دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,20 May 2019
 
 
آمادگی ایران برای انتقال دانش تولید دارو به عراق
انتظار داریم کشور عراق در زمان تحریم کنار ما باشد
 
نمکی گفت: ایران از عراق انتظار دارد در ایام تحریم همکاری و همیاری بیشتری با ما انجام دهد.
 
به گزارش فانا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم دیدار با وزیر تجارت عراق که امروز  در ساختمان مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: روابط ۲ کشور دوست و برادر نقشی استراتژیک در منطقه دارد و همراهی ما می‌تواند به نوعی قدرتی مهم در منطقه در راستای استمرارمان در عرصه بین‌المللی باشد.وی ادامه داد: هم کشور ما و هم کشور عراق از حضور تروریست و قدرت‌های زور‌گو در منطقه آسیب دیده‌ و دوستی و صمیمیت ما می‌تواند زخم‌های کهنه و عمیق را مرمت کند.

 رتبه اول ایران در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه در زمینه کاهش مرگ و میر گروه‌های هدف

نمکی افزود:‌ همینطور که ایران در زمان سخت اشغال تروریست به وسیله دشمن مشترک در کنار ملت عراق بوده است، انتظار داریم کشور عراق در زمان تحریم در کنار ما باشد، ایران تجارت ارزنده‌ای در عرصه‌های سلامت دارد و ما از بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه رتبه اول را در زمینه کاهش مرگ و میر گروه‌های هدف داشته‌ایم و در زمینه صنعت داروسازی یکی از قوی‌ترین کشور‌های منطقه در راستای تولید دارو‌های اساسی هستیم.

وی افزود: در زمینه ساخت دارو‌های بیولوژیک و فراورده‌های نوتاکید یکی از کشور‌های مهم در منطقه خواهیم بود، همچنین در راستای ساخت تجهیزات پزشکی مورد نیاز داخل تقریبا به مرز خودکفایی رسیده‌ایم.

 وزیر بهداشت گفت: در زمینه ساخت و راه اندازی بیمارستان با کیفیت بالا تیم‌هایی قوی داریم و در حوزه آموزش پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی با کیفیت بالا آمادگی کامل در راستای تربیت دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی را دارند.

نمکی اضافه کرد: در حال حاضر تعدادی قابل توجه از دانشجویان عراقی در کشور تحصیل می‌کنند و ما تمام امکانات کشور را در راستای کمک به عزیزان عراقی مهیا می‌کنیم و امیدواریم پیش از سفر رئیس جمهور و هیئت همراه به کشور دوست عراق بتوانیم راه‌های همکاری بین ۲ کشور را هموار‌تر کنیم.

انتظار داریم واردات تجهیزات پزشکی از طریق دوستان عراقی تسهیل یابد

وی با اشاره به اینکه عراق باید به ما کمک کند تا دارو و تجهیزات پزشکی ساخت ایران به ثبت برسد، افزود: ما یکی از دوستان همراه شما در ایام سخت در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی بودیم و ایران شما را هیچ‌وقت تنها نمی‌گذارد و ما انتظار داریم که واردات تجهیزات پزشکی ایران به وسیله دوستان عراقی تسهیل پیدا کند.

وزیر بهداشت گفت: ما آماده انتقال دانش فنی در زمینه ساخت دارو به کشور عراق هستیم تا خودشان تولید مستمر داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود،  ما به کارخانه‌های داخلی دستور دادیم تا دارو‌های هایتک را در داخل کشور تولید کنیم و ما تولید و دانش فنی را به عنوان پشتوانه مهم صنعت داروسازی کشورمان در اختیار کشور دوست عراق می‌گذاریم.

بسیج امکانات برای تجهیز و راه اندازی بیمارستان در کشور عراق

نمکی افزود: ایران همه امکانات خود را در زمینه ساخت تجهیز و راه اندازی بیمارستان در کشور عراق بسیج می‌کند و آنچه که ما در زمینه بهداشت به دست آورده در اختیار کشور دوست و همسایه مان می‌گذاریم.

وی اظهار کرد: ایران تجربه‌ای خوب در زمینه کاهش بیماری‌های واگیر و غیر و واگیر دارد و این تجربه ارزنده را در خدمت عراق می‌گذاریم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۲ کشور عراق و بیمار بیماری‌های مشترکی دارند که تاثیر زیادی بر هر دو می‌گذارند، افزود: سیل زیادی از مردم ایران در اربعین به عتبات عراق سفر می‌کنند و به همین دلیل نیازمند یک برنامه مشترک بین وزارت بهداشت دو کشور هستیم و امیدوارم همکاری‌های کما بیش از گذشته شود.

توسعه روابط با عراق به دور از نگاه‌های سیاسی

نمکی ادامه داد: در راستای تسهیل در توسعه دموکراتیک در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی قطعا استاندارد‌های بین‌المللی را در این خصوص رعایت می‌کنیم و به طور حتم قبل از اینکه دارو در بازار داخلی ورود پیدا کند، آن محصول را با استاندارد‌های بین‌المللی سنجیده می‌کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اگر کیفیت دارو مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی نباشد، اجازه ورود به بازار‌های داخلی به آن محصول داده نمی‌شود، تأکید کرد: اگر کشور عراق ضوابط خاصی جهت واردات دارو و تجهیزات پزشکی از ما دارد، قوانین مربوطه را سریعا حل و فصل می‌کنیم.

وی اضافه کرد: باید سعی کنیم مسائل سیاسی سایه بر روابط ۲ کشور نیدازد، زیرا در گذشته عواملی روابط ۲ کشور را در زمینه سیاسی و تجارت تحت تأثیر قرار داده بود.

نمکی با اشاره به اینکه میلیون‌ها ایرانی مشتاق زیارت عتبات عالیات در کشور عراق هستند و هر روز تعداد قابل توجهی از مردمان عراقی برای زیارت و درمان به کشور ما می‌آیند، افزود: مردمان عراقی به کشور ما می‌آیند، ایران را خانه خودشان می‌دانند و همین مسئله برای ما رضایت بخش است.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هنگامی که مردم ایران به عراق سفر می‌کنند، باید خیالمان از بابت دارو و تجهیزات پزشکی راحت باشد، افزود: روابط ایران با عراق صرفا تجاری نبوده و از ارتقاء سطح روابط در حوزه‌های مختلف به خصوص بهداشت و درمان استقبال می‌کنیم و ایران آمادگی کافی را دارد تا هرگونه مسائلی در زمینه کیفیت دارو را با سرعتی بیشتر از گذشته به ما اعلام و ما آن مسائل را رفع می‌کنیم.

وی گفت: محصولات غذایی و دارویی در بازار عراق به طور وسیعی استفاده می‌شود و سعی داریم واردات محصولات آرایشی و بهداشتی و مکمل‌های غذایی را به ۲۰ میلیون دلار برسانیم.

نمکی در پاسخ به سوال  در خصوص توسعه روابط با عراق در حوزه سلامت، گفت: در زمینه قاچاق هیئت جدیدی تشکیل شده است و در همین راستا قوانین مربوطه به تصویب رسیده است و ما راستای کاهش کالای قاچاق و مبارزه با آن پیگیری‌های‌مان را دقیق و جدی‌تر کرده‌ایم.

همکارعراق به ایران برای گذشتن از دوران سخت تحریم

در ادامه مراسم محمدهاشم عبدالمجید وزیر تجارت عراق گفت: موضع‌گیری و حمایت‌های ایران برای عراق مشخص است و در زمینه مقابله با داعش و گروه‌های تروریستی ایران، عراق را همراهی کرده است.

وی ادامه داد: عراق به ایران کمک می‌کند تا دوران تحریم به پایان برسد و در عراق اخبار زیادی در کمیسیون مشترک بین ۲ کشور مطرح می‌شود.

عبدالمجید با اشاره به اینکه ایران بزرگ‌ترین خط مرزی با کشور ما را دارد و به همین دلیل نسبت با سایر کشور‌های همسایه تبادل و همکاری بیشتری بین ۲ کشور وجود دارد، افزود: عراق از واردات دارو از ایران استقبال می‌کند و وزارت بهداشت عراق تلاش می‌کند همکاری خود را در حوزه سلامت با وزارت بهداشت ایران افزایش دهد.

وزیر تجارت عراق گفت: چشم انداز دولت عراق گشایش روابط با کشور‌های منطقه و دنیا است و وزیر بهداشت عراق هم تمهیداتی داشته است که باعث تسهیل در روابط ۲ کشور در حوزه بهداشت و درمان می‌شود.

عبدالمجید تأکید کرد: ایران از لحاظ تکنولوژی از رشد و پیشرفت قابل توجهی برخوردار است و کمیسیون مشترکی در سطح بسیار بالایی در آینده برگزار می‌شود که زمان‌بندی آن به دلیل سفر رئیس جمهور ایران تغییر کرده است.

وزیر تجارت عراق یادآوری کرد: یکی از اهداف برگزاری کمیسیون‌های مشترک بین ۲ کشور ایران و عراق ارتقای همکاری‌ها در سطوح بالا و به خصوص در حوزه بهداشت و درمان است.
 
کد مطلب : ۱۷۸۰۲
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :