سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
دوران پردروغ؛ بخش نخست، سلامت جامعه
 
 
فانا: مطالعه‌ای که در MIT انجام شده است نشان می‌دهد خبرهای دروغ با سرعتی بسیار بیشتر از خبرهای راست در رسانه اجتماعی توییتر پخش می‌شوند.

به گفته یکی از نویسندگان این تحقیق: " یافته‌های ما نشان می‌دهند که اخبار کذب با سرعت بیشتر، تا مسافت درازتر، با گستردگی بیشتر و عمیق‌تر از اخبار واقعی منتشر می‌شوند. در واقع، این یافته‌ها اکوسیستم ارتباطات آنلاین ما را روشن‌تر می‌کنند".

بنا بر این مطالعه، دلیل اصلی انتشار سریع‌تر و گسترده‌تر اخبار دروغ بات‌ها (bots) نیستند بلکه بازتوییت (retweet) آن اخبار توسط مردم است.

اما، چرا؟

محققین این مطالعه باور دارند که یک ریشه این تفاوت حیرت‌انگیز در روان‌شناسی انسان قرار دارد: ما چیزهای جدید را دوست داریم؛ و واکنش احساسی که اخبار کاذب در مردم برمی‌انگیزند با واکنش ناشی از اخبار واقعی متفاوت است.

در حوزه سلامت این موضوع اهمیت بیشتری نیز می‌یابد زیرا جان و سلامتی انسان‌ها را به خطر می‌اندازد. حجم زیادی از اطلاعات نادرست در فضای مجازی می‌چرخد که انسان‌ها را از درمان درست و علمی باز می‌دارد.

"مایکل نالی" مدیر ارشد بازاریابی شرکت دارویی MSD با اشاره به این مطالعه می‌گوید: "در حوزه سلامت همگانی آسیب ناشی از گسترش خبرهای دروغ شدید است؛ سوءبرداشت‌ها، حرف‌های دروغ به ظاهر علمی و دروغ‌های بزرگ همگی به یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های سلامت همگانی منجر شده است یعنی با وجود توانایی واکسن‌ها در نجات جان انسان‌ها و محافظت در برابر بیماری‌های عفونی، امروزه میلیون‌ها نفر که می‌توانند از آنها بهره ببرند، به انتخاب خودشان یا از واکسن‌ها استفاده نمی‌کنند یا در استفاده از آنها تاخیر می‌کنند".

در ایران نیز با این معضل به شکل انواعی از سایت‌ها و کانال‌ها روبرو هستیم که بدون هرگونه صلاحیتی، اطلاعات اشتباه و راهنمایی‌های نادرست را در قالب‌های تاثیرگزار گوناگونی به مردم ارائه می‌کنند. اما شکل خطرناک‌تر، آنهایی هستند که زیر پوشش عناوین مردم‌پسند و باورپذیری مانند طب سنتی، طب اسلامی یا درمان‌های طبیعی - در ابعادی گاه مجرمانه - به سلامت جامعه آسیب می‌رسانند.

کم‌توانی و کم‌دقتی سیستم‌های نظارتی محیط رشد مناسبی برای این فعالیت‌ها فراهم کرده است؛ فریب دادن مردم به استفاده از درمان‌ها و روش‌هایی که بر پایه‌ای جز شیادی بنا نیستند، ترساندن آنها از مراجعه به پزشک و استفاده از درمان‌های دارویی همگی خطرهای بزرگی برای سلامتی جامعه هستند.

انسان‌ها دچار انواعی از سوگیری‌های شناختی و سوگیری‌های احساسی هستند که بر روش پردازش اطلاعات توسط آنها و بر تصمیم‌گیری‌‌هایشان اثر می‌گذارد. تمایل به باور کردن نظرهای جدید که با ناآگاهی‌ افراد از حوزه پزشکی و دارویی همخوانی داشته باشند زمینه‌ای برای رسوخ اخبار دروغ است که به تدریج به تغییر رفتار آنها می‌انجامد و پس از مدتی به سنگرهایی ذهنی تبدیل می‌شوند که بر هم زدن‌اشان دشوار خواهد بود.

محسن پرورش؛
کارشناس سرمایه‌گذاری و پژوهشگر اقتصادی
 
کد مطلب : ۱۷۴۴۰
پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۵
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :