چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
 
 
گمرک شرایط صادرات فولاد، شیرخشک و کینوا را اعلام کرد
 
گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه های جداگانه ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور، صادرات فولاد و شیرخشک اطفال را تنها توسط واحدهای تولیدکننده، مجاز اعلام کرد و همچنین برای صادرات کینوا (دانه خوراکی) باید داخلی بودن تولید آن تایید شود.
 
به گزارش فانا، «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت بیست و پنجم اسفندماه برای ساماندهی صادرات محصولات فولادی، پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات، جلوگیری از ارزان فروشی محصولات صادراتی و بنا به درخواست واحدهای بزرگ تولیدکننده مقاطع فولادی نامه ای به «مهدی میراشرفی» رئیس کل گمرک نوشت.

وزیر صنعت از رئیس کل گمرک خواست صادرات محصولات فولادی با کد (7213، 7214، 7215 و 7216) از طریق واحدهای تولیدکننده آن محصول و یا نماینده رسمی آنان و مطابق روال جاری برای سایر فرآورده های فولادی همچون شمش و آهن اسفنجی پس از تاید وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت انجام شود.

براین اساس «علی اکبر شامانی» مدیرکل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی نیز این بخشنامه را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرد.
به گزارش ایرنا، صادرات فولاد سازان بزرگ کشور از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه به پنج میلیون و 89 هزار و 55 تن شمش و محصولات فولادی رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افت 22 درصدی داشت.

 صادرات شیرخشک صنعتی همچنان ممنوع است
«سید مهدی نیازی» مدیرکل دفتر صادرات و واردات وزارت صنعت بیست و ششم اسفندماه رویه اجرایی صادرات شیرخشک را به گمرک جمهوری اسلامی ابلاغ کرد و براین اساس واحدهای تولیدی مجاز باید با مراجعه به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به ارائه درخواست و تعهدنامه اقدام کند و این سازمان نیز باید مابه التفاوت برای هر محصول را تا نرخ نیما که از سوی مدیریت تنظیم بازار اعلام شده، تعیین کند.

همچنین سازمان غذا و دارو باید تعداد محصول مجاز برای صادرات را اعلام کند و واحد تولیدی نیز متناسب با آن، مابه التفاوت اعلامی برای هر محصول را به حساب تعیین شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی پرداخت کند و فیش واریزی نیز باید به سازمان غذا و دارو ارائه شود.
«علی اکبر شامانی» مدیر کل دفتر صادرات گمرک این بخشنامه را به گمرکات اجرایی سراسر کشور ابلاغ کرد. البته در این بخشنامه تاکید شده که صادرات انواع شیرخشک صنعتی همچنان ممنوع است.

 صادرات کینوا مشروط به مجوز مرکز ملی تحقیقات شوراست
از دیگر بخشنامه های ابلاغی گمرک جمهوری اسلامی به گمرکات اجرایی، ضوابط صادرات کینوا (نوعی دانه خوراکی) است. براساس این بخشنامه، صادرات این دانه خوراکی تولید داخل کشور پس از نمونه گیری از محصول و ارسال آن به مرکز ملی تحقیقات شورا و صدور مجوز لازم از سوی مرکز برای دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت و تایید سیستمی دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی در پنجره واحد تجارت فرامرزی امکانپذیر است.

با توجه به اینکه محصول کینوا از اقلام وارداتی است که مشمول دریافت ارز است برای جلوگیری از رانت در این خصوص، لازم است داخلی بودن آن از سوی مرکز ملی تحقیقات شورا، گواهی شود.
 
کد مطلب : ۱۸۱۲۴
دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :