سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
ما از سرطان قوی تریم
 
رئیس اداره پیشگیری و کنتترل سرطان وزارت بهداشت گفت: در ایران سالانه بیش از 110 هزار بیمار جدید سرطان داریم اما میزان متوسط بروز در زنان و مردان ایرانی کمتر از متوسط جهانی است. مهم این است که برنامه دولت و پویش ملی سرطان آغاز شده و همه باید دست به دست هم دهیم تا این بیماری کنترل شود
 
به گزارش فانا، علی مطلق همزمان هفته ملی مبارزه با سرطان (15 تا 21 بهمن) در جمع تشکل ها و سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت گفت: در هفته ملی مبارزه با سرطان هستیم. از 5 سال پیش در وزارت بهداشت، برنامه ای تحت عنوان پویش ملی مبارزه با سرطان برای آگاهی رسانی و حمایت طلبی در زمینه مبارزه و کنترل سرطان برگزار شده است.

وی افزود: هدف این است که با برگزاری این پویش ها باورهای غلط درباره بیماری سرطان را تغییر دهیم. بیماری سرطان یک بیماری رو به افزایش است اما چرا؟ به این دلیل که جمعیت سالمندی کشور زیاد می شود و هرچقدر سن جمعیت افزایش پیدا کند بروز سرطان بیشتر می شود. اولین چیزی که باید در ذهنمان اصلاح کنیم این است که علت بروز افزایش سرطان در جهان و در ایران افزایش امید به زندگی و سن جمعیت است.

مطلق ادامه داد: اصولا طی 100 سال گذشته بشر موفق شده است بیماری هایی تحت عنوان بیماری های واگیر و عفونی را کنترل کند. به همین دلیل با کنترل بیماری های واگیر و بهبود وضع زندگی و همچنین زندگی شهرنشینی طول عمر انسان ها زیاد و عوامل خطر بیماری های غیرواگیر مثل سرطان افزایش یافته و در نتیجه بروز سرطان زیاد شده است.

وی تاکید کرد: ما در ایران سالیانه بیش از 110 هزار مورد جدید سرطان داریم و میزان متوسط بروز در زنان و مردان ایرانی کمتر از متوسط جهانی است اما همان طور که گفتم با توجه به افزایش جمعیت سالمندی باید انتظار داشته باشیم طی دو دهه آینده، همان طور که در جهان این عدد زیاد می شود در ایران هم افزایش پیدا کند.

 تغییر سبک زندگی
مطلق با طرح این سوال که حالا باید چه کار کنیم تا جلوی بروز سرطان را بگیریم، گفت: خوشبختانه 40 تا 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند. برای مثال می توانیم با یک برنامه ریزی درست و انجام چیزی حدود 5 تا 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا 5 تا 15 دقیقه فعالیت بدنی شدید، احتمال بروز سرطان را کم کنیم. همچنین با ترک سیگار و دخانیات و پرهیز از مصرف قلیان و همچنین اصلاح عادات غذایی می توانیم احتمال بروز سرطان را کاهش بدهیم.

وی ادامه داد: در مورد عادات غذایی، هم باید حجم غذا کاهش پیدا کند و هم باید نوع مواد غذایی مثل مصرف غذاهای چرب و فست فود و فراوری شده استفاده نکنیم یا تا حد امکان کمتر استفاده کنیم. نوع آماده شدن غذاها به جای اینکه غذاهای سرخ شدنی یا کبابی و ذغال شده باشند از غذاهای پخته شده استفاده کنیم.

خوشبختانه طی سه چهار دهه گذشته درمان های پیشرفته ای در حوزه درمان سرطان در دسترس قرار گرفته و این باعث شده طول عمر بیماران مبتلا به سرطان حدود دو برابر افزایش پیدا کند. پس سرطان یک بیماری غیرقابل درمان، مساوی با درد کشیدن و مرگ نیست.

 پویش ملی مبارزه با سرطان
رئیس اداره پیشگیری و کنترل سرطان وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت پیشگیری زودهنگام سرطان و برگزاری پویش های مرتبط با سرطان در وزارت بهداشت گفت: در 5 سال گذشته برنامه های جامعی را برای پیشگیری از سرطان و اطلاع رسانی عمومی در این حوزه داشتیم. عنوان کلی این برنامه ها پویش ملی مبارزه با سرطان بوده است. در همین رابطه گروه های مختلفی در برگزاری این پویش ها شرکت داشته اند که به خصوص همکاری سازمان های مردم نهاد، خیریه ها و شبکه مردم نهاددر این زمینه بسیار موثر بوده اند.

وی افزود: ما هر سال تلاش می کردیم برنامه ای را با عنوان پیش نویس به دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور ارسال کنیم. دانشگاه ها با همکاری سازمان های مردم نهاد و خیریه در سطح کشور این وظیفه را داشتند که این پویش را برگزار کنند و امروز همکاری خوبی در سطح کشور برای اطلاع رسانی و آگاهی عمومی و جلب حمایت سازمان و نهادهای مختلف در موضوع سرطان شکل گرفته است.

مطلق با طرح این سوال که اصولا هدف از برگزاری این پویش ها چه بوده است؟ بیان کرد: اولین هدف بالا بردن سطح آگاهی مردم درباره بیماری سرطان بوده و اینکه به آنها اطلاع بدهیم سرطان بیماری است که در 50 درصد موارد قابل درمان است. در واقع تغییر باورهای غلط و راه های پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان از اهداف برگزاری این پویش ها بوده است.

وی ادامه داد: مردم نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند اما نهادها و سازمان دیگر به جز وزارت بهداشت هم نقش عمده ای را برای کنترل عوامل خطرناک سرطان ایفا می کنند. درست است که ما از مردم می خواهیم از مصرف سیگار دوری کنند اما در عین حال وظیفه حاکیمت، دولت و مجلس شورای اسلامی نیز این است که مالیات بر خرده فروشی سیگار را افزایش بدهد.

اگر از مردم انتظار داریم که فعالیت بدنی مناسبی در طی هفته داشته باشند، وظیفه دولت ها، شهرداری ها و مقامات مسئول نیز این است که زمینه این نوع فعالیت بدنی را فراهم آورند. بنابراین دومین هدف ملی برگزاری پویش ملی مبارزه با سرطان حمایت طلبی برای کنترل عوامل خطر سرطان است.

سرطان؛ قابل پیشگیری، قابل درمان
مطلق بیان کرد: شعار پویش ملی سرطان طی 5 سال گذشته این است که سرطان یک بیماری قابل پیشگیری و قابل درمان با خودمراقبتی و امید است.
وی ادامه داد: در این پویش ها کلیپ هایی با همکاری هنرمندان و ورزشکاران ضبط و پخش شد تا از این راه نیز درباره سرطان اطلاع رسانی شود. این پویش ها فقط در تهران برگزار نمی شود. ما از مهر و آبان برنامه های کمپین را برای دانشگاه علوم پزشکی می فرستیم و از سازمان های مردم نهاد و خیریه ها نیز در این خصوص درخواست کمک داریم.

رئیس اداره پیشگیری و کنترل سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه این پویش فقط مختص به هفته ملی مبارزه با سرطان نبوده است گفت: در اسفند سال گذشته با همکاری سمن های حوزه سلامت اقدام به آگاه سازی مردم درباره بیماری HPV کردیم و اردیبهشت 97 به اطلاع رسانی درباره به موضوع سرطان روده بزرگ پرداختیم. مهر و آبان امسال نیز پویش درباره سرطان پستان برگزار کردیم.

 افزایش 115 درصدی سرطان در ایران
مطلق گفت: برنامه ها برای آگاه سازی جامعه درباره سرطان باید مداوم باشد. مردم باید با راه های پیشگیری و کنترل سرطان آشنا شوند و بتوانیم تا دو دهه آینده فعالیت های خوبی برای کنترل و کاهش سرطان انجام بدهیم.

وی تاکید کرد: قصد نگران کردن مردم را ندارم اما باید درباره موضوع سرطان واقع بین باشیم. از لفظ سونامی برای سرطان استفاده می شود اما دوست نداریم از این عنوان استفاده کنیم. سونامی شاید این تعبیر را ایجاد کند که ما راهی برای مبارزه با سرطان نداریم اما داریم. راه های زیادی برای کاهش و پیشگیری از سرطان وجود دارد. حتی راه های زیادی هست برای کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان. وقتی به نمودارهای نزولی سرطان در کشورهای موفق نگاهی بیندازیم، می توانیم اطمینان حاصل کنیم که با شیوه درست می توان جلوی سرطان و مرگ و میرهای ناشی از آن را گرفت.

مطلق خاطرنشان کرد: واقعیت این است که امروز بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است اما باید انتظار داشته باشیم که به دلیل افزایش امید به زندگی و نسبت جمعیت سالمندی در طی دو دهه آینده بروز سرطان در ایران دوبرابر خواهد شد. پیش بینی سازمان جهانی بهداشت این است که در ایران تا سال 2040 میلادی یعنی تا دو دهه آینده بروز سرطان 115 درصد زیاد می شود. متوسط افزایش بروز سرطان در دنیا 60 درصد است.

وی افزود: این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که نسبت امید به زندگی در ایران در طی 4 دهه گذشته حداقل 20 سال زیاد شده است و همچنین نسبت جمعیت جوانی که داریم به مرور کوچ کرده و به جمعیت میانسالی و سالمندان اضافه می شوند. باید این واقعیت را قبول کنیم و برایش برنامه هایی در نظر بگیریم. به همین دلیل از 5 سال پیش در وزارت بهداشت مقدمات تدوین برنامه ای با عنوان برنامه ملی مدیریت سرطان آغاز شد.

مطلق ادامه داد: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است که یکی از آنها بحث پیشگیری است که در قالب برگزاری پویش ها انجام می شود. در این رابطه نباید نقش مردم و سازمان های مردم نهاد و خیریه را نادیده گرفت.

وی افزود: دو سوم یا سه چهارم موارد پیشگیری از سرطان نیز به خود ما برمی گردد. مثل کاهش وزن، ترک سیگار، استفاده غذای مناسب و... نهادهای سیاست گزار هم نقش برجسته ای باید در پیشگیری داشته باشند. همان طور که گفتم نباید انتظار داشت سیگار و قلیان مصرف نشود وقتی قابل دسترس مردم است. پس سیاستگزاری هم مهم است.

 سه سرطان شایع در خانم ها
رئیس کنترل و پیشگیری سرطان وزارت بهداشت گفت: در هفته مبارزه با سرطان هستیم و به همین دلیل از وزیر جدید وزارت بهداشت و درمان درخواست داریم که توجه بیشتری به موضوع سرطان داشته باشند.

وی افزود: در جهت برنامه های کنترل و کاهش سرطان در حال حاضر در 4 شهرستان برنامه تشخیص زودهنگام سرطان را آغاز کردیم و سراغ سرطان هایی رفتیم که تشخیص زودهنگام سرطان در آنها موثرتر است. مثل سرطان پستان، روده بزرگ و سرطان دهانه رحم.
مطلق بیان کرد: جالب است بدانید که همین سه سرطان 40 درصد سرطان های خانم ها را تشکیل می دهد. سرطان پستان به تنهایی 25 درصد سرطان، سرطان روده بزرگ بیش از 10 درصد و سرطان دهانه رحم. در این 4 شهر این برنامه به صورت آزمایشی برگزار شد و با بازبینی که روی این برنامه صورت گرفت قرار شد در فاز یک توسعه برنامه در 50 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش هر دانشگاهی این برنامه انجام شود.

راه اندازی مراکز تشخیص سرطان
مطلق ادامه داد: در این میان این بحث وجود داشت که اگر افراد مشکوک را در سطح شبکه بهداشتی شناسایی بکنیم چگونه باید در سطح 2 خدمت، خدمات تخصصی را به آنها ارائه دهیم؟ به همین دلیل در برنامه ای تحت عنوان آمایش سرزمینی سرطان، ما نیازهای توسعه زیرساختی سرطان را تا 10 سال آینده برآورد کردیم. در این بین یکی از مراکزی که پیش بینی شد مراکز تشخیص زودهنگام سرطان بود. به خاطر اهمیتی که این مسئله در پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان دارد. البته این موضوع باعث پیشگیری از سرطان هم می شود. وقتی پلیپ روده یا ضایعات پیش بدخیم دهانه رحم برداشته شود، سرطان بروز نمی کند. در این رابطه تمرکز ما بر روی افراد پرخطر بود.

وی افزود: این اتفاق افتاد و توسعه مراکز تشخیص زودهنگام سرطان نیز رخ داد و با کمک دولت ژاپن که 50 دستگاه ماموگرافی به وزارت بهداشت اهدا کرد بخشی از تجهیز این مراکز اتفاق افتاد. بخش دیگری از تجهیز را نیز خود وزارت بهداشت انجام داد و هفته پیش 75 مرکز تشخیص زودهنگام سرطان به طور رسمی افتتاح شد.

رئیس اداره کنترل و پیشگیری سرطان وزارت بهداشت افزود: با وجود همه کارهایی که تاکنون انجام شده ما تازه اول راه هستیم و نیازمندیم که با یکدیگر همکاری زیادی انجام دهیم تا برنامه های کنترل سرطان در سطح شبکه بهداشتی، بیمارستان ها و... جا بیفتد و شکل بگیرد. خیلی باید تلاش و در این باره به کمک هم نیاز داریم.

اهمیت جراحی و رادیوتراپی
مطلق تاکید کرد: تلاش کردیم استانداردهای تشخیص درمانی را تدوین و ابلاغ کنیم. امسال طی گزارش هایی که سازمان های دیگر به وزارت بهداشت دادند متوجه شدیم 5 تا 19درصد میزان مصرف داروهای شیمی درمانی کاهش پیدا کرده است. بحث این نیست که مصرف ریالی دارو کم شود، بحث این است که دارو در جایی مصرف شود که بیشترین اثربخشی را دارد و مردم از آن سود بیشتری می برند.

وی با بیان اینکه در درمان سرطان نباید صرفا به مصرف دارو توجه داشت افزود: دارو نقش بسیار مهمی در درمان سرطان دارد اما دو موضوع دیگری که در کاهش سرطان نقش دارد بحث جراحی و رادیوتراپی است. نباید از این دو غفلت شود. سعی کردیم در وزارت بهداشت توسعه مراکز سرطان متناسب اتفاق بیفتد و اعتبارات فقط به یک سمت منحرف نشود. به همین دلیل چیزی بین 20 تا 30 دستگاه شتاب دهنده با همکاری هیئت امنای صرفه جویی ارزی به دستگاه های رادیوتراپی کشور اضافه و درمان رادیوتراپی ما نیز پیشرفته شود.

مطلق با طرح این موضوع که کنترل سرطان امکانپذیر نخواهد بود مگر اینکه به یکدیگر کمک کنیم ادامه داد: قطعا وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند در زمینه مبارزه با سرطان موفق شود. باید سازمان ها و نهادهای دولتی دیگر نقش خودشان را به درستی ایفا کرده و سازمان های مردم نهاد و خیریه در کنار وزارت بهداشت و ما در کنار آنها کمک کنیم بحث کنترل سرطان پررنگ شود. تشکیل سازمان مردم نهاد و خیریه گام بسیاری مهمی در این زمینه است.

وی با تاکید بر اهمیت شبکه سازی در حوزه سلامت گفت: حمایت طلبی برای اجرای برنامه های کنترل سرطان و نقش شبکه می تواند در این زمینه اهمیت زیادی داشته باشد. بحث ظرفیت سازی و پرهیز از موازی کاری بسیار مهم است و شبکه می تواند در این مسئله نیز نقش پررنگی داشته باشد. شبکه می تواند محل های سرطان را شناسایی کرده و خیریه ها در آن نقطه فعالیت و حمایت هایشان را داشته باشند. شبکه می تواند نقش مهمی داشته باشد برای اینکه بیماران بر اساس یک نظام ارجاع و به درستی در جاهایی که نیاز است ارجاع شوند.
 
کد مطلب : ۱۷۴۱۱
سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :