پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ,27 June 2019
 
 
رمضانی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
۶۰ درصد بیماران تالاسمی هنوز داروی تزریقی مصرف می‌کنند
 
رئیس هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران گفت: اگر داروی نانوجید (دفرازیروکس) نانو حیات دارو خوب کار کند، جمعیت بیشتری از بیماران تالاسمی به مصرف داروی خوراکی رو خواهند آورد.
 
میثم رمضانی در حاشیه مراسم لانچ داروی نانوجید (دفرازیروکس) شرکت نانو حیات دارو در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه حدود ۲۳ هزار بیمار تالاسمی اینترمدیا، سیکل سل و ماژور در کشور داریم که از این تعداد حدود ۱۸ هزار نفر مبتلا به تالاسمی ماژور هستند که بیشترین میزان خدمات به آنها ارائه می‌شود، افزود: هم‌اکنون در زمینه مصرف دارو توسط بیماران تالاسمی حدود ۶۰ درصد مصرف مربوط به داروی تزریقی و مابقی مربوط به داروی خوراکی است.

وی گفت: هنوز مصرف داروی خوراکی آنطور که باید و شاید بین بیماران جا نیفتاده و باید در این زمینه هم برای بیماران و هم برای پزشکان فرهنگ‌سازی شود‌.

وی با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی بعضا صاحب تحصیلات عالیه شده و حالا به این نتیجه و مطالبه رسیده‌اند که می‌توان با داروی خوراکی نیز فرایند درمان بهتری را تجربه کرد، افزود: مصرف داروی تزریقی مشکلات خاص خود را دارد در حالی که در مورد داروی خوراکی چنین مشکلاتی وجود ندارد.

رئیس هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران ادامه داد: همچنین داروی نانوجید (دفرازیروکس) شرکت نانو حیات دارو برخی مشکلات داروی خوراکی قبلی را هم ندارد. از جمله اینکه درخصوص مصرف داروهای خوراکی قبلی فرد باید قبل از مصرف ناشتا می‌بود و یا چون مصرف آن قابل تحمل نبود باید در آب حل می‌کرد و با آب پرتقال مصرف می‌شد که بعضا باعث می‌شد قند خون بیماران تالاسمی بالا برود و همچنین برخی عوارض گوارشی برای بیماران با مصرف دارو ایجاد می‌شد.

رمضانی با اشاره به اینکه داروی نانوجید نانو حیات دارو نخستین داروی تولید داخل در نوع خود محسوب می‌شود، اضافه کرد: این دارو حدود دو ماه است که وارد بازار ایران شده و تاکنون عوارض و مشکل خاصی ناشی از مصرف آن توسط بیماران گزارش نشده است و تاکنون شروع خوبی داشته اما برای کسب نتایج دقیق‌تر باید منتظر گزارش‌های کامل‌تر بمانیم.

وی تاکید کرد: قطعا اگر داروی نانوجید همین روند را ادامه دهد جمعیت بیشتری از بیماران تالاسمی از مصرف داروی تزریقی به مصرف داروی خوراکی رو خواهند آورد‌.

رئیس هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران عنوان کرد: سیاست انجمن خون و سرطان و انجمن تالاسمی ایران این بوده که به پزشکان و بیماران آموزش دهند تا به‌تدریج به سمت مصرف داروی خوراکی که هم ارزانتر و هم مصرف آن راحت‌تر است‌، بروند. به‌عنوان مثال هم‌اکنون قیمت داروی دسفرال موجود در بازار حدود ۲۲ هزار تومان است که سهم مصرف‌کننده در آن حدود ۲ هزار تومان است. در حالی که قیمت داروی خوراکی ۷۰۰۰ است و برای مصرف‌کننده تقریبا رایگان در می‌آید. از منابع حاصل از صرفه‌جویی ناشی از کاهش مصرف داروی تزریقی و افزایش مصرف داروی خوراکی می‌توان برای هزینه در حوزه‌های تجهیزات و خدمات دندانپزشکی بیماران استفاده کرد.

رمضانی درباره متوسط سن بیماران تالاسمی هم عنوان کرد: طبق تحقیقات انجمن خون و سرطان متوسط سن بیماران تالاسمی طی سال‌های اخیر از ۲۵ به ۳۵ سال رسیده است اما من به شخصه افرادی را دیده‌ام که ۶۵ سال به بالا نیز مبتلا به تالاسمی بوده و عمر کرده‌اند. برخی از بیماران تالاسمی چون در مناطق محروم هستند عملا درمان آنها رها شده و حتی هزینه تزریق هر ۲۰ روز یکبار را هم ندارند. در مجموع هنوز در انجمن تالاسمی ایران برآورد دقیقی از طول عمر متوسط بیماران تالاسمی نشده است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۱۶۹۶۴
جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :