يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,19 May 2019
 
 
فصل اول: دیابت
قسمت دوم: متفورتکس پیوسته رهش®
 
 
فانا: متفورمین یک داروی خوراکی کاهنده قند خون از دسته بی گوانیدهاست و اساسا برای کنترل دیابت نوع ۲ مورد تائید قرار گرفته است. همچنین، در درمان سایر بیماری‌های متابولیک نظیر سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و بیماری کبد چرب غیرالکلی نیز کمک‌کننده است. با توجه به اثربخشی، عوارض جانبی محدود، اثر ناچیز بر وزن، ریسک پایین هیپوگلیسمی واثرات مفید قلبی-عروقی و متابولیک، در اکثر گایدلاین‎های درمانی دنیا از جمله *ADA و EASD و IDF، متفورمین به‌عنوان خط اول درمان دارویی دیابت نوع ۲ مطرح شده است.

از مشخصه‌های اصلی دیابت نوع ۲، اختلال در ترشح انسولین و مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین در حالت ناشتا موجب افزایش گلوکونئوژنز کبدی می‌شود و قند خون ناشتا را افزایش می‌دهد. کنترل دقیق قند خون ناشتا یک عامل اساسی در درمان موفقیت‌آمیز دیابت است. کاهش خروج گلوکز کبدی به‌عنوان عملکرد اصلی متفورمین موجب می‌شود قند خون ناشتا کاهش یابد. همچنین متفورمین سبب افزایش جذب گلوکز در بافت‌های محیطی می‌شود. متفورمین به‌صورت مونوتراپی سطوح HbA1c را به میزان ۱-۰.۶ درصد کاهش می‌دهد و باعث افت قند خون نمی‌شود.

آزادسازی تدریجی متفورمین (متفورتکس پیوسته‌رهش®) در دستگاه گوارش موجب می‌شود دارو جذب آهسته‌تری داشته باشد و بنابراین، عوارض گوارشی کمتری نیز با خود به همراه دارد.

به‌دلیل فارماکوکینتیک دارو، بیمار به تعداد دوز روزانه کمتری نیاز دارد (یک بار در روز) که سبب بهبود پذیرش و رضایت بیمار نسبت به درمان است. در نتیجه متفورمین ER (متفورتکس پیوسته‌ رهش®) گزینه‌ای مناسب برای درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ است که برای کنترل قند خون یا بیماری‌های همراه و زمینه‌ای، نیازمند مصرف چند دارو هستند و یا از عوارض گوارشی متفورمین رنج می‌برند.

*IDF: International Diabetes Federation
*EASD: European Association for the Study of Diabetes
*ADA: The American Diabetes Association
 
کد مطلب : ۱۷۸۷۸
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۰
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :