سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
توضیحات سفیر ایران درباره کالاهای مشمول اینستکس: از شیرخشک تا وسایل اتاق عمل
 
سفیر ایران در انگلیس گفت: سه کشور اروپایی پیشنهاد کرده‌اند که برای عملیاتی شدن سریع کانال مالی که برای تسهیل تجارت میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها تأسیس‌شده است، فاز اول آن به پرداخت‌های مرتبط با اقلام کالاهای اساسی و پزشکی اختصاص یابد.
 
به گزارش فانا، حمید بعیدی نژاد روز دوشنبه با انتشار پیامی در توییتر توضیح داد این اقلام حوزه‌ی وسیعی را شامل می‌شوند که عبارتند از:

1-انواع محصولات کشاورزی مانند سویا و‌ذرت،
2-انواع محصولات غذایی،
3-میوه و سبزیجات،
4-سموم کشاورزی، کود و بذرهای گیاهی،
5-غذای دام شامل کنجاله و علوفه،
6- شیر خشک و مواد اولیه،
7-مواد اولیه دارویی،
8-انواع داروهای عمومی و داروهای بیماری‌های خاص،
9-انواع تجهیزات پزشکی و بیمارستانی،
10-دستگاه‌ها و وسایل پیشرفته جراحی و اتاق عمل،
11-تجهیزات پیشرفته پزشکی مانند دستگاه‌های رادیوتراپی و پرتودرمانی جهت مقابله با سرطان،
12- انواع واکسن‌های انسانی و دامی و...وی افزود: کشورمان در سال‌های اخیر قدم‌های مهمی در خودکفایی برداشته است اما خرید بخشی از این اقلام کماکان ضروری می‌باشد.

بعیدی نژاد ادامه داد: کشور هرسال حدود 7 تا 8 میلیارد یورو برای این اقلام بودجه تخصیص می‌دهد که انتقال پول آن‌ها و به همین دلیل خرید آن‌ها با مشکلات بسیار روبه روست.

سفیر کشورمان یادآور شد: سیستم بانکی بین‌المللی علیرغم ادعای دروغین مقامات آمریکایی، به علت تحریم‌های آمریکا، حاضر به ریسک این مبادلات و انتقال پول خرید این اقلام نیستند.

وزیران امور خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن‌ماه جاری در حاشیه نشست اتحادیه اروپا اعلام کردند سازوکار حمایت از تبادلات تجاری اروپا و ایران تحت عنوان INSTEX به ثبت رسمی رسیده است.

در بیانیه سه کشور اروپایی آمده است: اینستکس از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کند؛ این تجارت در ابتدا بر بخش‌های بسیار ضروری برای مردم ایران مثل دارو، دستگاه‌های پزشکی و کالاهای کشاورزی-غذایی تمرکز می‌کند.

این بیانیه می افزاید: هدف بلندمدت اینستکس این است که به روی عاملان اقتصادی کشورهای ثالث که خواهان تجارت با ایران هستند باز باشد و سه کشور اروپایی به تلاش برای رسیدن به این هدف ادامه می دهند.
 
کد مطلب : ۱۷۴۱۳
سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۲
۰
 
مرجع : عصر ایران
 

ارسال
 
گروه های خبری :