سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
کاهش فعالیت های پژوهشی حوزه بهداشت با اعتبارات قطره چکانی
 
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: اعتبارات ناکافی و کاهش قدرت ریال، کندی فعالیت های پژوهشی حوزه بهداشت را در پی خواهد داشت و اگر چاره جدی برای رفع آنها اندیشیده نشود، فعالیت های مطالعاتی و تحقیقاتی این بخش دچار سکته می شود.
 
به گزارش فانا، براساس برنامه پنجم توسعه اقتصادی قرار بود اعتبارات پژوهشی به 3 درصد تولید ناخالص ملی برسد که نه تنها محقق نشد بلکه اعتبارات پژوهشی در این سال ها از نیم درصد تولید ناخالص ملی به 3 دهم درصد رسیده است.

کاهش قدرت ریال در چند مدت اخیر هم مشکل مضاعفی را برای پژوهشگران فراهم آورده و به گفته کارشناسان، اگر چاره ای اندیشیده نشود، در سال های آینده شاهد اثرات زیانبار آن در حوزه فعالیت های تحقیقاتی خواهیم بود.

البته نگرش صحیح مسئولان و سیاستمداران به پژوهش تاثیری قابل توجه خواهد داشت و فارغ از تحریم و موانع دیگر مانند کمبود اعتبارات، می تواند وضعیت فعالیت های پژوهشی را بهبود بخشد.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا گفت: قرار بود اعتبارات پژوهشی به 3 درصد تولید ناخالص ملی برسد که متاسفانه این موضوع محقق نشده و علاوه بر آن، اعتبارات پژوهشی کاهش هم یافته است.

دکتر شاهین آخوندزاده بیان داشت: در سال های اخیر نیم درصد تولید ناخالص ملی به فعالیت های پژوهش اختصاص می یافت که این مقدار به 3 دهم درصد رسیده و این روند بسیار نگران کننده است .

آخوندزاده معتقد است که با کمبود اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ های علوم پزشکی علاوه بر به خطر افتادن آینده فعالیت های پژوهشی در کشور، زیرساخت‌ های این حوزه هم با تهدید روبرو خواهند شد.

وی یا اشاره به اینکه اعتبارات پژوهشی ما یک یازدهم ترکیه است، اظهار داشت: البته با این اعتبارات پژوهشی اندک و وجود تحریم ها، محققان ما توانستند به موفقیت های خوبی در زمینه های مختلف علوم پزشکی دست یابند اما روند تخصیص اعتبارات باید تغییر پیدا کند.
آخوندزاده به کاهش قدرت ریال در چند ماه گذشته اشاره کرد و گفت: اگر اعتبارات پژوهشی ما در سال آینده، معادل کاهش قدرت خرید تغییر نکند پیشرفت علمی تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی بیان داشت: اگر مجلس شورای اسلامی اعتبارات پژوهشی ما را معادل کاهش قدرت ریال در بودجه سال آینده در نظر نگیرد، یا به عبارتی این اعتبارات حداقل 3 برابر نشود، دچار مشکلات عدیده در فعالیت های پژوهشی خواهیم شد.

آخوندزاده تاکید کرد: این وضعیت اثر خود را 2 تا 3 سال آینده نشان می دهد و شاهد افت شدید فعالیت های تحقیقی در کشور می شویم و به طور حتم از برنامه چشم انداز ایران در سال 1404 که کسب رتبه اول است، عقب خواهیم افتاد.

افزایش 2 تا 3 درصدی اعتبارات پژوهشی برای سال آینده
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: برای سال آینده اعتبارات پژوهشی حدود 2 تا 3 درصد افزایش می یابد که این رقم بسیار اندک است و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم این درصد افزایش مناسب پیدا کند.

وی اظهار داشت: بخشی از اعتبارات پژوهشی در حوزه علوم پزشکی صرف خرید دارو، تجهیزات پزشکی و لوازم آزمایشگاهی برای تحقیق و پژوهش می شود که اغلب آنها تحت تاثیر قیمت دلار هستند و برای تامین آنها نیاز به اعتبار مناسب است.
آخوندزاده افزود: به طور مثال یک دستگاه فریزر منهای درجه داخلی در سال گذشته با 70 میلیون تومان قابل تهیه بود که امسال قیمت این دستگاه به حدود 200 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه با افت قدرت ریال و اعتبارات پژوهشی اندک نمی توان کار چندانی در زمینه تحقیق انجام داد، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که فکر اساسی برای اعتبارات پژوهشی کنند.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به کمبود اعتبارات پژوهشی کشور پرداخت و افزود: در سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان به بخش پژوهشی تخصیص یافت که از مجموع اعتبارات، 25 درصد سهم وزارت علوم و 8 درصد سهم وزارت بهداشت بود.

وی با اشاره به اینکه از بودجه 2 هزار و 300 میلیارد تومانی پژوهش در سال 93 سهم ناچیزی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت، گفت: یکی از مشکلات این است که بودجه پژوهش کم است ولی مشکل اصلی، تقسیم نا عادلانه این مبلغ بین وزارتخانه های مختلف است.
آخوندزاده گفت: سهم اندک وزارت بهداشت از بودجه پژوهش کل کشور باید در اختیار تمام دانشگاه های علوم پزشکی، بیش از 800 مرکز تحقیقاتی و تعداد زیادی دانشجوی دکتری قرار گیرد که امیدواریم سهم این وزارتخانه از اعتبارات پژوهشی افزایش یابد.
 
کد مطلب : ۱۷۴۱۹
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :