يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ,18 August 2019
 
 
جلوی چشم همه اتفاق می‌افتد
هم در دیزی باز است، هم گربه بی‌حیاست
 
تقریبا محال است شما از میدان آزادی، علی‌الخصوص کنار پل عابر پیاده این میدان رد بشوید و با چند جوان که با فاصله چند متری از هم ایستاده‌اند و در کمال خونسردی به شما پیشنهاد خرید قرص‌های غیرمجاز و خطرناک را می‌دهند، مواجه نشوید.
 
به گزارش فانا، بسیار بعید است کسی راهش به میدان آزادی(گاراژ) کرمانشاه بیفتد و با فروشندگان قرص‌های غیرمجاز، که کاملا آزادانه و بدون هیچ واهمه‌ای اقدام به فروش می‌کنند، مواجه نشود.«متادون، ب2، ترامادول...بیا اینجا» جمله آشنایی برای اغلب مردم کرمانشاه است چون هر شهروند کرمانشاه به تعداد دفعاتی که به میدان آزادی تردد داشته‌ است، این جمله را شنیده است.

میدان آزادی به مثابه قلب شهر کرمانشاه، پرترددترین نقطه شهر است و اکثر مردم این شهر و نیز کسانی‌ که از سایر شهر‌ها به کرمانشاه می‌آیند معمولا گذرشان به این نقطه از شهر می‌‌افتد.

محال است شما از میدان آزادی، علی‌الخصوص کنار پل عابر پیاده این میدان رد بشوید و با چند جوان که با فاصله چند متری ازهم ایستاده‌اند و در کمال خونسردی به شما پیشنهاد خرید قرص‌های غیرمجاز و خطرناک را می‌دهند، مواجه نشوید.

این قضیه به حدی تکرار شده است که به وجود این اشخاص عادت کرده‌ایم و خیلی وقت‌ها بدون اینکه این موضوع غیرعادی جلوه کند، از کنارش رد می‌شویم.

نکته جالب اینجاست که این اشخاص به همه پیشنهاد خرید این قرص‌ها را می‌دهند و برای آن‌ها فرقی ندارد زن باشی یا مرد، نوجوان باشی یا جوان، میان‌سال باشی یا مسن، یک نفر باشی یا چند نفر، تنها باشی یا حتی زن و بچه‌ات همراهت باشد.

آن‌ها در هر صورت کار خودشان را می‌کنند و اصلا اعتنایی به این همه چشمی که نظاره‌گر رفتار آنان است، ندارند انگار خیالشان بدجور راحت است که کسی کاری به کارشان ندارد.

اینجاست که یاد این ضرب‌المثل معروف فارسی می‌افتیم که «در دیزی بازه، حیای گربه کجا رفته»، البته وقتی به یاد عدم نظارت و عدم برخورد قاطع از ناحیه نهادی‌های ذی‌ربط با این گونه اشخاص می‌افتیم، می‌بینیم یکی از دلایل رفتار بی‌پروای آن‌ها، همین قضیه عدم برخورد است، لذا در رابطه با این مورد خاص، به نظر می‌رسد این ضرب‌المثل را باید این‌گونه نقل کرد که «وقتی در دیزی باز باشه، گربه حتما بی‌حیایی می‌کنه»، وقتی نهاد‌های مربوطه با این اشخاص و جرم علنی ‌آن‌ها برخورد نمی‌کنند و همگی از این مسأله چشم‌پوشی می‌کنیم، طبیعی است که شاهد وقوع چنین پدید‌ه‌‌ای باشیم.

نکته‌ای مهم و قابل تأمل، که مطمئنا ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده این سوأل ساده و در عین حال بنیادین است که چرا با این اشخاص برخورد قاطع نمی‌شود؟

طبیعتا هیچ‌کس انتظار ندارد فروش و عرضه این‌گونه قرص‌ها و همچنین مواد مخدر به صفر برسد، بیشتر مردم و مسؤولان از وضعیت اسفبار مراکز عرضه این گونه داروهای خطرناک که به اسم «عطاری‌» فعالیت می‌کنند خبر دارند، ولی کمترین توقع آنان این است که کسی به خودش جرأت ندهد در ملأعام اقدام به این گونه کارها بکند.

آیا نهاد‌های ذی‌ربط از وجود پدیده‌های این‌چنینی اطلاع ندارند؟

آیا تاکنون گزارشی در این خصوص به آن‌ها داده نشده؟

آیا تاکنون پرسنل نهاد‌های ذی‌ربط، خانواده‌ها و یا دوستان آن‌ها گذرشان به میدان آزادی نیفتاده است؟

آیا این امر به وجه و صلابت نیروی انتظامی و دستگاه قضایی خدشه وارد نمی‌کند؟

وقتی همه مردم از وجود این پدیده اطلاع دارند، بسیار بعید به نظر می‌رسد که نهاد‌هایی که کارشان رسیدگی به این امور هست از این موضوع بی‌خبر باشند.

در رابطه با این موضوع با سرهنگ یوسفوند جانشین فرماندهی منطقه انتظامی کرمانشاه تماس برقرار کردیم، وی در حین گفت‌وگو با خبرنگار فارس دستور رسیدگی سریع به این موضوع را صادر کرد و از نیروهای تحت امرش خواست با شدت و قاطعیت با این اشخاص مقابله کنند.

یوسفوند تأکید کرد: نیروی انتظامی با هیچ‌کس تعارف ندارد و با همه جرائم به شدت برخورد می‌کند.

البته این برخوردها تا چه حد مؤثر است و تا چه زمانی تداوم دارد؟ محل سوأل جدی است و گذر زمان این موضوع را نشان خواهد داد.

دکتر دانیالی از پزشکان فعال در بخش ترک اعتیاد در رابطه مصرف این گونه قرص‌ها، با بیان اینکه هدف اصلی از ساخت این داروها درمان اعتیاد و قطع مصرف مواد مخدر است، گفت: افراد معمولا با هدف ترک اعتیاد و یا به‌خاطر تفریح این‌گونه داروها را مصرف می‌کنند، بین دوز دارویی و دوز سمی این فرآورده‌های دارویی فاصله بسیار کمی وجود دارد و در صورت استفاده خودسرانه عوارض بسیار بدی خواهد داشت و حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

وی ادامه داد: اگر این داروها به منظور ترک اعتیاد و تحت نظر پزشک و با دوز معین استفاده شود، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت، ولی در غیر این‌صورت خطرات بسیاری برای سلامتی افراد در بردارد.

این پزشک ترک اعتیاد، تأکید کرد: اکثر این داروهایی که به صورت غیرمجاز عرضه می‌شوند، تقلبی، تاریخ گذشته و با کیفیت پایین است و می‌توانند عواقب جبران‌ناپذیری را متوجه جسم و جان مردم بکنند.

دانیالی با اشاره به شیوع مصرف برخی از قرص‌ها، که فروشندگان ادعای گیاهی بودن و بدون ضرر بودن آن‌ها را دارند، تصریح کرد: تمامی این قرص‌ها حاوی پودر داروهایی چون ترامادول و متادون هستند که آن‌ها را با پودر برخی گیاهان ترکیب می‌کنند و به اسم قرص‌های گیاهی و بدون عوارض به فروش می‌رسانند در حالی‌که این نوع از قرص‌ها هم بسیار خطرناک هستند و حتی در خیلی از موارد منجر به اوردوز خواهند شد.

با این توضیحات کارشناسانه بیشتر و بهتر می‌توان به خطرات این داروها پی برد.

امیدواریم با برخورد به موقع و قاطع نیروی انتظامی و دستگاه قضایی، دیگر شاهد پدیده‌های این‌چنینی در سطح شهر کرمانشاه نباشیم و کسی به خود اجازه ندهد در مرعا و منظر مردم اقدام به این گونه اعمال کند، همچنین انتظار می‌رود رسانه‌ها علی‌الخصوص صدا وسیما و نیز دستگاه‌های متولی در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی گا‌م‌های مؤثری در راستای آگاه‌سازی مردم به‌ویژه جوانان، بردارند.
 
کد مطلب : ۱۷۴۰۶
سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :