سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
هشدار رئیس پزشکی قانونی ایرلند شمالی درباره زاناکس تقلبی
 
رئیس پزشکی قانونی ایرلند شمالی افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف نمونه‌های تقلبی داروی افسردگی زاناکس را "بحرانی رو به گسترش" خوانده است.
 
به گزارش فانا، "جو مک کرکسن" می‌گوید که دست کم هفته‌ای یک بار گواهی فوت مرتبط با داروی آلپرازولام امضا می‌کند.به گفته این مقام پزشکی قانونی اغلب این مرگ‌ها به دلیل مصرف نمونه‌های تقلبی داروی زاناکس یا آلپرازولام روی داده‌اند و تنها سر سوزنی از یک بحران عظیم را نشان می‌دهند.

داروی زاناکس برای درمان اضطراب و حملات عصبی استفاده می‌شود و از گروه آرام‌بخش‌های قویست.

تجویز این دارو در بیمه درمانی بریتانیا مجاز نیست اما با نسخه پزشک خارج از این نظام قابل خریداری است.

این دارو به طور گسترده‎ای در آمریکا توسط پزشکان تجویز می‌شود و نمونه‌های تقلبی آن نیز به وفور در بازار سیاه قابل دسترس است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در مطالعات سال گذشته آشکار شد که نوجوانان از سن ۱۱ سالگی به دلیل مصرف نمونه‌های تقلبی دارو توسط سرویس‌های امداد و آمبولانس‌ها مورد معالجه قرار گرفته‌اند.

کرکسن همچنین می‌گوید: آمار مرگ و میر در این زمینه از یک نفر در سال ۲۰۱۵ به ۲۶ نفر در سال ۲۰۱۶ رسیده است و احتمالا در سال ۲۰۱۸ چیزی حدود ۵۰ نفر خواهد بود.

به گفته این مقام ایرلند شمالی پودر آلپرازولام از کشورهای خاور دور خریداری می‌شود و بعد در بریتانیا بعد از فشرده شدن در بازار سیاه اینترنتی به فروش می‌رسد.

بنابر این گزارش، آمار موجود نشان می‌دهد مرگ و میر ناشی از این دارو در اسکاتلند از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ چهار برابر شده است و از ۲۴ نفر به ۹۹ نفر رسیده است.
 
کد مطلب : ۱۷۴۲۰
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :