سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
توییت بعیدی نژاد درباره اینستکس
 
سفیر ایران در انگلیس در پیام توییتی نوشت: هنوز اینستکس⁩ عملیاتی نشده است.
 
به گزارش فانا، حمید بعیدی نژاد افزود: هنوز اینستکس⁩ عملیاتی نشده، مخالفین نظام و افراطیون منطقه و نزدیکان ترامپ یک صدا به تمسخر و تضعیف آن پرداخته و از سر استیصال بر ناکارآمدی آن تاکید می کنند.

بعیدی نژاد نوشت: این یک نهاد مالی است و نه نهادی از اجزای کمیسیون اروپا که همه ی اعضای اتحادیه عضو آن بشوند. سه کشور اتحادیه که از ابتدا نقش محوری در تفاهم هسته ای داشته اند سهامداران اصلی و هیات موسس این نهاد مالی هستند ولی این نهاد مورد حمایت کل اتحادیه اروپاست.

وی افزود: در مرحله بعد کشورهای دیگر اروپایی و در مرحله سوم تمامی کشورهای طرف تجاری ایران مانند چین و هند و روسیه میتوانند به آن ملحق میشوند.

بعیدی نژاد در ادامه نوشت: این نهاد در چند فاز عملیاتی میشود. مرحله اول به تهاتر پرداختهای واردات و صادرات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص دارد ولی در فازهای بعدی به تمامی تبادلات تجاری از جمله نفت تعمیم می یابد.

سفیر کشورمان همچنین تصریح کرد : مخالفین داخلی مرتبا کلمه«غذا»را تکرار می کنند تا سازو کار «نفت در برابر غذا» برای عراق را تداعی کنند ولی این ساز و کار اصلا شباهتی هم به آن ندارد.

بعیدی نژاد ادامه داد: سه کشور بزرگ اروپایی خواسته اند با مشارکت موثر مالی و سیاسی خود امکان مقاومت آن در برابر فشارهای آمریکا را تا حد امکان بالا ببرند. علاوه بر تقسیم میزبانی، مدیریت و ریاست هیات مدیره بین خود، سه مقام ارشد سیاسی از سه کشور با حضور در هیات مدیره پروفایل بالای سیاسی آنرا تضمین کرده اند. نماینده انگلیس دبیر کل دائمی وزارت خارجه، آقای سایمون مک دونالد میباشد. معادل دانستن این نهاد توسط برخی از افراطیون مخالف به یک شرکت حسابداری یک مغالطه مسلم و فقط از سرِ عصبانیت شدید است.
 
کد مطلب : ۱۷۳۶۸
يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :