سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
واکنش جهانپور به اظهارات دیناروند:
موضوع سرانه مصرف ۵۵ یا ۶۰ دلار دارو در ایران صحیح نیست
 
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در واکنش به اظهارات دیروز رسول دیناروند رئیس اسبق سازمان غذا و دارو درباره پایین‌ترین بودن آمار مصرف دارو در ایران گفت: موضوع سرانه مصرف ۵۵ یا ۶۰ دلار دارو در ایران صحیح نیست.
 
کیانوش جهانپور در واکنش به اظهارات اخیر رسول دیناروند رئیس اسبق سازمان غذا و دارو در دومین کنگره داروسازی نوین در گفت‌وگو با خبرنگار توضیح داد: این عدد را برخی دوستان از تقسیم ارزش بازار دارویی کشور بر جمعیت بدست می‌آورند اما این از نظر اقتصادی درست نیست و عدد حاصل این کسر با سایر کشورها قابل مقایسه نیست.

وی افزود: برای مقایسه باید این عدد سرانه را در مقیاس PPP و براساس قدرت خرید دلار در ایران محاسبه کرد و با سرانه مصرف داروی سایر کشورها بر همین مقیاس مقایسه کرد.

وی گفت: در چنین حالتی بعید می‌دانم سرانه مصرف داروی ایران کمتر از ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار در مقیاس PPP محاسبه شود، لذا مصرف داروی ما پایین نیست اگرچه در زمره کشورهای با مصرف بالا هم قلمداد نشویم. این اشتباه را اغلب دوستان در گزارش‌ها و محاسبات مرتکب می‌شوند و حتی خاص بحث دارو نیست.

وی ادامه داد: توجه داشته باشید که ۹۷ درصد داروی مصرفی کشور تولید داخل است و نرخ ریالی آن یا تبدیل آن به دلار برای مقایسه گویا نخواهد بود.

برابری قدرت خرید (Purchasing power parity) یا PPP شاخص اقتصادی است که برای تعیین ارزش پول‌های مختلف یا به نوعی نرخ برابری بکار می‌رود.

اداره آمار اتحادیه اروپا PPP را برای کشورهای اروپایی و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه این شاخص را برای کشورهای غیراروپایی عضو این سازمان و نیز کشورهایی چون روسیه، چین، اوکراین و … محاسبه می‌کنند. با این نرخ برابری بدست آمده، GDP کشورهای موردنظر و درآمد سرانه و ... قابلیت مقایسه با یکدیگر را خواهند داشت. بانک جهانی نیز با اهدافی چون مقایسه سطح فقر در بین کشورها و ... این نرخ برابری را محاسبه می‌کند.
 
کد مطلب : ۱۷۴۴۱
پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :