جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ ,21 February 2020
 
 
سود این داروسازان در ترازوی سنجش
«والبر» به مسیر صعود بازمی‎گردد
 
در گزارش توجیهی افزایش سرمایه «والبر» سود برخی شرکت‎های حاضر در بازار سهام برآورد شده که بررسی‎ها نشان می‎دهد که به واقعیت بسیار نزدیک است.
 
به گزارش فانا، شرکت «گروه دارويي البرز» شنبه هفته آینده به صورت فوق‎العاده دور هم جمع می‎شوند تا در خصوص افزایش سرمایه تصمیم‎گیری کنند.

این شرکت تصمیم دارد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی 1100 میلیارد ريال معادل 30 درصد بر سرمایه 3700 میلیارد ريال کنونی خود بیافزاید.

هدف از این اقدام، تامین مالی جهت حفظ موقعیت در 8 شرکت سرمایه‎پذیر از طریق مشارکت در افزایش سرمایه آن‎ها است.

«والبر» برآورد کرده در صورت انجام افزایش سرمایه مذکور، سود خالص سال 97 به رقم 1336 میلیارد ريال برسد اما در غیراین‎صورت، 1260 میلیارد ريال به بار خواهد نشست. شایان ذکر است که در سال 96 حدود 1457 میلیارد ريال سود خالص شناسایی گردید.

 

بر اساس این گزارش برای سال‎های 98 و 99 به ترتیب 1398 و 1504 میلیارد ريال سود برآورد گردیده است.

حال به سراغ پیش‎بینی‎های شرکت می‎رویم تا ببینیم نگاه واقع‎بینانه حاکم بوده یا محافظه‌کارانه!

بر اساس گزارش توجیهی هیأت مدیره، 8 شرکت سرمایه‎پذیر مطابق جدول ذیل در سال 97 و 98 سودآوری خواهند داشت.
 

 
با توجه به عملکرد دوره 9 ماهه شرکت‎های مذکور، به نظر می‎رسد پیش بینی سال 97 با واقعیت بسیار نزدیک باشد. البته باید توجه داشت که «دسبحا» به سبب این که یک شرکت سرمایه‎گذار است، تا زمان برگزاری مجامع شرکت‎های زیرمجموعه، برای تحقق کامل درآمد باید صبر کند؛ اما با توجه به شناسایی 1310 میلیارد ريال سود خالص در سال مالی 96، به نظر می‎رسد در تحقق سود پیش‎بینی شده سال 97 چندان با مشکل مواجه نشود.

در مجموع می‎توان گفت نگاهی واقع‎بینانه در برآورد سود خالص سال 97 شرکت‎های زیرمجموعه اعمال شده؛ ولی در خصوص سال 98 به نظر می‎رسد در مورد برخی شرکت‎ها همچون «دسبحا» کم لطفی شده باشد. با توجه به تورم موجود و برآورد افزایش نرخ دارو در سال آینده، پیش‎بینی کاهش 9 درصدی سود خالص این شرکت در سال 98 چندان نمی‎تواند با واقعیت مطابقت داشته باشد.

به طور کلی انتظار می‎رود پس از ورود سرمایه‎های جدید، سودآوری «والبر» مجددا به مدار صعود بازگردد.
 
کد مطلب : ۱۸۲۰۹
جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۷
۰
 
مرجع : بورس نیوز
 

ارسال
 
گروه های خبری :