يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,19 May 2019
 
 
در نشست استپ؛
چالش‌های حوزه سلامت از سوی دانشمندان کشور‌های اسلامی بررسی شد
 
دانشمندان کشور‌های اسلامی در پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) به بررسی چالش‌های حوزه سلامت پرداختند.
 
به گزارش فانا، یکی از پنل های پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشور‌های اسلامی با نام «چالشهای فعلی و منابع در دسترس» به درمان سرطان اختصاص داشت.
این پنل به ریاست پروفسور عادل النگر، رئیس مرکز سرطان سَر وگردن بیمارستان اندرسون تگزاس آمریکا برگزار شد.
وی در معرفی موضوعات مطرح در این پنل گفت: در موضوع سرطان با دو مساله متفاوت پیشرفت ها و چالش ها روبرو هستیم.
پروفسور عادل النگر در ادامه پیشرفت ها را برشمرد و افزود: دستاورد‌ها در تشخیص، تشکیل بانک بافت در بسیاری کشورها، تولید و توسعه زیست دارو‌ها و زیست نشانگر‌ها از جمله این پیشرفت ها هستند.

وی چالش ها را پیچیده‌تر شدن انواع سرطان ها، تامین منابع مورد نیاز تحقیقات دانست و گفت: بسیاری از انواع سرطان امروز به مرحله بعضی بیماری های غیرواگیر مانند دیابت رسیده که قابل درمان نیست، ولی می توان آنها را کنترل کرد یا با پیشرفت بیماری دارو‌های جدیدی برای بیمار یافت که به معنای هزینه بیشتر است.
بیش از ۳۰ درصد موارد ابتلا به سرطان قابل پیشگیری است
در ادامه هدی عمر بسلام، استاد دانشگاه عدن در مورد تاریخچه سلامت و راهبرد‌های کنترل سرطان صحبت کرد.
 
وی با استناد به مطالعه‌های موردی در کشور‌های با درآمد کم و متوسط گفت: با اینکه تصور می‌شود سرطان جزء بیماری های کشور‌های توسعه یافته است، اینطور نیست. آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد تنها در سال ۲۰۱۸، ۱۸ میلیون نفر در جهان برای اولین بار مبتلا به سرطان تشخیص داده شده اند که دو سوم این جمعیت در کشور‌های در حال توسعه زندگی می کنند. همچنین مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور‌های توسعه یافته ۳۰ درصد و در کشور‌های در حال توسعه ۷۰ درصد است.
بسلام افزود: بیش از ۳۰ درصد از موارد سرطان قابل پیشگیری است؛ در حالیکه بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه ۸ تا ۱۰ میلیون نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند.

وی با تاکید بر تدوین برنامه مبارزه با سرطان اظهار داشت: این برنامه‌ها باید با هدف پیشگیری از سرطان و تشخیص زودهنگام تدوین و اجرا شوند.
وی راهبرد‌های برنامه مبارزه با سرطان را تشخیص اولیه، افزایش آگاهی مردم، معاینات مستمر و تاسیس مراکز جامع درمان سرطان برشمرد.

ضرورت ثبت و گزارش دهی موارد ابتلا به سرطان
پروفسور تیتر دیمیرر، مدیر کارگروه سرطان در آکادمی علوم ترکیه نیز در این پنل بر ضرورت آگاهی رسانی جوامع مختلف برای تشخیص سریعتر سرطان تاکید کرد.
وی افزود: امروز بسیاری از منابع برای درمان سرطان هزینه می شود؛ در حالیکه تشخیص از اهمیت زیادی برخوردار است.
دیمیرر بر فقدان آمار دقیق در منطقه جنوب غرب آسیا اشاره کرد و گفت: این کشور‌ها آمار موارد ابتلا به سرطان جدید را ارائه نداده‌اند به همین دلیل به سختی می توان به نتیجه‌ای جامع در مورد دلایل و راهکار‌های برای مبارزه با سرطان در این منطقه رسید.

تشخیص زود سرطان و تشکیل بانک آماری
در پایان عادل النگر در نتیجه‌گیری این نشست بیان داشت: درمان سرطان در مراحل دوم و سوم حتی برای کشور‌های ثروتمند نیز دشوار است و هزینه‌های زیادی را به فرد و نظام بهداشت و درمان تحمیل می‌کند.
وی افزود: بنابراین باید معاینات دورهای و مستمر برای تشخیص اولیه بیماری در دستور کار قرار گیرد.

النگر بر ضروت گزارش‌دهی و ثبت آمار موارد ابتلا به سرطان در هر کشور تاکید کرد و گفت: باید بدانیم موارد ابتلا به سرطان بر اساس میزان موارد ابتلا به هر نوع سرطان چیست و آیا بیمار درمانشده یا بیماری تحت کنترل است. همه این موارد به بهبود وضعیت مبارزه با سرطان کمک می‌کند.

گفتنی است، پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشور‌های اسلامی، در زیرشاخه‌های بیماریهای واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.
 
کد مطلب : ۱۷۷۳۴
يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹
۰
 
مرجع : خبرگزاری دانشجو
 

ارسال
 
گروه های خبری :