶۷۴۰
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰
۰
 
مرجع : ایفدانا
 

ارسال
 
گروه های خبری :