پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ,27 June 2019
 
 
ابوالقاسمی در گفت‌وگو با فانا اعلام کرد:
تاثیر مثبت آموزش بر کاهش مصرف داروی تزریقی توسط بیماران تالاسمی
 
رئیس انجمن خون و سرطان کودکان با اشاره به اینکه کیفیت داروهای تالاسمی ساخت داخل خوب بوده و به آنها اعتماد داریم، گفت: آموزش‌های انجمن خون و سرطان در چند ماه گذشته در زمینه تغییر الگوی مصرف داروی تزریقی به داروی خوراکی موثر بوده و این آموزش‌ها ادامه خواهد یافت.
 
حسن ابوالقاسمی در حاشیه مراسم لانچ داروی نانوجید (دفرازیروکس) شرکت نانو حیات دارو در گفت‌وگو با خبرنگار فانا در پاسخ به این سوال که به نظر شما وضعیت بودجه سلامت در لایحه بودجه ۹۸ چطور است؟ گفت: طرح تحول سلامت طرحی نیست که دیشب و پریشب توسط دولت نوشته شده باشد و چند سال است که توسط دولت اجرا شده و دولت هم آن را پذیرفته و باید بودجه‌اش را هم بدهد در غیر این صورت خیلی از وعده‌ها و کارهای این طرح دیگر انجام نخواهد شد. البته من از جزئیات بودجه اطلاع ندارم و برای انجمن‌ها وضعیت بودجه روشن نیست اما از برخوردی که وزارت بهداشت داشته متوجه می‌شویم، بودجه در نظر گرفته شده توسط دولت در لایحه بودجه ۹۸ کفایت لازم را نمی‌کند.

وی درباره ضرورت صرفه‌جویی در بودجه سلامت گفت: اگر بخواهیم در هزینه‌های سلامت صرفه‌جویی کنیم، مهمترین اقدام اجرای نظام ارجاع است که این کار نیز زمانبر است. با انجام این کار کیفیت سلامت مردم را هم می‌توانیم بالاتر ببریم اما بهرحال دولت طرح تحول سلامت را پذیرفته و باید هزینه آن را هم بدهد.

او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا مبنی بر اینکه آیا شما اظهارات اخیر رئیس انجمن انجمن رادیوتراپی انکولوژی مبنی بر اینکه "با وجود هزینه‌کرد سالانه ۳۰۰۰ میلیارد تومانی در درمان سرطان تنها نیمی از بیماران زنده می‌مانند درحالی‌که باید ۷۵ درصد زنده بمانند" را قبول دارید یا خیر؟ توضیح داد: ۳۰۰۰ میلیارد در آمارهای دولتی است و عدد واقعی بالاتر از این است. در زمینه سرطان کودکان که انجمن تخصصی ما است، سالانه ۲۵۰۰ بیمار سرطان جدید داریم که ۸۰ درصد آنها درمان و خوب می‌شوند.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ادامه داد: در مورد سرطان بزرگسالان مباحث زیادی وجود دارد. تشخیص زودرس، فاصله بین تشخیص و درمان و در دسترس نبودن امکانات فوری درمان از مباحث مهمی هستند که باید به آنها رسیدگی شود. وقتی از هزینه‌های دولتی صحبت می‌کنیم عمدتا هزینه‌های تهیه دارو به ذهنمان می‌آید در حالی که درمان سرطان فقط تهیه دارو نیست و موارد دیگری هم هست که باید به آنها توجه شود. فاصله بین تشخیص و درمان در ایران زیاد است و هنوز نتوانسته‌ایم این فاصله را کم کنیم.

ابوالقاسمی افزود: متاسفانه مشکلاتی داریم که نمی‌توانیم به کسی بگوییم. وقتی مریضی سرطان دارد، نمونه‌اش می‌رود در بخش پاتولوژی یک بیمارستان مثلا دولتی. قاعده‌اش این است که ظرف ۷ تا ۸ روز تشخیص قطعی بدهند این در حالی است که فقط ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد که اعلام کنند این بیمار نیاز به انجام تست ایمونوهیستوشیمی دارد. چون بیمه اینها را روی هم ندیده، مجددا پزشک باید درخواست تست ایمونوهیستوشیمی بدهد که مجددا دو هفته دیگر این تست انجام شود درحالی‌که بیمه باید تمام این موارد را با هم ببیند. این بروکراسی‌های بیمه خود یک عامل تاخیر در فرایند درمان بیماران سرطانی است.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان تاکید کرد: ما نیاز به مراکز جامعی داریم که ادعا کنند هر مریضی که امروز با برگه پاتولوژی ورود کرد، همان روز او را پذیرش کنند ولی متاسفانه چنین مراکزی نداریم و به همین دلیل است که کاهش آمار مرگ و میز ناشی از سرطان بطور معنی‌داری رخ نمی‌دهد. البته در حوزه سرطان اطفال حمایت موسسه قوی محک را داریم و بطورکلی دولت به درمان سرطان اطفال بیشتر رسیدگی کرده است. هرچند فقط دو درصد از کل موارد سرطان مربوط به سرطان اطفال است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا درباره آخرین وضعیت احداث پالایشگاه پلاسما توضیح داد: سوال من این است که چرا وقتی موضوع صنعت پلاسما را در بخش خصوصی در سازمان انتقال خون راه انداختم بعدا آن را متوقف کردند. چه سیاستی بوده که ما برخلاف همه جای دنیا حرکت کردیم. چرا مدام دولت را بزرگ کرده‌اند. صنعت پلاسما در همه جای دنیا صنعتی خصوصی است اما ما در ایران آن را دولتی کرده‌ایم. ما ۳۰ سال است که خودمان دولتی بوده‌ایم و دیگر می‌دانیم این کار، کار دولت نیست.

ابوالقاسمی افزود: موضوع پلاسما در همه جای دنیا یک موضوع تجاری است چون ماده اولیه تولید دارو محسوب می‌شود. تازه در ایران ثواب بیشتری هم دارد. چه اشکالی دارد فردی که پلاسمای خود را می‌دهد در ازای آن مبلغی را هم دریافت کند که دستکم هزینه ایاب و ذهاب او شود یا با آن پول کالایی را برای خود و خانواده‌اش بخرد. اینکه اعطای پلاسما رایگان باشد خیلی افتخاری نیست. سیستمی که من در دوره خودم در سازمان انتقال خون پیاده کردم خوب کار می‌کرد اما بعدا جلوی آن را گرفتند.

وی اضافه کرد: اگر پول دادن به اهداکننده پلاسما کار اشتباهی بود که این کار در کشورهای پیشرفته‌ای مانند آلمان و آمریکا و ... انجام نمی‌شد. اتفاقا سیاست فعلی در کشور اصلا قابل دفاع نیست. اینکه فردی چند ساعت وقت بگذارد و زیر دستگاه برود و پلاسمای خود را بدهد و بعد مبلغی به او پرداخت شود اصلا اسمش خونفروشی نیست و اطلاق عنوان خونفروشی به این کار یک اشتباه محض است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۱۶۹۷۲
جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :