يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,19 May 2019
 
 
مدیر فروش و بازاریابی شرکت داروسازی مداوا در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
آغاز تولید تحت لیسانس داروی جیدنیو (Jadenu) در شرکت مداوا
 
مدیر فروش و بازاریابی شرکت داروسازی مداوا از آغاز تولید تحت لیسانس داروی جیدنیو (Jadenu) در این شرکت از آذر ماه امسال خبر داد و گفت: این داروی بیماران تالاسمی هم‌اکنون به اندازه کافی در بازار موجود و قابل توزیع در سراسر کشور است.
 
به گزارش فانا، دکتر سمیرا گلشنی در گفت‌وگو با فانا با اشاره به سابقه همکاری شرکت داروسازی مداوا با شرکت نوارتیس در زمینه تولید توضیح داد: شرکت داروسازی مداوا تائید قطعی و کامل Audit نوارتیس را دارد و تحت لیسانس و در حد استاندارد نوارتیس اقدام به تولید دارو می‌کند. ضمن اینکه مداوا تنها شرکت ایرانی پیشرو در زمینه تولید داروهای تالاسمی تحت لیسانس در ایران است.
 
وی با اشاره به اینکه نوارتیس فرمولاسیون جدیدی از داروی دفرازیروکس خوراکی به نام قرص‌های جیدنیو (Jadenu) را در سراسر دنیا جایگزین قرص‌های اکسجید کرده است، گفت: این برنامه در ایران نیز در دست اجراست، یعنی ورود و تولید اکسجید در کشور پایان یافته است و از این پس فقط قرص‌های جیدنیو تولید و عرضه می‌شوند.

وی افزود: آزمایشات کنترل کیفی دقیق و سخت‌گیرانه روی کیفیت محصول نهایی با استاندارد‌های نوارتیس مانند آزمایشات پایداری قرص‌های جیدنیو به مدت ۶ ماه و به منظور تائید کیفیت و سلامت محصول انجام شده است.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت داروسازی مداوا با بیان اینکه در مهر ماه ۱۳۹۶ کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو با ثبت و ورود جیدنیو موافقت کرد و در دی ماه همان سال IRC برای تولید داخلی از مرحله بسته‌بندی اولیه تحت لیسانس شرکت نوارتیس صادر شد، اضافه کرد: نخستین بچ تولید شده در شرکت داروسازی مداوا تا آذر ماه ۹۷ تحت آزمایشات دقیق کنترل کیفی و پایداری بود و هم‌اکنون وارد بازار شده است.
 
گلشنی ادامه داد: مهمترین مزیت جیدنیو نسبت به اکسجید، ارتقای تحمل‌پذیری درمان در بیماران و در نتیجه بهبود چشمگیر در تداوم مصرف دوز صحیح آهن‌زدای خوراکی و بهبود اثربخشی درمان است.

وی در توضیحی بیشتر در این باره گفت: قرص Film Coated جایگزین نوع Dispersible شده است و هیچگونه تغییری در راه مصرف دارو به وجود نیامده و کماکان خوراکی است. همچنین مطالعات نشان داده برخلاف فرمولاسیون فعلی که باید قبل از غذا مصرف شود، مصرف دفرازیروکس جدید همراه غذا یا حتی خرد کردن قرص‌های روکش‌دار جدید روی غذا هیچ خللی در فراهمی زیستی دارو ایجاد نمی‌کند. این ویژگی منجر به افزایش انگیزه بیماران در تداوم مصرف منظم و نهایتا بهبود نتیجه درمان می‌شود و به‌خصوص در کودکان مبتلا به اضافه بار آهن نقطه قوت مهمی در تحمل‌پذیری و درمان کامل خواهد بود‌.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت داروسازی مداوا  افزود: قرص‌های روکش‌دار ۹۰، ۱۸۰ و ۳۶۰ میلی گرمی به ترتیب جایگزین قرص‌های فعلی ۲۵۰، ۱۲۵ و ۵۰۰ میلی‌گرم می‌شوند. سطح پلاسمای موثر و کارایی  بالینی فراورده جدید کاملا با نوع فعلی یکسان است.
 
وی خاطرنشان کرد: جعبه‌های ۳۰ عددی این محصول به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده است، همراه با بروشور فارسی داخل جعبه برای راهنمایی بیماران. همچنین بروشور فارسی نحوه مصرف صحیح و نحوه خرد کردن قرص‌ها (در صورت نیاز مصرف‌کننده) برای گرفتن دوز کامل دارو  به زبان فارسی تهیه شده است.
 
گلشنی با تاکید بر اینکه قیمت مصرف‌کننده و هزینه درمان روزانه جیدنیو و اکسجید دقیقا یکسان است، توضیح داد: ورود این فرم جدید باعث کاهش مصرف و وابستگی به دسفرال تزریقی خواهد شد که هم از نظر اقتصادی برای کشور و وزارت بهداشت مقرون به صرفه است و هم اینکه با سیاست‌های معاونت درمان و مرکز کنترل بیماری‌های وزارت بهداشت همسویی کامل دارد. در جدیدترین دستورالعمل تجویز و مصرف داروهای آهن‌زدا برای مبتلایان تالاسمی (موسوم به گایدلاین کشوری سال ۱۳۹۷) جیدنیو خط اول درمان و بهتریت انتخاب معرفی شده است. ضمنا مطالعه هزینه-اثربخشی کامل و مفصلی توسط دانشگاه تهران در این خصوص انجام شده که تائید می‌کند، جیدنیو در مقایسه با فرم تزریقی باعث صرفه‌جویی در بودجه درمانی کشور می‌شود.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت داروسازی مداوا  همچنین با اشاره به اینکه پوشش حمایتی این دارو برای کاهش پرداخت از جیب بیماران تالاسمی همچنان منتظر اقدام نهایی مراجع دولتی است، اظهار کرد: با توجه به قیمت‌گذاری یکسان جیدنیو با اکسجید و عدم نگرانی بابت افزایش بار مالی سازمان‌های بیمه‌گر و با توجه به مزایای فراوان این فرمولاسیون جدید و همچنین قطع تولید اکسجید و اینکه موجودی فعلی قرص‌های اکسجید در حال اتمام است، انتظار داریم دسترسی مبتلایان تالاسمی به این فرآورده حیاتی از طرف سازمان غذا و دارو و سازمان‌های بیمه‌گر  تضمین شود.

 


 
کد مطلب : ۱۷۸۶۱
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :