شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ,30 May 2020
 
 
انتشار فهرست رسمی دارو‌های طبیعی و سنتی تا پایان تیر ۹۸
صادرات فرآورده‌های گیاهی ایرانی به ۱۶ کشور جهان
 
مدیر کل فرآورده‌های طبیعی سازمان غذا و دارو از انتشار فهرست رسمی دارو‌های طبیعی و مکمل تا پایان تیرماه سال ۹۸ در راستای رونق تولید خبر داد.
 
به گزارش فانا، مهناز خانوی مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو درباره حمایت از تولید فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل در سال رونق تولید اظهار کرد: مجموعا حدود  هزار و ۳۰۰ فراورده طبیعی و ۹۰۰ داروی سنتی و ۴ هزار مکمل تغذیه ایرانی داریم و این فرآورده ها پروانه ساخت گرفته اند و مجوز تولید و فروش در بازار کشور را دارند.

فعالیت ۳۲۰ شرکت در زمینه داروهای طبیعی و سنتی

مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  درباره این موضوع که چه تعداد از  این فرآورده های طبیعی و سنتی در بازار به فروش می رسند، بیان کرد: اینکه که چه تعداد از این محصول تولید و به فروش می رسد بسته به شرایط تولید دارد و اطلاعات دقیق این مسئله را سندیکاهای مختلف جمع آوری و در نهایت به سازمان غذا و دارو اعلام می کنند و ما با سندیکا در حال تعامل هستیم تا از فراورده های طبیعی و مکمل که تولید و روانه بازار می شوند، اطلاعات دقیقی به دست آوریم.

وی ادامه داد: اکنون ۲۰۰ شرکت تولید کننده داروها و فرآوردهای طبیعی و ۱۲۰ شرکت تولید کننده داروهای سنتی در داخل کشور فعالیت می کنند و ما تلاش می کنیم که از شرکت های تولیدکننده داروهای طبیعی و سنتی حمایت کنیم تا در سال رونق تولید این شرکت ها تقویت شوند و رشد کنند و ما در این راستا از تولیدکنندگان درخواست کرده ایم که در سال رونق تولید آمار دقیق و درستی از تولیدات خود ارائه کنند تا سیاستگذاری و تصمیم گیری به درستی انجام شود.

۶۰۰ فرآورده طبیعی و سنتی تا پایان ۹۷  در فهرست داروهای طبیعی و سنتی

مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه فهرست فرآورده های سنتی و طبیعی در حال تدوین است، گفت: آئین نامه ای به منظور تدوین فهرست فرآورده های طبیعی و سنتی مصوب و شورایی جهت بررسی فهرست تشکیل شد و این شورا به صورت هفتگی جلساتی برگزار می کنند و فهرست را به طور مداوم مورد رصد و پایش قرار می دهند.

خانوی در زمینه زمان انتشار فهرست فرآورده های طبیعی و مکمل اظهار کرد: تا پایان سال ۹۷ حدود ۶۰۰ فرآورده طبیعی و سنتی وارد فهرست شده بودند و برآورد ما در اداره کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو این است که فکر می کنیم تا پایان تیرماه بررسی ها به اتمام برسد و فهرست رسمی داروهای طبیعی و سنتی  را در این زمان منتشر کنیم و این گامی بزرگی در راستای رونق تولید و استفاده از داروهای طبیعی و سنتی محسوب می شود.

مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  در زمینه مکمل های تغذیه ای بیان کرد: مکمل ها دارو محسوب نمی شوند و در نتیجه ما نمی توانیم فهرست رسمی برای آنها منتشر کنیم و برنامه داریم تا دایره المعارف یا دانشنامه مکمل های تغذیه ای را تدوین و منتشر کنیم.


صادرات ۸۰ فرآورده طبیعی و سنتی ایرانی

خانوی درباره صادرات داروهای طبیعی و سنتی  به سایر کشورهای جهان اظهار کرد: ما مجوز صادرات داروهای طبیعی و سنتی را به ۱۶ کشور را برای شرکت های تولیدکننده داروی و فرآورده های طبیعی و داروهای سنتی صادر کرده‌ایم و داروهای طبیعی و سنتی به این ۱۶ کشور صادر می شوند و امیدواریم در سال رونق تولید شاهد رشد صادرات داشته باشند.

مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو درباره شرایط صادرات تولیدکنندگان فرآورده های طبیعی و سنتی و اینکه آیا محدودیتی با توجه به مسائل ارزی برای صادرات وجود دارد، گفت: ما به شرکت هایی که فراورده هایی که مجوز تولیدداخل دارند و منعی از نظر ارزی برای صادرات ندارند و به دلیل اینکه در زمینه داروهای طبیعی و سنتی کمبودی نداریم مجوز صادرات اخذ می‌کنند.

خانوی با اشاره به آمار فرآوردههای صادراتی طبیعی و سنتی تولید داخل اظهار کرد: ۸۰ فرآورده طبیعی و سنتی ایرانی به کشورهای همسایه و اروپایی صادر می شوند و کشور امارات سوریه، عراق، افغانستان و اروپای شرقی مقصد اصلی فرآورده‌های طبیعی و سنتی تولید داخل هستند.
 
کد مطلب : ۱۸۰۹۰
يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۱
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :