سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ,23 July 2019
 
 
فصل اول: دیابت
قسمت چهارم: ژانومیکس®
 
 
فانا: کنترل بهینه قند خون همراستا با تعدیل ریسک فاکتورها، نقش عمده‌ای در جلوگیری از عوارض میکروواسکولار دیابتی نظیر رتینوپاتی، نفروپاتی و نوروپاتی ایفا می‌کند.

دستیابی به سطوح HbA1C کمتر از ۷ درصد، نخستین هدف کنترل دیابت در جهت کاهش عوارض ثانوی ناشی از دیابت محسوب می‌شود. پاتوفیزیولوژی پیچیده دیابت با مجموعه‌ای از اختلالات نظیر مقاومت به انسولین محیطی، کاهش تولید انسولین در پی اختلال عملکرد سلول‌های بتا و نیز افزایش گلوکونئوژنز کبدی، سبب تعدد دراهداف درمانی دیابت است. اگرچه درمان تک دارویی ممکن است در ابتدا کافی بنظر برسد‌ اما بیش از ۵۰ درصد بیماران به کنترل بهینه قند خون نمی‌رسند و در اکثر موارد تنظیم دوز و نیز استفاده از درمان‌های ترکیبی برای حفظ سطوح HbA1C هدف، موردنیاز است. بعلاوه، براساس توصیه‌های اخیر در ADA و EASD*، درصورتی‌که HbA1C بیمار دیابتی بیشتر از ۹ درصد باشد، درمان ترکیبی پیشنهاد می‌شود. مطالعات متعدد نشان داده است که ترکیب داروهای مختلف در درمان دیابت نوع ۲ اثربخش‌تر است و نسبت به دوزهای بالای صرفا یک داروی کاهنده قند خون قابلیت تحمل‌پذیری بالاتری دارد.

ترکیب دوز ثابت سیتاگلیپتین- متفورمین (ژانومیکس)® در نتیجه مکانیسم عملکردی مکمل و با اثر بر بیشتر از یک نقص پاتوفیزیولوژیک در دیابت نوع ۲ گزینه ترکیبی سودمندی در شروع درمان محسوب می‌شود. سیتاگلیپتین، ترشح انسولین وابسته به گلوکز را افزایش می‌دهد درحالی‌که متفورمین علاوه بر کاهش گلوکونئوژنز کبدی، باعث افزایش حساسیت بافت‌های محیطی به انسولین می‌شود.

براساس شواهدی که اخیرا بدست آمده است، ترکیب دوز ثابت سیتاگلیپتین- متفورمین (ژانومیکس)® اثرات سودمند بسیاری بر سطوح HbA1C، سطوح گلوکز ناشتا و گلوکز بعد از غذا دارد، به‌خوبی و با کمترین عارضه جانبی تحمل می‌شود و منجر به افزایش وزن نمی‌شود.

بسبب ریسک پایین بروز هیپوگلیسمی، تجویز دوز ثابت سیتاگلیپتین-متفورمین (ژانومیکس)® به‌عنوان یک چشم‌انداز درمانی مناسب در کنترل دیابت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

فرمولاسیون ترکیبی سیتاگلیپتین- متفورمین (ژانومیکس)® گزینه مناسب برای بیمارانی است که اخیرا هر دو دارو را به‌صورت قرص‌های جداگانه مصرف کرده‌اند، همچنین بیمارانی که با مصرف صرفا یک دارو (سیتاگلیپتین یا متفورمین) به کنترل بهینه قند خون نرسیده‌اند و یا بیمارانی که با مصرف سولفونیل‌اوره‌ها در ترکیب با متفورمین دچار افت قند خون می‌شوند، افرادی که دچار اضافه وزن هستند و نیز بیمارانی که ممکن است خطر بروز نارسایی احتقانی قلب داشته باشند.

*EASD: European Association for the Study of Diabetes
*ADA: The American Diabetes Association
 
کد مطلب : ۱۸۰۳۸
شنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :