چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ,19 June 2019
 
 
دستور قضایی برای ابطال بخشنامه شریعتمداری در وزارت صنعت
معافیت چیپس و اسنک لغو شد +سند
 
نکته جالب آن است که در توضیحات حکم مذکور اعلام شده علی رغم ابلاغ شکایت واصله به وزارت صنعت، این وزارتخانه هیچگونه پاسخی برای این مسئله به دیوان عدالت اداری ارسال نکرده است.
 
به گزارش فانا، مطابق ماده 5 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب آبان سال 1388، " کلیه عرضه کنندگان کالا و خدمات مکلفند با الصاق برچسب روی کالا، یا نصب تابلو در محل کسب یا حرفه ، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمت را به طور روشن و مکتوب به گونه ای که برای همگان قابل رؤیت باشد، اعلام نمایند."اما تعریف عرضه کنندگان چیست؟ ماده 1 همین قانون توضیح می دهد که " عرضـه کنندگان کـالا و خدمات: به کلیه تولیـدکنندگان، واردکـنندگان، توزیع کنندگان، فروشندگان کالا و ارائه کنندگان خدمات اعم از فنی و حرفه ای و همچنین کلیه دستگاه ها، مؤسسات و شرکت هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است و به طور مستقیم یا غیرمستقیم و به صورت کلی یا جزئی کالا یا خدمت به مصرف کننده ارائه می نمایند اطلاق می شود."

این دستور طی سالهای اخیر از سوی بخش زیادی از عرضه کنندگان و فروشندگان رعایت می شد و دستگاههای نظارتی نیز به حسن اجرای آن توجه داشتند. اما در سال گذشته، بخشنامه ای از سوی محمد شریعتمداری وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت به دستگاههای مربوطه ابلاغ شد که طبق آن، تولیدکنندگان محصولاتی چون صنایع بیسکویت و شیرینی، انواع چیپس و انک، محصولات سلولزی بهداشتی و نیز کنسرو، کمپوت و مربا از درج قیمت معاف می شدند.

همین موضوع باعث شکایت جمعی از ذی نفعان موضوع به دستگاه قضایی شد که پس از بررسی های دیوان عدالت اداری، هیات عمومی این دیوان در بهمن ماه سال گذشته تشکیل جلسه داد و با اکثریت آراء این بخشنامه وزیر سابق صنعت را به علت مغایرت با قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان ابطال کرد.

 نکته جالب آن است که در توضیحات حکم مذکور اعلام شده علی رغم ابلاغ شکایت واصله به وزارت صنعت، این وزارتخانه هیچگونه پاسخی برای این مسئله به دیوان عدالت اداری ارسال نکرده است.
 
کد مطلب : ۱۸۲۴۸
يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۴
۰
 
مرجع : صبحانه با خبر
 

ارسال
 
گروه های خبری :