پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
 
 
فصل اول: دیابت
قسمت اول: جاردیپا®
 
 
فانا: دیابت نوع ۲ که تقریبا ۹۵ درصد از موارد ابتلا به دیابت را به خود اختصاص داده است، یک بیماری پیش‌رونده مزمن محسوب می‌شود و ناشی از اختلال در تنظیم میزان گلوکز خون است. از مشخصه‌های این بیماری، عملکرد نامناسب سلول‌های بتای پانکراس و متعاقبا اختلال در ترشح انسولین و مقاومت به انسولین در بافت‌های محیطی است. عوارض ناشی از دیابت سبب تحمیل رنج و هزینه بسیاری به بیمار، جامعه و نظام سلامت می‌شود. از جمله این عوارض می‌توان به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، نارسایی کلیوی، نابینایی و قطع عضو اندام تحتانی اشاره کرد. کنترل نامطلوب قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ سبب پیشرفت این عوارض می‌شود. لذا، هدف اساسی در درمان دیابت، کنترل بهینه قند خون است.

داروهای ضددیابت خوراکی برای بیمارانی تجویز می‌شود که با رژیم غذایی و ورزش بیماری آنها کنترل نشده است. هدف درمانی در دیابت، دستیابی به سطح گلوکز طبیعی خون بدون ایجاد هیپوگلیسمی و بدون ایجاد وقفه در فعالیت‌ها و زندگی روزمره بیمار است.

امپاگلیفلوزین (جاردیپا)® دارویی با عملکرد بسیار انتخابی از دسته مهارکننده‌های SGLT2 است. امپاگلیفلوزین (جاردیپا)® نخستین داروی کاهنده قند خون مورد تائید FDA است که مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی را در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ با بیماری زمینه‌ای قلبی-عروقی کاهش داده است.

سهولت در مصرف (تجویز یک بار در روز)، مکانیسم خاص، بهبود کنترل قند خون، کاهش وزن بدن، کاهش فشار خون سیستولیک، تحمل‌پذیری بالا و احتمال کم بروز هیپوگلیسمی، داروی امپاگلیفلوزین (جاردیپا)® را در زمره یکی از مهمترین داروهای کاهنده قند خون قرار داده است.

به‌دلیل مکانیسم عملکردی غیروابسته به انسولین، امپاگلیفلوزین (جاردیپا)® در تجویز منفرد و یا ترکیب با سایر داروهای کاهنده قند خون، مزایای بسیاری در درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ دارد.

امپاگلیفلوزین (جاردیپا)® از معدود داروهای کاهنده قند خونی است که علاوه بر کنترل قند، دارای ویژگی‌های محافظتی قلبی-عروقی و کلیه نیز است و در نتیجه گزینه درمانی ارزشمندی است برای درمان بیماران دیابتی که از بیماری‌های قلبی عروقی نیز رنج می‌برند.
 
کد مطلب : ۱۷۸۶۳
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۵
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :