سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ,20 August 2019
 
 
دوران‌ پردروغ؛ بخش دوم، واکسیناسیون
 
 
فانا: آبله که میلیون‌ها انسان را در تاریخ کشته است، امروز از کره زمین رخت بربسته است، فلج اطفال که کودکان بسیاری را کشته یا فلج کرده است در شرف ریشه‌کن شدن قرار دارد، واکسیناسیون دام‌ها به از بین رفتن بیماری‌هایی منجر شده است که با کشتن دام‌ها اثرات مخرب اقتصادی به بار می‌آوردند و امروزه شیوع سرخک و کزاز و سیاه سرفه تنها کسری از شیوع آنها در همین چند دهه پیش است.

با این وجود، اطلاعات نادرستی درباره ایمن نبودن واکسن‌ها در رسانه‌های اجتماعی در گردش هستند و این پدیده ویژه ایران‌ نیست.

پوشش واکسیناسیون در چند کشور در حال کاهش است. در فرانسه ۴۱% مردم در مورد ایمنی واکسن‌ها تردید دارند که رقم شگفت‌آوری است.

ابعاد و ظرفیت این تهدید چنان است که سازمان جهانی بهداشت، "تردید واکسنی" را یکی از ۱۰ تهدید سلامتی جهان در سال ۲۰۱۹ اعلام کرده است.

پرسش اینجاست که با گسترش بستر اینترنتی و نفوذ اخبار دروغ چه باید کرد تا از این کاهش واکسیناسیون در میان کودکان ممانعت کرد؟

بررسی جامعه مادران در اروپا و در کشور اسلوونی نشان می‌دهد که مادران در برابر اطلاعات منتشره درباره واکسن‌ها منفعلانه عمل می‌کنند یعنی بطور فعال به دنبال بررسی اطلاعاتی که به آنها می‌رسد، نمی‌روند. اغلب مادران اطلاعات موردنیازشان در مورد واکسیناسیون را از دوستان خود یا از اینترنت می‌گیرند.

برای نخستین بار در اروپا، "نظریه وضعیتی گروه‌های مردمی (STOP)" به عنوان رویکردی به آموزش مادران در مورد واکسیناسیون اجرا شد. مادران به گروه‌های کوچک‌تری بخش‌بندی شدند و برای هر گروه یک روش ارتباطی و اطلاع‌رسانی مخصوص تعریف شد.

آن مطالعه نشان داد که می‌توان از رویکرد مبتنی بر نظریه وضعیتی در حوزه واکسیناسیون و آموزش درست جامعه و پاک کردن اطلاعات غلط، استفاده کرد.

مطالعه انجام شده در اسلوونی به ما گوشزد می‌کند که نباید با افکار مردم جنگید بلکه باید باورهای آنها را شناخت و احترام گذارد و سپس به روشی که برای خود آنها مهم است اطلاعات درست را ارائه و جایگزین کرد.

و همچنین، نباید انتظار داشت جامعه خود به دنبال اطلاعات درست باشد زیرا مردم بیشتر دریافت‌کننده اطلاعات هستند؛ بلکه بخش سلامت کشور باید این وظیفه حرفه‌ای را برای خود قائل باشد که فعالانه به یاری افکار بی‌دفاع جامعه برود.

ضمن آنکه نیاز و خلاء بزرگی برای اطلاع‌رسانی حرفه‌ای و علمی از طریق اینترنت و رسانه‌های اجتماعی وجود دارد و در فضای انفعال متخصصین و مسوولین سلامت کشور، نفوذ و غلبه اطلاعات نادرست بدون مانع پیش می‌رود، شناختن راه‌های درست ارتباطی و صحبت کردن به زبان و روش خود مردم اهمیت بیشتری دارد.

در پیشانی تماس صنعت سلامت با جامعه، پزشکان و داروسازان قرار دارند و ارتباط کلامی و نقش آموزشی فعال‌تر آنان اثربخشی بزرگی خواهد داشت. نجات سلامت هر یک کودک از بیماری‌های قابل پیشگیری، اهمیت دارد.

به قلم محسن پرورش کارشناس سرمایه‌گذاری و پژوهشگر اقتصادی
 
کد مطلب : ۱۷۴۸۲
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۰
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :