يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,19 May 2019
 
 
خوش‌بینی ویژه با حذف دلار 4200تومانی در سال 98
بررسی چالش دارویی‌ها بر سر قیمت‌تمام‌شده
 
مطالبات صنعت دارو در قالب اوراق بدهی در حال وصول است و این موضوع، اتفاق مثبتی برای صنعت دارو تلقی می شود.
 
به گزارش فانا، با رسیدن به ایام پایانی سال، پیش بینی روند سودآوری صنایع مختلف در سال ۹۸ اهمیت بیشتری پیدا کرده است. شرکت سرمایه گذاری اعتلا البرز از جمله شرکت هایی است که امسال از پرتفوی سرمایه گذاری خود سود مناسبی محقق کرده و همین اتفاق، رشد قیمت سهم را نیز در پی داشته است. 

«اعتلا» در دوره ۹ ماهه، سود خالص ۲۷۶ میلیارد ریالی محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل جهش ۲۰۰ درصدی داشته است. حدود ۳۰ درصد از پرتفوی این شرکت را سهم های دارویی تشکیل می دهد.

حسین جواهری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اعتلا البرز در خصوص پیش‌بینی وضعیت بازار‌سرمایه در سال ۹۸ گفت: نسبت به روند کلی بازار سرمایه در سال ۹۸ خوش‌بینی ویژه‌ای وجود داشته چراکه حذف احتمالی دلار ۴۲۰۰ تومانی، آثار مثبتی بر سودآوری بعضی صنایع از جمله صنعت دارویی خواهد داشت. 

وی افزود: به نظر می رسد صنعت دارویی و صنعت پالایشی، برترین صنایع بورسی در سال ۹۸ خواهند بود. البته استراتژی «اعتلا» متنوع نگه داشتن سبد سرمایه‌گذاری‌ها است؛ اما تلاش می‌شود وزن این دو صنعت در سبد سرمایه‌گذاری ها بیش از سایر صنایع باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با پیش‌بینی وضعیت صنعت دارو در سال آینده بیان کرد: نسبت به وضعیت صنعت دارو در سال آینده خوش‌بین هستم. واردات مواد اولیه این صنعت، مشمول تحریم نیست؛ هر چند مشکل نقل و انتقال ارز وجود دارد؛ ولی این صنعت بابت تامین مواد اولیه و روند تولید با تهدیدی مواجه نیست ضمن آنکه مطالبات این صنعت در قالب اوراق بدهی در حال وصول بوده که این موضوع، اتفاق مثبتی برای صنعت دارو تلقی می شود.

جواهری تصریح کرد: مهم‌ترین چالش صنعت دارو، آن بوده که در صورت افزایش نرخ ارز رسمی (دلار ۴۲۰۰ تومانی)، مجوز افزایش قیمت دارو متناسب با افزایش نرخ ارز و بهای تمام شده به شرکت های دارویی داده شود.
 
کد مطلب : ۱۷۸۴۵
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸
۰
 
مرجع : بورس نیوز
 

ارسال
 
گروه های خبری :