پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ,27 June 2019
 
 
ابوالقاسمی مطرح کرد:
ضرورت تغییر الگوی مصرف بیماران تالاسمی از داروی تزریقی به داروی خوراکی
 
رئيس انجمن علمی خون و سرطان كودكان ايران گفت: باید با جرات و جسارت داروی دفرازیروکس را برای بیماران تالاسمی استفاده کنیم و شرکت نانو حیات دارو هم در موقع مناسبی موفق به تولید این دارو شد.
 
به گزارش خبرنگار فانا، حسن ابوالقاسمی در مراسم لانچ داروی نانوجید (دفرازیروکس) شرکت نانو حیات دارو با اشاره به اینکه در انجمن خون و سرطان کودکان بیش از ۱۳۰ فوق تخصص این رشته را در کشور داریم، افزود: برای بیماران تالاسمی همیشه آرزوی ما این بوده که یک طول عمر طبیعی را برای آنها رقم بزنیم و درمان آنها نیز با همین هدف انجام می‌شود.

وی گفت: ۳۰ سال پیش صحبت از این بود که چطور به بیماران تالاسمی خون مناسب بدهیم اما امروز آرزوهای ما بسیار متفاوت شده و هم‌اکنون به تولید داخلی داروهای باکیفیت موردنیاز بیماران تالاسمی دست یافته‌ایم. اصطلاحا امروز دارو زیر سر ماست یعنی نه با اخم آقای ترامپ دچار مشکل می‌شود، نه با اخم قبلی‌هاش و نه با تصمیم اتحادیه اروپا و نه خانم موگرینی و این باعث ایجاد اطمینان خاطر شده است.

وی افزود: الان حکم دارو برای بیماران تالاسمی حیاتی‌تر از نان شب است. خوشبختانه ایران هم‌اکنون به لطف عملکرد شرکت‌هایی مانند آریوژن و سیناژن جزو کشورهای پیشرو در حوزه تولید داروهای بایولوژیک در منطقه و آسیا هستیم و این جای تقدیر ویژه دارد.

رئيس انجمن علمی خون و سرطان كودكان ايران گفت: شرکت‌های داروسازی باید همیشه مراقب کیفیت محصولات خود باشند. انتظار داریم شرکت‌ها حتما مطالعه پست مارکتینگ انجام دهند که شرکت نانو حیات دارو هم از این کار استقبال کرده و در حال انجام آن است تا اگر احیانا عوارضی مشاهده شد، فرایند اصلاح شود.

ابوالقاسمی با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی مصرف بیماران تالاسمی از داروی تزریقی به داروی خوراکی عنوان کرد: البته این کار باید با حساسیت و وسواس زیادی انجام شود و فرآیندی زمانبر است.

وی گفت: در ایران برخلاف کشورهای دیگر که تا ۹۰ درصد بیماران تالاسمی به فرم خوراکی دارو رو آورده‌اند هنوز در بسیاری از استان‌ها بیماران وابسته به فرم تزریقی هستند و حتی شرکت خارجی تولیدکننده به ما اعلام کرده که دیگر نمی‌تواند این مقدار داروی تزریقی را برای ایران تامین کند و باید بیماران ایرانی هرچه زودتر به سمت مصرف داروی خوراکی بروند.

رئيس انجمن علمی خون و سرطان كودكان ايران توضیح داد: دلیل این وضعیت این بوده که شروع داروی مولکول دفرازیروکس تحت عنوان اکسجد در کشور با دوز مناسب آن نبود و آموزش داده نشده بود که اگر پزشک با دوز ۲۰ شروع می‌کرد و جواب نمی‌گرفت، باید دوز ۴۰ می‌داد و حتی خود شرکت هم در اوایل خیلی در این باره مطمئن نبود. به همین علت برخی پزشکان استفاده کردند و بعد از چند ماه که جواب نگرفتند و فریتین پایین نیامد، مجددا به سمت داروی تزریقی رفتند. اگر در مورد داروی تزریقی، کامپلیانس بیماران خوب بود که متوسط فریتین بیماران تالاسمی ما روی ۳۵۰۰ نباید می‌بود و باید زیر ۱۰۰۰ می‌آمد. پس حتما کامپلیانس ندارد. بنابراین باید با جرات و جسارت مولکول دفرازیروکس را استفاده کنیم، چرا؟ چون باید صبر کنیم و گاهی بیش از یک سال طول می‌کشد. اینطور نیست که دارو اثربخشی نداشته باشد. من ادعا می‌کنم و همچنین ندیدم بیماری را که با داروی خوراکی درمان نشود‌. حتی برای بیمار با فریتین بالا هم می‌توان داروی خوراکی را دستکم به صورت ترکیبی تجویز کرد.

وی گفت: در مورد داروی قبلی مشکل اساسی در زمینه کامپلیانس بود چون اختلالات گوارشی می‌داد و برخی بیماران نمی‌توانستند ناشتا آن‌را تحمل کنند. بنابراین نیاز به دارویی بود که احتیاج به ناشتا نداشت، با غذا مصرف شود و عوارض گوارشی هم کمتر داشته باشد. شرکت نوارتیس روی این موضوع کار کرد و موفق به تولید داروی موردنظر شد. این دارو و فرمول جدید آن باعث شد تعداد بیشتری از بیماران مصرف‌کننده داروی تزریقی به سمت مصرف داروی خوراکی رو بیاورند.

ابوالقاسمی عنوان کرد: شرکت نانو حیات دارو سابقه بسیار خوبی دارد و به آن اعتماد داریم. همچنین این شرکت در موقع مناسبی موفق به تولید داروی دفرازیروکس شده است و ما هم از آن استقبال می‌کنیم. این دارو می‌تواند نیاز همه بیماران را برطرف کند و طی یک سال آینده اگر دارو خوب کار کند، می‌توانیم تا ۸۰ درصد بیماران تالاسمی را روی داروی خوراکی بیاوریم و این هدف ماست. متوسط فریتین بیماران تالاسمی در ایران هم‌اکنون ۲۸۰۰ است و طی دو سال آینده باید این رقم به کمتر از ۲۰۰۰ برسد.

وی تاکید کرد: براساس مطالعه سال ۲۰۰۶ متوسط سن بیماران تالاسمی در ایران آن زمان به ۲۵ سال نمی‌رسید اما الان هم‌اکنون به ۳۵ رسیده سال است. این موفقیت با فداکاری بسیاری بدست آمده است.
 
کد مطلب : ۱۶۹۵۲
پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :